Ισοπαλίες σαν... νίκες για Κάστανο και Σιέλη

Δευτέρα, 12/9/2022 - 15:20

Αρκετά μειωμένη -τουλάχιστον σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα- ήταν η παρουσία των Κύπριων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στο εξωτερικό. Κι αυτό είναι λογικό, καθώς λόγω του θανάτου της Βασίλισσας Ελισάβετ, υπήρξε αναβολή στα πρωταθλήματα των χωρών που απαρτίζουν το Ηνωμένο Βασίλειο.

Πάντως, δύο από τους συμπατριώτες μας που... ξενιτεύτηκαν, πήραν σπουδαία αποτελέσματα. Στην Ιταλία, ο Γρηγόρης Κάστανος κατέγραψε λεπτά συμμετοχής κόντρα στην Γιουβέντους, από την οποία αποχώρησε το περασμένο καλοκαίρι, με τη Σαλερνιτάνα να παίρνει την ισοπαλία με σκορ 2-2.

Στην Ελλάδα, ο Χρήστος Σιέλης κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή με τη φανέλα του Βόλου, ο οποίος κατάφερε να αποσπάσει ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) κόντρα στον Ολυμπιακό και μάλιστα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 81ο λεπτό στο σπουδαίο (και συνάμα επεισοδιακό) 2-2 στην έδρα της Γιουβέντους

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σουντίρολ.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Πορτιμονένσε. Αντικαταστάθηκε στο 60ό λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σιντ Τρούιντεν.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Έουπεν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην ήττα με 3-2 εκτός έδρας από τη Λέουβεν. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 17'.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος): Βασικός στην εκτός έδρας σπουδαία ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Λόγω του θανάτου της Βασίλισσας Ελισάβετ, δεν πραγματοποιήθηκαν αγώνες στη Σκωτία.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χάποελ Χάιφα): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Χάποελ Χαντέρα.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σπαρτάκ Τρνάβα.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Λίσεν.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χάκα.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Χιροσίμα Σανφρέτσε): Πέρασε αλλαγή στο 68ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Καβασάκι Φρόντεϊλ.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε αλλαγή στο 68ο λεπτό στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Χιούστον Ντάιναμο.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τζιεογκνάμ.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Το πρωτάθλημα της Ινδίας αρχίζει στις 7 Οκτωβρίου.