Κέρδισε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 26/7/2018 - 23:20

Καταπληκτικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Απόλλωνας στη Βοσνία επικρατώντας της Ζελέζνιτσαρ με 2-1 χάρη στα γκολ των Γιούστε στο 24ο λεπτό και του Σακέτι στο 79ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λεμεσού πήρε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Πέμπτη (02/08) στο ΓΣΠ και οι «κυανόλευκοι» θα επιδιώξουν να υπερασπιστούν το πολύτιμο αποτέλεσμα που απέσπασαν μέσα στο Σαράγεβο.

Α' Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού εντύπωση έκανε η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Βόσνιοι οπαδοί στις κερκίδες. Το πρώτο 10λεπτό στο παιχνίδι του Απόλλωνα με τη Ζελέζνιτσαρ ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μην έχουν την κλασσική ευκαιρία μπροστά στις εστίες των δύο τερματοφυλάκων.

Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζοάο Πέδρο πήρε την πρωτοβουλία να κάνει το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Κβοσέσφκι.

Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα Έκτορ Γιούστε στο 24ο λεπτό συνέχισε από εκεί που έμεινε στο ΓΣΠ με τη Στούμπρας. Μετά από καταπληκτική σέντρα - φάουλ του Ζοάο Πέδρο, ο Γιούστε πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για την ομάδα της Λεμεσού «παγώνοντας» την έδρα της Βοσνιακής ομάδας.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο έκανε εξαιρετικό γύρισμα προς τον Παπουλή αυτή τη φορά με τον τελευταίο να σημαδεύει από το ύψος της μικρής περιοχής το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Ζελέζνιτσαρ.

Μετά το γκολ ο Απόλλωνας ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του με την Ζελέζνιτσαρ να αρκείτε σε παθητικό παιχνίδι.

Β Ημίχρονο

Κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο ο Σούμαχ έμεινε στα αποδυτήρια και την θέση του πήρε ο Βασιλείου χωρίς να γίνεται σαφές αν ήταν κίνηση τακτικής από τον Αυγουστή ή αν ο νεοαποκτηθείς ποδοσφαιριστής της ομάδας της Λεμεσού αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες της Ζελέζνιτσαρ προσπάθησαν να αντιδράσουν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα όμως η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για τον Απόλλωνα. Στο 56ο λεπτό συγκεκριμένα ο Άντον Μάγκλιτσα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι» και πέρασε έξω.

Με την συμπλήρωση μίας ώρα ποδοσφαίρου ο Βασιλείου έκανε την σέντρα από τα αριστερά όμως το σουτ του Σαρδινέρο έφυγε και πάλι έξω.

Στο 67ο λεπτό ο Μάρκοβιτς αποχώρησε από το παιχνίδι για να δώσει τη θέση του στον Φακούντο Περέιρα ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα της Λεμεσιανής ομάδας.

Στο 76ο λεπτό ο Φώτης Παπουλής βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της Βοσνιακής ομάδας όμως δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση με του αμυντικούς της Ζελέζνιτσαρ να προλαβαίνουν να διώξουν τη μπάλα σε κόρνερ.

Το 2-0 για τον Απόλλωνα εν τέλει ήρθε στο 79ο λεπτό με τον Σακέτι ο οποίος έκανε την «βολίδα» έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του Κβοσέφσκι ο οποίος αντέδρασε λανθασμένα. Αυτό το γκολ ήταν το πρώτο του Αργεντινού με τη φανέλα του Απόλλωνα.

Οι Βόσνιοι κατάφεραν να μειώσουν στο παιχνίδι ουσιαστικά από το πουθενά με τον Κπρίτς στο 90ο λεπτό ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Τζούρτζουριτς και πλάσαρε τον Βάλε για το 2-1.

Δηλώσεις:

Σ. Αυγουστή: «Ξέραμε τι θα κάνουμε από το πρώτο λεπτό. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Παίξαμε πολύ καλά σήμερα για την επόχή. Οι ποδοσφαιριστές μου ήταν συγκεντρωμένοι και έλεγξαν τον ρυθμό.Έχουμε προβάδισμα. Θέλω να καλέσω τον κόσμο να έρθει στο ΓΣΠ. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε αυτά που πρέπει για να περάσουμε στον επόμενο γύρο. Πρέπει να κάνουμε πιο καλά τελειώματα στο 2ο παιχνίδι. Μας βοήθησε το γεγονός ότι παίξαμε σε καυτές έδρες και πέρυσι».