Ήττα για την ΑΕΚ στο πρώτο φιλικό, παρέταξε… δύο ενδεκάδες ο Φεράντο

Σάββατο, 29/6/2024 - 20:01

Πρώτο φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία για την ΑΕΚ, που αντιμετώπισε την Ντεν Μπος και γνώρισε την ήττα με 1-2. Ο Φεράντο είχε την ευκαιρία να δει τους ποδοσφαιριστές του σε… δράση, δοκίμασε πρόσωπα και συστήματα, και εξήγαγε χρήσιμα συμπεράσματα.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο Swolgen. To επόμενο φιλικό προετοιμασίας για την ομάδα της Λάρνακας, θα διεξαχθεί την Τετάρτη στις 18:00 τοπική ώρα (19:00 ώρα Κύπρου) με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ισπανός τεχνικός: Toύμπας (46' Alomerovic), Gustavo (46' Kαψής), Sol (46' Diemers), Faraj (46' Πετούσης), Ekpolo (46' Milicevic), Roberge (46' Henriques), Sanchez (46' Δημητρίου), Nαούμ (46' Kaptoum), Ανδρέου (46' Angel), Βασιλείου (46' Santos), Gyurcso (46' Gama).

Στον πάγκο: Alomerovic, Παρασκευάς, Στυλιανίδης, Diemers, Angel, Milicevic, Gama, Kaptoum, Santos, Δημητρίου, Henriques, Καψής, Πετούσης.

Η περιγραφή της αναμέτρησης από το γραφείο Τύπου της ΑΕΚ

1' Έναρξη της αναμέτρησης.
10' Σουτ του Faraj από πλάγια θέση, στην αγκαλιά του αντιπάλου τερματοφύλακα.
14' Ωραία επέμβαση από τον Τούμπα μετά από κοντινή προβολή.
16' Μπαλιά του Faraj, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Sol.
19' Μπαλιά του Faraj, κεφάλια του Βασιλείου, πάνω στον τερματοφύλακα.

32' Διαγώνιο σουτ, ο Τούμπας κάνει την απόκρουση, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ.
40' Mπαλιά του προωθημένου Ekpolo, προβολή του Sol, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
41' Γκολ για τους Ολλανδούς, μετά από γρήγορη επιθετική προσπάθεια και σουτ του Βurg μέσα από την μεγάλη περιοχή.
45' ΓΚΟΛ! Απαντά άμεσα η ομάδα μας, με τον Sanchez να κάνει την μπαλιά, τον Sol να στρώνει την μπάλα και τον Ναούμ να σκοράρει με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

------------------------

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
52' Εκτέλεση φάουλ του Diemers, η μπάλα πέρασε από όλους και πέρασε λίγο έξω.
59' Γκολ για τους Ολλανδούς, μετά από παράλληλο γύρισμα και σουτ από το ύψος του πέναλτι.
86' Mπαλιά του Δημητρίου, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το κεφάλι του Santos.
89' Σουτ του Milicevic έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
90' Τέλος της αναμέτρησης.