Η Μπάγερν διέσυρε την Χόλσταϊν Κιλ με «καυτό» Κέιν

Σάββατο, 14/9/2024 - 22:09

Από εκεί που το άφησε με την Εθνική Αγγλίας το... έπιασε ο Χάρι Κέιν, ο οποίος σκοράροντας χατ-τρκ και δίνοντας μία ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην ευρεία νίκη της Μπάγερν Μονάχου, η οποία διέσυρε εκτός έδρας την Χόλσταϊν Κιλ με το σκορ 6-1 για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Κομπανί ήταν καταιγιστική από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, ενώ το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Μπάγερν πέτυχε ο Μάικλ Ολίσε. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας, ήταν να μειώσουν στο τέλος με τον Γκίγκοβιτς.

H ομάδα του Κιλ άντεξε μόλις για κάποια δευτερόλεπτα στον αγώνα, όταν ο Τζαμάλ Μουσιάλα έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν Μονάχου. Ο Χάρι Κέιν διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του στο 7’, ενώ στο 13’ ο Ρέμπεργκ με αυτογκόλ έκανε το 3-0. Στο 43ο λεπτό ο Κέιν έκανε το 4-0 και στο 65ο ο Ολίσε ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Η Χόλσταϊν μείωσε με τον Γκίγκοβιτς στο 82’, έπειτα από ασίστ του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Τόμας Πούχαζ. Ωστόσο, την τελευταία λέξη την είπε ο Άγγλος επιθετικός, ο οποίος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 90’+1’.