H Ίντερ σε αγώνα θρίλερ πήρε τον "τελικό" για το Τσάμπιονς Λιγκ

Δευτέρα, 21/5/2018 - 08:07

Έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση στην Ρώμη, η Ίντερ θριάμβευσε με ανατροπή και σκορ 3-2 μέσα στην έδρα της Λάτσιο, «αρπάζοντάς» της την 4η θέση της Serie A και τη συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Η Ίντερ του Λουτσιάνο Σπαλέτι χρειαζόταν μόνο τη νίκη στη σύγκρουση του «Ολίμπικο» για να «κλέψει» την 4η θέση ωστόσο η Λάτσιο του Σιμόνε Ιντσάγκι, η οποία «βολευόταν» με ισοπαλία και διέθετε έναν φοβερό Σεργκέι Μιλίνκοβιτς, άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, όταν στο σουτ του Άνταμ Μάρουσιτς η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του Ιβάν Πέρισιτς και κατέληξε στα δίχτυα του -ανήμπορου να αντιδράσει- Σαμίρ Χαντάνοβιτς.

Οι «Νερατζούρι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν είκοσι λεπτά αργότερα, με ένα απίθανο χτύπημα του ευρισκόμενου εκείνη την ώρα... μέσα στα δίχτυα του Θωμά Στρακόσα Ντανίλο Ντ' Αμπρόζιο (και ενώ οι «Λατσιάλι» διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ), ωστόσο ένα άψογο πλασέ του 25χρονου Βραζιλιάνου επιτελικού μέσου Φελίπε Άντερσον, έπειτα από ενέργεια του Σενάντ Λούλιτς στο 41', έδωσε ξανά προβάδισμα στους Ρωμάιους.

To δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις ευκαιρίες του πρώτου, με τους γηπεδούχους να κάνουν από νωρίς καθυστερήσεις και τον πολύπειρο διαιτητή Τζιανλούκα Ρόκι να υποδεικνύει (μάλλον ακατανόητα) πέναλτι υπέρ των Μιλανέζων στο 72', αλλά να αλλάζει την απόφασή του μετά από χρήση του VAR. Έξι λεπτά αργότερα ωστόσο, έδειξε την άσπρη βούλα στην ανατροπή του Μάουρο Ικάρντι από τον -σύντομα συμπαίκτη του- Στεφάν ντε Φράι και ο αρχηγός της Ίντερ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-2.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Λάτσιο λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε στο 79' ο Σενάντ Λούλιτς & τρία λεπτά αργότερα ο Ουρουγουανός διεθνής ανασταλτικός μέσος Ματίας Βετσίνο πήδηξε ψηλότερα από όλους σε εκτέλεση κόρνερ του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς και διαμόρφωσε με κεφαλιά - οβίδα το τελικό 3-2 υπέρ των «Νερατζούρι», με το οποίο επιστρέφουν στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά την περίοδο 2011-12, σε μια χρονιά όπου στα μέσα Δεκεμβρίου βρίσκονταν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως τελικά μάλλον... ευχαριστημένοι πρέπει να είναι με την 4η θέση χάρη στο διπλό επί της Λάτσιο.

Γιουβέντους, Νάπολι, Ρόμα και Ίντερ θα αγωνιστούν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Λάτσιο, Μίλαν και Αταλάντα στο Γιουρόπα Λίγκ, ενώ Μπενεβέντο, Βερόνα και Κροτόνε υποβιβάστηκαν στην Serie B΄.