Καλύτερος, αλλά χαμένος (και βρεγμένος) ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 12/7/2018 - 22:59

Αν και καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έχοντας χάσει σημαντικές ευκαιρίες, ο Απόλλωνας γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Στούμπρας το βράδι της Πέμπτης (12/07) στη Λιθουανία. Ημίχρονο διάρκειας 1 ώρας και 50 λεπτών (!) λόγω βροχόπτωσης στο ματς, το οποίο έκρινε με το γκολ του ο Ματσαρασβίλι στο 90'. Η ρεβάνς σε μία εβδομάδα (19/07) στο ΓΣΠ.

Τριάντα λεπτά (και πολλά λέμε) παίχθηκε -πριν τη διακοπή- ποδόσφαιρο στη Λιθουανία και στο Alytus Stadium, στο παιχνίδι μεταξύ Στούμπρας και Απόλλωνα, αφού η έντονη βροχόπτωση έκανε το γήπεδο... βάλτο.

Και ενώ τίποτα δεν προμήνυε αυτή την... καταιγίδα, το παιχνίδι διακόπηκε στο 30ο λεπτό λόγω της έντονης βροχόπτωσης που γέμισε με λίμνες τον αγωνιστικό χώρο. Υποτονικό το ξεκίνημα στο ματς, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να επιβληθεί. Στο 11ο λεπτό ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Στούμπρας. Πρώτη καλή φάση στον αγώνα στο 19ο λεπτό, όταν ο Μάρκοβιτς έπιασε στην κίνηση ένα σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω. Ακολούθησε το φάουλ του Γιώργου Βασιλείου, που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοσβιάκι. Η βροχόπτωση ξεκίνησε γύρω στο 10' και μέχρι το 30' στο γήπεδο δεν μπορούσε να παιχθεί ποδόσφαιρο...

Μετά από αρκετές διαβουλεύσεις και ελέγχους, το παιχνίδι επανήρχισε από το 28ο λεπτό, στις 21:34. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στα υπόλοιπα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 35' ο Παπουλής έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν έκανε τη σέντρα ο Σακέτι και ο Μάρκοβιτς έκανε την κεφαλιά που απέκρουσε δύσκολα ο Γιοσβιάκι, με τον Ελλαδίτη να προσπαθεί από κοντά να πλασάρει αλλά το γήπεδο δεν τον βοήθησε, με την μπάλα να κολλάει πριν την τελική γραμμή. Σουτ του Σαρδινέρο εκτός περιοχής στο 40' απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Στούμπρας.

ΣΤΟΥΜΠΡΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

Κάπως καλύτερες οι καιρικές συνθήκες στο Β’ μέρος, με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή, ανούσια όμως αφού δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 49' ο Μπρου είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο β' ημίχρονο, με σουτ που απέκρουσε ο Γιοσβιάκι. Στο 51' ήρθε η πρώτη απειλή από Στούμπρας, με το σουτ του Βιγέλα να είναι αρκετά άστοχο. Στο 74' ο Παπουλής έκανε ωραία κίνηση έξω από την περιοχή, το σουτ του όμως κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 85’ άλλη μία ευκαιρία για τον Μάρκοβιτς με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω, όταν έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής μετά από σέντρα από δεξιά. Στο 90’ ο Ματσαρασβίλι έδωσε προβάδισμα στην Στούμπρας, με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή, έχοντας φύγει στην κόντρα και ξεκινώντας την κούρσα του πίσω από το κέντρο. Τα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξαν κάτι, με τον Απόλλωνα να καλείται σε μία βδομάδα να ανατρέψει το 1-0, δείχνοντας όμως πως μπορεί.

Θυμίζουμε πως η Λεμεσιανή ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης (αφού πρώτα πάρει την πρόκριση), το νικητή του ζευγαριού Νάρβα Τρανς - Ζελέζνιτσαρ. Το μεταξύ τους πρώτο παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νίκη 2-0 της Ζελέζνιτσαρ στην έδρα της Τρανς, με σκόρερ τους Μπάκρατς στο 16' και Σαμπανάντζοβιτς στο 74'.

Οι συνθέσεις:

Στούμπρας (Μ. Μπαρέτο): Γιοσβιάκι, Μπισσί, Αλμέιδα, Ναζάρε, Βιγέλα, Σερκάουσκας, Σαντάουσκας, Σα, Μάρκος (86’ Αλ Τζασάσι), Μπουχάρεμπ (67’ Λιού), Γαλκεβίσκιους (82’ Ματσαρασβίλι

Απόλλωνας (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Χάμπος, Βασιλείου, Μπρου (75’ Καρώ), Σακέτι, Σαρδινέρο, Μάρκοβιτς, Παπουλής (87’ Πολίτσι), Σκέμπρι (68’ Πίττας)

Τι δήλωσε ο Σωφρόνης Αυγουστή: «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε ένα δύσκολο αντίπαλο. Ξεκινήσαμε αρκετά καλά, ελέγχαμε το παιχνίδι και μετά τη διακοπή είδαμε πως ο αγωνιστικός ήταν βαρύς και δεν παίχτηκε μπάλα. Δεν είναι αυτό το παιχνίδι που μου αρέσει να παίζω. Δεν παίξαμε όπως θέλω να παίζει η ομάδα μου. Έπρεπε να παίζουμε με βαθιές μπαλιές και εγώ δεν παίζω έτσι. Στην Λευκωσία σίγουρα θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, πιστεύω στους ποδοσφαιριστές μου. Μας ενημέρωσαν ότι δεν θα γινόταν το παιχνίδι και ξανά άρχισε και για αυτό ο Μπρου τραυματίστηκε. Δεν θα τον έχουμε στον επαναληπτικό, αλλά θα επιστρέψουν Ζελάγια, Μάγκλιτσα. Έπρεπε να προσαρμοστούμε στις συνθήκες του γηπέδου και από τη στιγμή που χάσαμε δεν υπάρχει δικαιολογία για εμένα και πρέπει να κερδίσουμε για να πάρουμε τη πρόκριση».