Καταστροφή για την Ομόνοια: Εκτός κυπέλλου οι «πράσινοι» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 21/2/2018 - 18:50

Η Ομόνοια πλήρωσε την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης εβδομάδας εντός έδρας από την Δόξα με 3-2 και σήμερα παρά την προσπάθεια της δεν κατάφερε να επικρατήσει (1-1) και μοιραία αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου. Η Ομόνοια πλέον θα προσπαθήσει να «σώσει» την χρονιά μέσω πρωταθλήματος κάτι πολύ δύσκολο, αφού βρίσκεται πολύ μακριά από την 4η θέση η οποία υπό προϋποθέσεις δίνει Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το σκορ άνοιξε ο Σαντίκ στο πρώτο ημίχρονο ενώ για την Ομόνοια ισοφάρισε ο Γουίλιαμ στο 69΄.

Η Δόξα στο προημιτελικά θα παίξει με την Πάφο.

Α΄ ημίχρονο:

Με δυο πολύ καλές ευκαιρίες των Σαντίκ και Λουίς Κάρλος στο 7΄ και στο 8΄ ξεκίνησε τον αγώνα η Δόξα.

Στο 18΄ η Δόξα θα ανοίξει το σκορ με τον Σαντίκ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο επιθετικός των γηπεδούχων πρόλαβε τον Χριστοδούλου και με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στον Δόξα αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τις πιθανότητές της για πρόκριση στα προημιτελικά.

Πρώτη καλή φάση για την Ομόνοια στον αγώνα στο 31΄ λεπτό. 31΄Ο Λόπες έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, βρήκε τον Ντάρμπισαϊαρ όμως το πλασέ του Άγγλου εντός της περιοχής πέρασε έξω.

Νέα φάση για την Ομόνοια δυο λεπτά αργότερα με τον Λόπες. Σέντρα του Αραούχο από δεξιά, ο Λόπες έβαλε το πόδι του στην πορεία της μπάλας η οποία κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Το κόρνερ έφερε νέα φάση για τους πράσινους. Ο Λόπες και πάλι, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Β΄ ημίχρονο:

Η Δόξα ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου μέρους. Η Ομόνοια προσπαθούσε αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει την εστία του Χατζηφραγκίσκου.

Στο 58΄ Ομόνοια ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια με τον Λόπες. Ο αμυντικός της Δόξας βάζει το χέρι στον Πορτογάλο όμως ο διαιτητής έκρινε ότι δεν ήταν αρκετό για τον ανατρέψει και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η Ομόνοια σε μια ανυποψίαστη φάση στο 69΄ κατάφερε να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Γουίλιαμ. Ο Τζαρτζίνιο εκτέλεσε κόρνερ, ο κεντρικός αμυντικός των «πρασίνων» πήδηξε πιο ψηλά από όλους και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 75΄ η Ομόνοια έχασε ευκαιρία με τον Λόπες. Ο Βύντρα έβγαλε την μακρινή μπαλιά όμως η κεφαλιά του Λόπες πέρασε λίγο έξω.

Η απάντηση της Δόξας ήταν άμεση αφού ένα λεπτό αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ναρ το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο έξω.

Παρά την προσπάθεια της η Ομόνοια δεν κατάφερε κάτι άλλο και μοιραία αποκλείστηκε από την συνέχεια του κυπέλλου.

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Ρεδόνδο, Κιφουέτι (70΄Σισοκό) Λουίς Κάρλος, Κένιντι, Ασαμόα, Ιωάννου, Σαντίκ, Άδωνη, Πουτζιουρής, Ροντρίγκες (66΄Ναρ)

Ομόνοια: Χριστοδούλου, Γουίλιαμ, Σοάρες, Αραούχο, Βύντρα, Σόλομον (46΄Κανού) Λόπες, Καντέ (59΄Μαργκάσα) Τζαρζίνιο, Ντάρμπισαϊαρ, Μπρέβελντ.