Κατάφερε να χάσει και να αποκλειστεί η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 19/7/2018 - 19:51

Σε ένα ματς που έλεγχε (σχεδόν) πλήρως η Ανόρθωση, κατάφερε να χάσει και να αποκλειστεί. 1-0 το τελικό σκορ κόντρα στη Λάτσι στην Αλβανία και στο «Λάτσι Στέιντιουμ» το απόγευμα της Πέμπτης (19/07), που σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου αγώνα έφερε τον αποκλεισμό. Ο Ουζούνι ο σκόρερ του γκολ για τους γηπεδούχους, που αποδείχθηκε αρκετό, λόγω (και) του γκολ που σημείωσαν στη «Αντώνης Παπαδόπουλος» και έτσι εφαρμόστηκε ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Η Λάτσι προστέθηκε έτσι στη λίστα με τις ομάδες κατώτερης δυναμικότητας που στοιχειώνουν τις ευρωπαϊκές συμμετοχές της Ανόρθωσης, που βίωσε ακόμη ένα ταπεινωτικό αποκλεισμό.

Χωρίς… συγκινήσεις αλλά και φάσεις κύλησαν τα πρώτα λεπτά στην Αλβανία, με την Ανόρθωση να κρατάει περισσότερο μπάλα και να έχει πρωτοβουλία, και με τη Λάτσι να έχει ξεκάθαρη πρόθεση να την περιμένει και να χτυπήσει στην κόντρα. Εικόνα που με ασφάλεια μπορεί να λεχθεί, είδαμε σε όλο το Α’ μέρος. Ενδεικτικό το γεγονός ότι χρειάστηκε να φθάσουμε στο 20’ για να καταγράφει μία… υποψία φάσης, όταν ο Μικελντάντζε μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε. Στο 25’ ο Ράγιος έκανε μία ωραία σέντρα από αριστερά με μπόλικο φάλτσο, αλλά δεν κατάφεραν να την εκμεταλλευτούν οι συμπαίκτες του εντός περιοχής.

ΛΑΤΣΙ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Το πρώτο σουτ (και τελική προσπάθεια) προς την εστία ήρθε από τον Ιγκιεμπόρ στο 33ο λεπτό από το ύψος της περιοχής, το οποίο απέκρουσε σχετικά εύκολα ο Σελμάνι. Φθάσαμε στο 41’ για να δούμε φάση και αυτή ήρθε δια… ποδός του Σισέ, που ελευθερώθηκε ωραία από δύο αντιπάλους εντός περιοχής και το δυνατό σουτ του έστειλε σε κόρνερ ο Σελμάνι.

Ίδιο το σκηνικό στο ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου με αυτό του Α’, με τον Ρόνι Λέβι να προβαίνει νωρίς σε αλλαγή (51’) «ρίχνοντας» στο ματς τον Κατσαράβα και κάνοντας έτσι (ακόμη) πιο επιθετική την ομάδα του. Στο 50’ ο Πράνιτς έκανε το σουτ-σέντρα, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω. Στο 57’ η πρώτη τελική για τη Λάτσι, ένα σουτ του Ουζούνι που απέκρουσε ο Φελγκέιρας. Στο 67’ μετά από εκτέλεση κόρνερ έχασε ευκαιρία ο Σίλντεφελντ, όταν δεν κατάφερε να κάνει το σουτ λίγο πριν την τελική γραμμή. Ακολούθησε άλλη μία φάση στην περιοχή της Λάτσι, με τους αμυντικούς της να τη διώχνουν προ της τελικής γραμμής και με τον τερματοφύλακα τους αδρανοποιημένο. Στο 71’ ο Φελγκέιρας απομάκρυνε με υπερένταση τη μπάλα σε κόρνερ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΦΑΣΗ

Στη συνέχεια οι της Λάτσι «ξεθάρρεψαν» και έβγαιναν με περισσότερες αξιώσεις (και μονάδες) μπροστά για το γκολ, προσπάθειες τις οποίες σταματούσαν επιτυχώς οι της Ανόρθωσης. Στο 84’ ήρθε η επόμενη φάση για την Ανόρθωση, όταν ο Κατσαράβα έκανε το γύρισμα από πλάγια μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σισέ δεν κατάφερε να κάνει το σουτ που θα ήθελε. Στο 87 ο Πράνιτς δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να κερδίσει τον Σελμάνι, όμως ο τερματοφύλακας της Λάτσι έπεσε σωστά και μάζεψε. Η Λάτσι κατάφερε να πετύχει αυτό που ήθελε από την αρχή, να αντέξει δηλαδή στην πίεση και να πετύχει γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με την κεφαλιά του Ουζούνι στο 89’ μετά από σέντρα του Σεφγκίνι από αριστερά. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων γκολ της Ανόρθωσης ακυρώθηκε για φάουλ του Κατσαράβα σε παίκτη της Λάτσι. Οι παίκτες της Ανόρθωσης προσπάθησαν για την ισοφάριση μέχρι τέλους, αλλά μάταια...