«Καθάρισε» εύκολα με τη Στούμπρας και πλέον κοιτάζει προς Βοσνία

Παρασκευή, 20/7/2018 - 14:50

Ο Απόλλωνας επικράτησε της Λιθουανικής Σουντούβα με 2-0  και ανάτρεψε το εις βάρος του 1-0 του πρώτου αγώνα παίρνοντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή κατά διαστήματα έπαιξε πολύ όμορφο και ελκυστικό ποδόσφαιρο ικανοποιώντας τον κόσμο που έκανε το ταξίδι από την Λεμεσό μέχρι το ΓΣΠ.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν μόλις στο 7ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα με τον Γιούστε μετά από ωραία προβολή. Το δεύτερο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι με τον Γιούστε ο οποίος ξεχάστηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς στην μεγάλη περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα από κοντινή απόσταση με το κεφάλι.

Το ποδόσφαιρο που παίχτηκε από την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή αν αναλογιστεί κανείς την εποχή που βρισκόμαστε δείχνει μια ομάδα πολύ πειθαρχημένη με πολλές δυνατότητες και βλέψεις για τις εγχώριες διοργανώσεις.

Τώρα όλοι στο «στρατόπεδο» του Απόλλωνα στρέφουν την προσοχή τους στην Ζελέζνιτσαρ για τον δεύτερο προκριματικό γύρω του Europa League. Ο βοηθός του Αυγουστή έχει κατασκοπέψει την Βοσνιακή ομάδα και μέσα στις επόμενες μέρες ο προπονητής του Απόλλωνα θα δουλέψει με τους ποδοσφαιριστές του τον τρόπο που θα αγωνιστεί στον πρώτο αγώνα την Πέμπτη στη Βοσνία.

Στην αποστολή για τα παιχνίδια με τη Ζελέζνιτσαρ δηλώθηκαν κανονικά και τα δύο τελευταία αποκτήματα της ομάδας Φαγκούντο Περέιρα και Ρίτσαρντ Σούμαχ οι οποίοι είναι ήδη σε καλό στάδιο ετοιμότητας και αν θεωρηθεί αναγκαίο θα κληθούν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους.