Αθλητικά

H μεγάλη ώρα της Κύπρου και του Τραίκοβιτς στο Βερολίνο

ΤΡΑΙΚΟΒΙΤΣ

Το βράδυ της Παρασκευής (10/8/18, 20:17) θα είναι η μεγάλη βραδιά του Μίλαν Τραΐκοβιτς, στο 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου. Ο 26χρονος πρωταθλητής μας, πέρασε στα ημιτελικά χωρίς να λάβει μέρος στις προκριματικές σειρές, εξαιτίας του ότι κατέχει τον 8ο καλύτερο χρόνο από τους αθλητές που λαμβάνουν μέρος στα 110μ. εμπόδια τη φετινή χρονιά. Μεγάλος και πρωταρχικός στόχος είναι η πρόκριση στον τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί το ίδιο βράδυ, στις 22:35 και αν τα καταφέρει θα κοιτάξει στα... μετάλλια.

«Είμαι καλά και αυτό είναι σημαντικό. Ήταν πάρα πολύ δύσκολη η φετινή χρονιά, που ήταν γεμάτη από αγώνες, σκορπισμένους σε διάφορες περιόδους. Ιδιαίτερα μετά τους Κοινοπολιτειακούς τον Απρίλιο ένιωθα κάπως βαρύς και δεν μπορούσα να ανταποκριθώ στους πραγματικούς μου χρόνους. Τώρα, όμως, έχω επανέλθει στις γνωστές μου δυνατότητες και ελπίζω ότι στα ημιτελικά θα μου βγει η καλύτερη φετινή μου κούρσα, αφού είναι πάρα πολύ δύσκολη η σειρά μου και θα πρέπει να κάνω εμφανίσεις όπως την περσινή χρονιά για να περάσω στον τελικό. Είμαι αισιόδοξος ότι μπορώ να τα καταφέρω. Αυτός είναι ο πρωταρχικός μου στόχος και βλέπουμε...», ήταν κάποια από τα λόγια που μας μετέφερε ο 7ος Ολυμπιονίκης του Ρίο και 5ος στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ, Μίλαν Τραΐκοβιτς.

Ο Τραΐκοβιτς τοποθετήθηκε στη δεύτερη ημιτελική σειρά, στον τέταρτο διάδρομο, έχοντας δίπλα του σπουδαία ονόματα του αγωνίσματος, όπως ο Ορτέγα (αργυρός Ολυμπιονίκης του Ρίο), ο Πότσι (φετινός παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό - 60μ. εμπόδια) και ο Νταριάν (4ος παγκοσμιονίκης το 2017). Ο πρωταθλητής μας έχει τον τρίτο καλύτερο φετινό χρόνο της σειράς του (13.36), πίσω από τον Ορτέγα (13.17) και τον Πότσι (13.29). Στον τελικό θα προκριθούν οι δύο πρώτοι από τις τρεις ημιτελικές σειρές και οι δύο καλύτεροι χρόνοι.

 

ΑΡΓΥΡΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥ

(απεσταλμένος ΕΑΚ)

Επόμενο άρθρο

Oι αιθέρες ανήκουν στην Στεφανίδη και στην Κυριακοπούλου

Εκπληκτικό ελληνικό 1-2 στον τελικό του επι κοντώ στο Βερολίνο
10/08/2018 - 10:43

ΣχετικέςΕιδήσεις

Εγκαίνια εκκλησίας "Το περιβόλι του Αγίου Λαζάρου" (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Το ιδιαίτερο αυτού του ναού το περιβόλι το οποίο βρίσκεται περιμετρικά στον προαύλιο χώρο
16/12/2018 - 22:38

Τμ. Γεωλογικής Επισκόπησης:Από το ρήγμα της Γεράσας ο σεισμός στη Λεμεσό(ΒΙΝΤΕΟ)

Λόγω του ότι ο σεισμός ήταν επιφανειακός είχε ως αποτέλεσμα το χαρακτηριστικό ήχο
16/12/2018 - 21:08

Στην Κύπρο ο Φιλανδός πρόεδρος Γιούχα Σιμπίλα (ΒΙΝΤΕΟ)

Η συνάντηση των δύο ανδρών ολοκληρώθηκε με γεύμα στο προεδρικό μέγαρο
16/12/2018 - 20:40

Υπόθεση λαθροθηρίας: Του κόστισε...ακριβά (ΒΙΝΤΕΟ)

Ακριβά πλήρωσε τη λαθροθηρία λαγών με συρματοθηλιές...
16/12/2018 - 20:40

Χειροπέδες σε 20χρονο για κατοχή και διανομή παιδικής πορνογραφίας

Έδωσε πληροφορίες η Europol και ο δράστης εντοπίστηκε
16/12/2018 - 20:01

Σοβαρός τραυματισμός κυνηγού μετά από πυροβολισμό στο πρόσωπο

Υποβάλλεται σε χειρουργική επέμβαση
16/12/2018 - 18:59

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εγκαίνια εκκλησίας "Το περιβόλι του Αγίου Λαζάρου" (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Το ιδιαίτερο αυτού του ναού το περιβόλι το οποίο βρίσκεται περιμετρικά στον προαύλιο χώρο

Τμ. Γεωλογικής Επισκόπησης:Από το ρήγμα της Γεράσας ο σεισμός στη Λεμεσό(ΒΙΝΤΕΟ)

Λόγω του ότι ο σεισμός ήταν επιφανειακός είχε ως αποτέλεσμα το χαρακτηριστικό ήχο

Υπόθεση λαθροθηρίας: Του κόστισε...ακριβά (ΒΙΝΤΕΟ)

Ακριβά πλήρωσε τη λαθροθηρία λαγών με συρματοθηλιές...
Ελλάδα

Αντίο από την ΕΛΑΣ σε σκύλο αστυνομικό που έχασε τη μάχη με το καρκίνο

Ο «Τζάκι» για επτά χρόνια πρόσφερε τις υπηρεσίες του στον πόλεμο κατά των ναρκωτικών

Τζάγκουαρ δραπέτευσαν από τον ζωολογικό κήπο Αττικής

Άμεση παρέμβαση της ασφάλειας του πάρκου που εξουδετέρωσε τα ζώα

Σεισμός 4,1 Ρίχτερ ταρακούνησε την Αλόννησο

Τι ανακοίνωσε το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών
Διεθνή

Η τελευταία χριστουγεννιάτικη γιορτή για Ε/Κ σχολείο στη Σαουδική Αραβία(ΒΙΝΤΕΟ)

Το Υπουργείο Παιδείας επεξεργάζεται πρόταση στήριξης του σχολείου

Ισχυρή έκρηξη σε εστιατόριο στην Ιαπωνία με πολλούς τραυματίες (ΒΙΝΤΕΟ)

Πυροσβεστικές δυνάμεις και διασώστες βρίσκονται στο σημείο για περισυλλογή τραυματιών

Έκκληση Γκουτέρες για έρευνα στη δολοφονία Κασόγκι

Για μια "αξιόπιστη" έρευνα σχετικά με τον φόνο

tv news

Η Έλλη μαθαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα να αρρωστήσει και τρομοκρατείται...

Ο Δημήτρης συνεχίζει να κρύβεται... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δευτέρα Νέο Επεισόδιο στον Αlpha
Alpha TV Κύπρου

«To Τατουάζ» Ο Στρατηγός δίνει τη χαριστική βολή, προειδοποιώντας τον Τόνυ...

O oποίος αγνοεί ότι η καταιγίδα όπου να’ ναι θα ξεσπάσει… Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 17/12/2018 - 00:45ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ