Έφερε... τούμπα την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες ο Εθνικός (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/4/2024 - 21:26

«Άλωσε» τη Λεμεσό!

Ο Εθνικός έφυγε με το... διπλό από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας με 4-1 της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των play-out του πρωταθλήματος Cyta. και επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών.

Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τέρμα του Κατσαντώνη στο 20ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, έβγαλαν αντίδραση και έφεραν... τούμπα το ματς, με τους Μεσκίντα και Ηλία να σκοράρουν στο 59ο και 75ο λεπτό αντίστοιχα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Μπίκερ (85') και Ιωαννίδης (90+5').

Από την άλλη, η ομάδα της Κατωκοπιάς δεν κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και έχασε την ευκαιρία να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Έτσι το σύνολο του Σατσιά ανέβηκε στους 43 βαθμούς, τοποθετούμενο στην τρίτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην πέμπτη θέση και στους 32 βαθμούς.

Στην επόμενη (9η) αγωνιστική, η Καρμιώτισσα υποδέχεται το Σάββατο (13/04, 18:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τη Δόξα και ο Εθνικός φιλοξενεί την ίδια μέρα (13/04, 19:00), στο Δασάκι την ΑΕΖ.

Καρμιώτισσα (Μάριος Χαραλάμπους): Σπόλιαρτις, Γκραντινάρου, Μαλόνε, Πάβλοβετς (82΄ Ματθαίου), Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς, Νεοφύτου, Ψύχας (58΄ Ουεσλάτι), Θεοδώρου (68΄ Θεοδώρου), Ντούμπια (82΄ Παντελή), Κατσαντώνης.

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγή, Στυλιανού, Αρτυματάς, Περατικός, Μπίκερ, Σπιρόφσκι (82΄ Λίπσκι), Μεσκίντα, Πεχλιβάνης (72΄ Νικολάου), Μπέκερ (55΄ Μ. Ηλία), Χριστοφή (55' Ντράζιτς), Καμπρέρα (72΄ Ιωαννίδης).