Ισλανδία - Κροατία 1-2

Τρίτη, 26/6/2018 - 22:55

Το απόλυτο στον τέταρτο όμιλο πέτυχε η ομάδα της Κροατίας η οποία επικράτησε της Ισλανδίας με 2-1 χάρη στα γκολ των Μπατέλι και Πέριστις. Η Κροατία στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της την Δανία που τερμάτισε 2η στον τρίτο όμιλο.

Α’ Ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ κακό ρυθμό για τις δύο ομάδες που μέχρι τα πρώτα 15 λεπτά έψαχναν τα πατήματα τους. Προσπάθησε να κυριαρχήσει στο παιχνίδι η Ισλανδία αλλά χωρίς επιτυχία μέχρι το πρώτο μισάωρο. Μεγάλη ευκαιρία για τους Ισλανδούς στο 40ο λεπτό του παιχνιδιού όταν ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού Πειραιώς Φινμπόγκανσον έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω από την εστία του Κάλινιτς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο τερματοφύλακας της Κροατίας πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις. Αρχικά ήταν το πλάσε του Μπιάρνασον που απομάκρυνε με τα πόδια ενώ στη συνέχεια ο Γκουάρνασον έκανε το σουτ αλλά ο Κάλινιτς με τρομερή επέμβαση κράτησε το 0 για την χώρα του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Οι Ισλανδοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου αλλά οι Κροάτες ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Μπατέλι να στέλνει την μπάλα στο  οριζόντιο δοκάρι στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε το προβάδισμα στην Κροατία με σκαστό σουτ. Στο 55ο λεπτό από το ύψος της μικρής περιοχής ο Ίνγκασον έχασε μοναδική ευκαιρία με το κεφάλι αλλά ο Κάλινιτς ήταν και πάλι παρών στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ και πάλι ο Ίνγκασον έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, σπαταλώντας έτσι άλλη μια ευκαιρία για τη χώρα του. Οι Ισλανδοί πίεσαν πολύ ψηλά τους Κροάτες για να κλέψουν την μπάλα για να μπορέσουν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις ισοφάρισης.  Στο 72ο λεπτό ο Μπιάρνασον προσπάθησε να βάλει την προβολή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα χωρίς όμως να βρίσκει την μπάλα σωστά, στέλνοντας την έξω. Τρία λεπτά αργότερα οι Ισλανδοί κέρδισαν πέναλτι μετά από ολοκάθαρη παράβαση με το χέρι του Λόβρεν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίγκουρτσον στέλνοντας την μπάλα στον «ουρανό» των δικτύων κάνοντας το 1-1 για την Ισλανδία. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο το γήπεδο «κατηφόρισε» προς το μισό της Κροατίας αφού οι Ισλανδοί έψαχναν την ολική ανατροπή.  Στο 85ο λεπτό ο Πέρισιτς με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία της Ισλανδίας αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 90ο λεπτό ο Πέρισιτς με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 και έσβησε όποιες ελπίδες είχαν οι Ισάνδοι.

Εντεκάδες

Ισλανδία: Χάλντερσον, Ίνγκασον, Σίγκουρτσον (Σιγκούρτανσον 71’), Μάγκνασον, Σάβαρσον, Γκουάρνασον, Χάλφρεντσον, Γκούντμουνσον, Γκίλφι Σίγκουρτσον, Μπιάρνασον, Φινμπόγκασον (Γκούντμουνσον 85’)

Κροατία: Κάλινιτς, Πίβαριτς, Καρ, Τσορλούκα, Τζεβάι, Μπατέλι, Κόβασιτς (Ράκιτιτς 81’), Πτζίακα (Λόβρεν 70’), Μόντριτς (Μπράνταριτς 65’),  Πέρισιτς, Κράμαριτς