Τελικό: ΑΕΚ - Μπάγερ Λεβερκούζεν

Πέμπτη, 13/12/2018 - 23:51

Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ στους φετινούς ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας γνώρισε την βαριά εντός έδρας ήττα από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων με 5-1. Η ΑΕΚ τερμάτισε στον όμιλο με συνολικά πέντε βαθμούς και απολογισμό μία νίκη και δύο ισοπαλίες. Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας συγκεντρώνεται στους εγχώριους στόχους της οι οποίοι δεν είναι άλλη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αξιοσημείωτο στατιστικό από την αναμέτρηση είναι ότι ο Καταλά με το γκολ που πέτυχε έγινε ο δεύτερος γηραιότερος που βρήκε δίκτυα στο Γιουρόπα Λιγκ.

13/12/2018
23:50
Τέλος στην αναμέτρηση, ήττα για την ΑΕΚ με 5-1
13/12/2018
23:48
90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
13/12/2018
23:46
90' ΣΧΟΛΙΟ

Ο Καταλά με το γκολ που πέτυχε έγινε ο δεύτερος γηραιότερος που βρήκε δίκτυα στην ιστορία του Γιουρόπα Λιγκ.

13/12/2018
23:46
88' Τρίτη αλλαγή και για την Λεβερκούζεν

Ο Αλάριο έδωσε την θέση του στον Στάνλεβιτς.

13/12/2018
23:43
86' Κι άλλο γκολ για την Λεβερκούζεν

Ο Αλάριο βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ και με πανέμορφο σουτ έκανε το 5-1 και έγραψε το όνομα του για δεύτερη φορά στη λίστα των σκόρερ.

13/12/2018
23:41
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Γιάννου εκτός, Κωνσταντίνου μέσα.

13/12/2018
23:38
81' Δεύτερη αλλαγή για την Λεβερκούζεν

Στη θέση του Βέντελ ο Πέτρατσικ

13/12/2018
23:37
80' ΣΧΟΛΙΟ

Το τέταρτο γκολ της Λεβερκούζεν ουσιαστικά έδωσε τέλος στην αναμέτρηση. Η ΑΕΚ τερματίζει εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου στον πρώτο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ με πέντε βαθμούς.

13/12/2018
23:34
78' Γκολ για την Λεβερκούζεν

Ο Παουλίνιο μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ από πλάγια και με πολύ ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Χριστοδούλου για το 4-1 των Γερμανών.

13/12/2018
23:25
68' Γκολ για την Λεβερκούζεν

Ολομόναχος στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ ο Κορν μετά από εκτέλεση κόρνερ. Πήρε την κεφαλιά από κοντά και έκανε το 3-1 για τους Γερμανούς.

13/12/2018
23:24
67' Μεγάλη απόκρουση από τον Χριστοδούλου

Ο Αλάριο πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Χριστοδούλου να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή επέμβαση.

13/12/2018
23:21
65' ΣΧΟΛΙΟ

Πολλά τα λάθη από τις δύο ομάδες. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες παραμένουν σχεδόν ανύπαρκτες. Η ΑΕΚ έχει πάρει αρκετά μέτρα από την Λεβερκούζεν η οποία συμβιβάζεται με αυτό το υπέρ της 2-1.

13/12/2018
23:14
57' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Τέτε αποχώρησε για να δώσει τη θέση του στον πρώτο σκόρερ των Κυπριακών ομάδων στην Ευρώπη, Ιβάν Τρισκόφσκι.

13/12/2018
23:12
56' Αλλαγές

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μία για κάθε ομάδα.

Για την ΑΕΚ εκτός πέρασε ο Κάσες για να μπει στον αγωνιστικό χώρο ο Χέφελ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μπράντ έδωσε τη θέση του στον Μπέιλι.

13/12/2018
23:10
53' Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ακοράν έβγαλε καταπληκτική μπαλιά πίσω από την άμυνα των φιλοξενουμένων όμως το πλασέ του Γιάννου πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια της Λεβερκούζεν.

13/12/2018
23:02
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
13/12/2018
22:46
Ημίχρονο στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ να είναι πίσω στο σκορ με 2-1
13/12/2018
22:45
45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο
13/12/2018
22:39
40' Γκολ για την Λεβερκούζεν

Εύστοχη εκτέλεση από τον Αλάριο ο οποίος βάζει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

13/12/2018
22:38
39' Πέναλτι για την Λεβερκούζεν
13/12/2018
22:28
28' Άμεση ισοφάριση για την Λεβερκούζεν

Πανέμορφη συνεργασία «ένα, δύο» από τους ποδοσφαιριστές της Λεβερκούζεν και ο Κορχ με πολύ όμορφο πλασέ έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

13/12/2018
22:26
27' Γκολ για την ΑΕΚ

Ο Γιάννου έχασε την μπάλα από αριστερά όπως κάνει επίθεση η ομάδα της Λάρνακας όμως στρώθηκε στον Κάσες ο οποίος έκανε τη σέντρα με την μία. Η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Καταλά ο οποίος έβαλε μπροστά στο σκορ στην ομάδα της Λάρνακας.

13/12/2018
22:24
25' ΣΧΟΛΙΟ

Συνεχίζεται ο πολύ αργός στην αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να μην πλησιάζουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.

Ο Άντονι Ιραόλα φαίνεται ικανοποιημένος από αυτή την εξέλιξη και δείχνει στους ποδοσφαιριστές του να συνεχίσουν σε αυτό τον ρυθμό.

Από την άλλη ο προπονητής των φιλοξενουμένων θέλει να αυξήσει ταχύτητα η ομάδα του.

13/12/2018
22:15
16' Σουτ για τη Λεβερκούζεν

Σουτ από το ύψος της περιοχής για τις «ασπιρίνες» η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του νεαρού τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

13/12/2018
22:14
Το πέταλο των φιλοξενουμένων

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

13/12/2018
22:09
10' Ευκαιρία για την Λεβερκούζεν

Ο Αλάριο μπήκε στην περιοχή από διαγώνια όμως το πλασέ του σταμάτησε ο Χριστοδούλου.

13/12/2018
22:06
7' Σουτ για την ΑΕΚ

Μακρινό σουτ από τον Ίγκορ Σίλβα όμως η μπάλα πέρασε άστοχα έξω.

13/12/2018
22:06
7' ΠΡΩΤΟ ΣΧΟΛΙΟ

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς κάτι σημαντικό μέχρι στιγμής.

13/12/2018
22:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης