Γκολ για Κάστανο, νίκη για Γκόγκιτς

Δευτέρα, 1/2/2021 - 13:43

Έγιναν... πραγματάκια τις τελευταίες ημέρες στον τομέα των μεταγραφών. Υπήρξε αρκετή κινητικότητα και με ορισμένους συμπατριώτες μας που παίζουν μπάλα μακριά από την Κύπρο.

Ένας από τους παίκτες που άλλαξαν ομάδα είναι ο Ανδρέας Καρώ. Ο Κύπριος αμυντικός άφησε τα ιταλικά γήπεδα και συνεχίζει την καριέρα του στη Μαρίτιμο. Οι Πορτογάλοι, μάλιστα, τον απέκτησαν με κανονική μεταγραφή από τη Λάτσιο, η οποία για 1,5 χρόνο τον είχε δώσει δανεικό στη Σαλερνιτάνα.

Από εκεί και πέρα, ελεύθερος από την ισπανική Εχέα έμεινε ο Θεόδωρος Ιωσηφίδης, μετά από 7 συμμετοχές και ένα γκολ.

Όσον αφορά τον Ιωάννη Κωστή, φαίνεται πως μένει στον Ολυμπιακό, παρά το ότι υπήρξε ενδιαφέρον της τελευταίας στιγμής από τον Λεβαδειακό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, είδαμε τον Γρηγόρη Κάστανο να βρίσκει δίχτυα για λογαριασμό της Φροζινόνε. Ο Κύπριος μέσος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κόντρα στην Έμπολι, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφευχθεί η ήττα με 3-1. Αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του 23χρονου χαφ σε 17 συμμετοχές.

Την ίδια στιγμή, ο Άλεξ Γκόγκιτς συνεχίζει τις καλές του εμφανίσεις στη Σκωτία. Ήταν για ακόμη ένα ματς βασικός με τη φανέλα της Χιμπέρνιαν, η οποία κέρδισε 2-0 εκτός έδρας τη Νταντί Γιουνάιτεντ και παρέμεινε στην τέταρτη θέση, διεκδικώντας ακόμη και ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας βαριά ήττα με 5-1 από την Πόρτ Βέιλ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 23ο λεπτό κι αντικαταστάθηκε στο 66'.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Πόρτ Βέιλ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπόλτον.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Άρχισε βασικός στο ματς κόντρα στη Μπόλτον κι αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Κέιμπριτζ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ίστλεϊχ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στη Ντόβερ εκτός έδρας, εκεί όπου η Μπάρνετ έχασε με 3-1.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Σκόραρε το μοναδικό τέρμα της ομάδας του στην ήττα με 3-1 από την Έμπολι εκτός έδρας.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μονόπολι.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Πέρασε αλλαγή στις καθυστερήσεις στη θέση του Κουαρέσμα, στη νίκη με 1-0 επί της Μαρίτιμο.

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Ο Κύπριος αμυντικός ανακοινώθηκε προσφάτως από τη Μαρίτιμο, επομένως δεν είχε το χρόνο, ώστε να συμπεριληφθεί στην αποστολή για το ματς κόντρα στη Γκιμαράες.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 5-0 επί της Ντόρντρεχτ.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Μπήκε αλλαγή στο 58ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπριζ.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 40ό λεπτό κι αντικαταστάθηκε στο 74'.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός): Ο Κύπριος μέσος προπονείται στο Ρέντη και αναζητά τον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δε χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί των Τρικάλων.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σίδνεϊ.