Πέταξε το «δώρο» της Ομόνοιας και πάει στη Λευκωσία για... τελικό η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 28/4/2024 - 21:00

Αδίκησε τον εαυτό της!

Παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ από το 15ο λεπτό με τέρμα του Λόπες και είδε την Ομόνοια να επικρατεί του ΑΠΟΕΛ, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και δεχόμενη γκολ στο 92ο λεπτό από τον Μακούν, έμεινε ισόπαλη με την Ανόρθωση (1-1) και έχασε την ευκαιρία να  ανέβει στην κορυφή.

Οι Λαρνακείς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο για να αντιδράσει, ενώ μετά την ανάπαυλα παρουσιάστηκαν πιο προσεκτικοί και προσπάθησαν να κρατήσουν δυνάμεις ενόψει της τελευταίας «στροφής». Απόφαση που τελικά δεν τους βγήκε σε καλό, αφού η «Κυρία» αν και είχε δευτερεύον ρόλο την περισσότερη ώρα της αναμέτρησης, μπόρεσε να βρει απάντηση από στημένη φάση και να τους στερήσει την χαρά.

Έτσι το σύνολο του Ραν Μπεν Σιμόν έφτασε τους «γαλαζοκίτρινους» στους 72 βαθμούς, όμως επειδή εκείνοι υπερτερούν στην μεταξύ τους ισοβαθμία, η ΑΕΚ χρειάζεται αποκλειστικά νίκη στο ΓΣΠ (11/05, 19:00) ώστε να κατακτήσει τον τίτλο. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 53 βαθμούς, τοποθετούμενη στην έκτη θέση και το Σάββατο (11/05, 19:00) υποδέχεται τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

28/04/2024
21:00
Τέλος αγώνα

ΑΕΚ και Ανόρθωση έμειναν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

28/04/2024
20:55
90+2' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση 1-1

Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καστέλ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μακούν με γυριστό σουτ νίκησε τον Πίριτς.

28/04/2024
20:55
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
28/04/2024
20:52
87' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Μέσα ο Κωνσταντίνου αντί του Τεχέρα.

28/04/2024
20:44
79' Φάση για τους Λαρνακείς

Ο Σάντος πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

28/04/2024
20:41
76' Νέα κίνηση από τον Γιάννη Οκκά

Ο Χαραλάμπους πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Γουαρίς.

28/04/2024
20:39
74' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Έξω οι Γκάμα και Σολ, μέσα οι Ναούμ και Σάντος.

28/04/2024
20:37
72' Αλλαγή για την «Κυρία»

Ο Τζουλίου πέρασε στη θέση του Χρυσοστόμου.

28/04/2024
20:33
69' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση

Ο Παρούτης επιχείρησε την σέντρα-σουτ και ο Πίριτς έδιωξε σωτήρια.

28/04/2024
20:29
65' Αλλαγή για τους «κιτρινοπράσινους»

Έξω ο Γκαρσία μέσα ο Σάντσες.

28/04/2024
20:27
63' Ευκαιρία για τους Λαρνακείς

Ο Τόνγκια έκανε το πλασέ και ο Μιχαήλ απέκρουσε με τα πόδια.

28/04/2024
20:19
56' Νέα αλλαγή από τον Ραν Μπεν Σιμόν

Ο Φαράζ τραυματίστηκε και δεν είναι ικανός να συνεχίσει, τη θέση του πήρε ο Γκιούρτσο.

1

28/04/2024
20:10
46' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα με 1-0 χάρις το γκολ του Ραφ Λόπες στο 15ο λεπτό.

1

28/04/2024
19:48
45' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

1

28/04/2024
19:37
34' Απειλούν ξανά οι «κιτρινοπράσινοι»

Ο Μπρούνο Γκάμα δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ήταν άστοχο.

28/04/2024
19:28
25' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μιλίτσεβιτς πήρε την κεφαλιά, έξω η μπάλα.

28/04/2024
19:18
15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0

Ο Ντιουνκού έκανε την κάθετη πάσα στον Πόνς, ο οποίος έκανε το πλάγιο σουτ και ο Μιχαήλ απέκρουσε ασταθώς. Σε δεύτερο χρόνο ο Λόπες μπήκε στην φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

28/04/2024
19:14
11' Καλή προϋπόθεση για τους Λαρνακείς

Ο Γκαρσία έκανε την σέντρα με αποδέκτη τον Λόπες στην περιοχή, ο οποίος προσπάθησε να κάνει το σουτ, όμως δεν βρήκε σωστά την μπάλα, με τον Μιχαήλ να την μαζεύει στην αγκαλιά του.

28/04/2024
19:09
6' Πρώτη τελική για την ΑΕΚ

Ο Τόνγκια έκανε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Φαράζ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη

Οι οπαδοί της ΑΕΚ πέταξαν εκατοντάδες χαρτάκια από την κερκίδα δημιουργώντας πανέμορφη ατμόσφαιρα και τώρα αναμένουμε να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος.

Σχηματισμός 4-3-3.

Ο Γιάννης Οκκάς προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην Πάφο. Τις θέσεις των Κεραυνού, Κάργα, Αντωνίου και Φερέιρα, πήραν οι Μιχαήλ, Αρτυματάς, Γουαρίς και Κίκο

Κάτω από τα γκολποστ είναι ο Μιχαήλ, με το αμυντικό δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Κορρέα και Μακούν. Στο δεξί άκρο αγωνίζεται ο Κίκο και στο αριστερό ο Κορέια.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Αρτυματάς, Τεχέρα και Χρυσοστόμου, ενώ στα... φτερά της επίθεσης τοποθετούνται οι Γουαρίς-Παρόυτη δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή βρίσκεται ο Καστέλ.

28/04/2024
17:50
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΕΚ

Σχηματισμός 4-4-2.

Ο Ραν Μπεν Σιμόν δεν πραγματοποίησε αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το ματς κόντρα στην Ομόνοια.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Πίριτς, με το δίδυμο μπροστά του να αποτελείται τους Μιλίτσεβιτς και Ρομπέρζ να .Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Ντιούνκου και στο αριστερό ο Γκαρσία.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Πονς και Γκάμα ως αμυντικά χαφ, με τους Φαράζ και Τόνγκια να κινούνται στα... φτερά.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκονται ο Σολ και Λόπες.

28/04/2024
17:40

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς, Γκάμα, Φαράζ, Τόνγκια, Λόπες, Σολ.

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Μιχαήλ, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ, Μακούν, Παρούτης, Ουαρίς, Κίκο, Κορρέα, Χρυσοστόμου.

28/04/2024
17:35
Η βαθμολογία και η επόμενη, τελευταία αγωνιστική

Στην επόμενη (10η) και τελευταία αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται το Σάββατο (11/05, 19:00), στο ΓΣΠ από τους «γαλαζοκίτρινους» και η Ανόρθωση φιλοξενεί την ίδια μέρα (11/05, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Άρη.