Ιδανικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό

Δευτέρα, 27/8/2018 - 08:34

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Παναθηναϊκό στο φετινό πρωτάθλημα, που επικράτησε στην Ξάνθη της τοπικής ομάδας με 1-0, χάρη στο παρθενικό στην Σούπερ Λίγκα και πολύ όμορφο τέρμα του Γιάννη Μπουζούκη, στο 69’ της αναμέτρησης.

Αν και… νέο, καθώς Πούγγουρας και Μπουζούκης έκαναν ντεμπούτο ενώ στο βασικό σχήμα ξεκίνησε και ο επίσης νεαρός Χατζηγιοβάνης, το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε σοβαρό και θα μπορούσε να είχε πάρει, ίσως, λίγο πιο εύκολα το «διπλό» στα Πηγάδια, αν Άντονι Μουνιέ και Δημήτρης Εμμανουηλίδης ήταν λίγο πιο εύστοχοι.

Ωστόσο, το σημαντικό είναι ότι ο Παναθηναϊκός «σβήνει» τρεις από τους έξι βαθμούς της τιμωρίας του με το καλημέρα.

Παράλληλα, θα πρέπει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Γιώργου Δώνη δικαιούται να φωνάζει για τη φάση του 75ου λεπτού, όταν ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ανατρέπεται παρατεταμένα από τον Σιλά, πέφτει μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος λέει λανθασμένα να συνεχιστεί το ματς αντί να αποβάλλει τον δεύτερο με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Κάτι που ο Δωδεκανήσιος ρέφερι έκανε, σωστά αυτή τη φορά, ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όταν ο Ντουρίτσκοβιτς κλώτσησε εκτός φάσης τον πεσμένο στο έδαφος Βαγγέλη Οικονόμου.