Ιράν - Ισπανία 0-1

Τετάρτη, 20/6/2018 - 22:54

Η Ισπανία πήρε τη νίκη απέναντι στο Ιράν για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Μουντιάλ με 1-0 χάρη σε γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη οι Ισπανοί έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για ένα εισιτήριο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης η Ισπανία προσπαθεί να διασπάσει την άμυνας του Ιράν αλλά βρίσκει την αντίσταση της καλά οργανωμένης άμυνας των Ιρανών. Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νταβίντ Σίλβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μπεϊρανβάντ ο οποίος μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σίλβα από το ύψος της μικρής περιοχής με ανάποδο σουτ προσπάθησε να βάλει μπροστά στο σκορ την Ισπανία αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Ισπανία απείλησε και πάλι με τον Νταβίντ Σίλβα αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Έτσι το ημίχρονο «έκλεισε» με τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς «έκλεισε» το πρώτο, με την Ισπανία δηλαδή να επιτίθεται και το Ιράν να προσπαθεί να αμυνθεί. Στο 50ο λεπτό ο Μπουσκέτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον τερματοφύλακα των Ιρανών να σώζει την ομάδα του και πάλι. Στο 53ο λεπτό ο επιθετικός του Ολυμπιακού Πειραιώς Καρίμ Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Η Ισπανία τελικά κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 54ο λεπτό με τον Ντιέγκο Κόστα μετά από κόντρα στη μεγάλη περιοχή του Ιράν. Το Ιράν οκτώ λεπτά αργότερα βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Εζαλοταχί αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του βοηθού διαιτητή και επιβεβαίωση από το VAR. Το Ιράν έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 82ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Ταρεμί από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χεα. Έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Εντεκάδες

Ιράν: Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Χοσεϊνί, Πουραλιγκανζί, Χατζισαφί (Μοχαματιί 69’), Εζατολαχί, Εμπραχίμι, Αμιρί (Γκόντος 86’), Ταρεμί, Ανσαριφάρντ (Τζαχανμπάκς 74’), Αζμούν

Ισπανία: Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Ράμος, Πικέ, Αλμπα, Μπουσκέτς, Λούκας Βάσκεθ (Ασένσιο 79’), Σίλβα, Ινιέστα (Κόκε 71΄), Ισκο, Ντιέγκο Κόστα (Μορένο 89’)