Καθάρισε την Αλμερία και πλησιάζει κορυφή η Ατλέτικο

Κυριακή, 10/12/2023 - 17:02

Επιστροφή στις νίκες για την Ατλέτικο Μαδρίτης!

Λίγες ημέρες μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα, η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε επικράτησε 2-1 της Αλμερίας στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και βρίσκεται στο -5 από την κορυφή, έχοντας και ματς λιγότερο.

Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 4 βαθμούς, δείχνοντας πως είναι σε πολύ δύσκολη θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς με τον Γκριεζμάν μόλις στο 6ο λεπτό να ανοίγει το σκορ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Κάτι που δεν πτόησε την Ατλέτικο, η οποία στο 17’ τελικά έκανε το 1-0 με τον Μοράτα. Ο Κορέα στο 22’ έγραψε το 2-0, με την Αλμερία να μην μπορεί να κάνει και πολλά στη συνέχεια του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν κάποιες καλές στιγμές, με τους γηπεδούχους ωστόσο να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Λέο Μπαπτιστάο τελικά στο 62’ κατάφερε να μειώσει για την Αλμερία, ξαναβάζοντάς την στο παιχνίδι.

Ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια ήταν εκείνος που απειλούσε συνεχώς την εστία του Όμπλακ, ωστόσο ο έμπειρος κίπερ της Ατλέτικο εξουδετέρωνε κάθε φάση. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, το 2-1 υπέρ της Ατλέτικο παρέμεινε η οποία ολοένα και περισσότερο πλησιάζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!