Γκολ οι Πίττας και Έντουαρντς, νίκες για Κορρέα, Σωτηρίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 26/8/2024 - 15:38

Η νέα σεζόν άρχισε για τα καλά. Οι Κύπριοι του εξωτερικού βρίσκονται και πάλι σε δράση. Άλλοι, βέβαια, δεν σταμάτησαν, αφού κάποια πρωταθλήματα αρχίζουν Φεβρουάριο-Μάρτιο και ολοκληρώνονται το Νοέμβριο.

Ο Ιωάννης Πίττας, για παράδειγμα, αγωνίζεται σε ένα τέτοιο πρωτάθλημα και συγκεκριμένα στο σουηδικό. Ο 28χρονος επιθετικός βρήκε και πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά στη νίκη της ΑΪΚ με 2-1 επί της Μπρομαποϊκάρνα. Για την ακρίβεια, ισοφάρισε για την ομάδα του, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί.

Δείτε το γκολ στο 1:05.

Στην Πορτογαλία, ο Μάρκους Έντουαρντς πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα. Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ μπήκε ως αλλαγή στο ματς με τη Φαρένσε και λίγα λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το τελικό 5-0 υπέρ της Σπόρτινγκ.

Δείτε εδώ το γκολ του Έντουαρντς.

Στην Ελλάδα, ο Παύλος Κορρέα έχει πάρει φανέλα βασικού στο Βόλο. Η ομάδα της Μαγνησίας επιβλήθηκε με 1-0 του Αστέρα στην Τρίπολη, με τον Κύπριο αμυντικό να καταγράφει 90λεπτη συμμετοχή.

Στο Ισραήλ, για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Μπνέι Σαχίν του Κωνσταντίνου Σωτηρίου νίκησε με 2-0 τη Μακάμπι Πέταχ Τίκβα του Ανδρέα Καρώ. Αμφότεροι ήταν βασικοί για τις ομάδες τους.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορας Κυπριανού (Πίτερμπρο): Έκανε το ντεμπούτο του στη φετινή περίοδο, όντας βασικός και αρχηγός της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί τη Έξετερ Σίτι (1 συμμ.).

Ρούελ Σωτηρίου (Μπρίστολ Ρόβερς): Μπήκε αλλαγή στο 49' στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Στόκπορτ (4 συμμ.).

Νικ Τσαρούλλα (Νοτς Κάουντι): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Γκρίμσμπι. Αντικαταστάθηκε στο 68' (2 συμμ.).

Τζακ Ρόουλς (Κρόουλι Τάουν): Πέρασε αλλαγή στο 81' στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γουίγκαν (5 συμμ./2 γκολ/1 ασίστ).

Άντονι Παπαδόπουλος (Κρόουλι Τάουν): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Γουίγκαν (2 συμμ./1 γκολ).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Βερόνα): Η Βερόνα αντιμετωπίζει απόψε (26/8) τη Γιουβέντους εντός έδρας (2 συμμ.).

Νικόλας Ιωάννου (Σαμπντόρια): Λόγω τιμωρίας, έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρετζιάνα (2 συμμ./1 γκολ).

Βέλγιο

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κόρτραϊκ (5 συμμ.).

Σταύρος Γαβριήλ (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Αγωνίστηκε βασικός στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Ντάινζε (2 συμμ.).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε αλλαγή στο 75' και σκόραρε στο 81' το πέμπτο γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας νίκη με 5-0 επί της Φαρένσε (4 συμμ./1 γκολ).

Χρήστος Σιέλης (Παναιτωλικός): Λόγω τιμωρίας, έμεινε εκτίος αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ.

Παύλος Κορρέα (Βόλος): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης (2 συμμ.).

Ανδρέας Καραμανώλης (Πανσερραϊκός): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον Άρη (0 συμμ.).

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Παναθηναϊκό. Αντικαταστάθηκε στο 60' (2 συμμ.).

Οδυσσέας Σπυρίδης (Νίκη Βόλου): Το πρωτάθλημα της Super League 2 δεν έχει αρχίσει ακόμη.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σέλτικ. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (8 συμμ.).

Σουηδία

Ιωάννης Πίττας (ΑΪΚ): Σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο 34', στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπρομαποϊκάρνα (26 συμμ./13 γκολ/2 ασίστ).

Σερβία

Μαρίνος Τζιωνής (Τσουκάριτσκι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μλάντοστ. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (4 συμμ.).

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Μπνέι Σαχίν): Βασικός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στη νίκη με 2-0 επί της Μακάμπι Πέταχ Τίκβα εντός έδρας (1 συμμ.).

Ανδρέας Καρώ (Μακάμπι Πέταχ Τίκβα): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μπνέι Σαχίν (5 συμμ.).

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Κασίγουα Ρέισολ (22 συμμ./6 γκολ/4 ασίστ).

Αυστραλία

Κρίστιαν Θεοχάρους (Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας θα αρχίσει στις 18 Οκτωβρίου.