Ελβετία - Κόστα Ρίκα 2-2

Τετάρτη, 27/6/2018 - 22:55

Η Ελβετία εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Κόστα Ρίκα για την τελευταία αγωνιστική του πέμπτου ομίλου. Οι Ελβετοί με αυτό το αποτέλεσμα πήραν τη δεύτερη θέση και την πρόκριση για την επόμενη φάση του Μουντιάλ όπου θα αντιμετωπίσουν την Σουηδία.

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Κόστα Ρίκα η οποία στο 5ο λεπτό είχε δοκάρι με κεφαλιά του Μπόρχεζ από το ύψος του πέναλτι. Δεύτερο δοκάρι για την Κόστα Ρίκα με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στην αναμέτρηση με τον Κολίντρες να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Σόμερ. Με τη συμπλήρωση 31 λεπτών παιχνιδιού οι Ελβετοί «βρήκαν» το γκολ με τον Τζεμαΐλι να μην αστοχεί από κοντά κεραυνοβολώντας τον Νάβας. Στο 33 και πάλι ο Τζεμαΐλι με τον ίδιο τρόπο πήγε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Κόστα Ρίκα όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Μετά γκολ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε χωρίς κάποια ιδιαίτερα ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Β’ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με όχι και τόσο καλό ρυθμό με τους Ελβετούς να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Στο 54 οι Κοσταρικανοί απείλησαν την εστία του Σόμερ να κάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.  Η Κόστα Ρίκα κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Γουότσον στο 56ο λεπτό.  Μετά την ισοφάριση της Κόστα Ρίκα η Ελβετία κλείστηκε πίσω ενώ όταν προσπαθούσε να αναπτυχθεί επιθετικά έβρισκε την καλά οργανωμένη άμυνα των Κοσταρικανών. 15 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης ο ρυθμός χάθηκε εντελώς στο παιχνίδι και όλα έμοιαζαν διαδικαστικού χαρακτήρα. Στο 78ο λεπτό ο Ντίμιτς έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών του Νάβας με το κεφάλι μετά από σέντρα του Εμπόλο. Στο 88ο λεπτό ο Ντρίμιτς έδωσε το προβάδισμα στην Ελβετία με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Στο 90 η Κόστα Ρίκα ζήτησε πέναλτι όμως το VAR έδειξε ότι υπήρχε offside.Ένα λεπτό αργότερα όμως ο διαιτητής καταλόγησε το πέναλτι. Ο Λουίζ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-2.

Εντεκάδες

Ελβετία: Σόμερ, Λίχσταϊνερ, Ακάντζι, Ροντρίκεζ, Σάερ, Μπεχράμι (Ζακάρια 60’), Τσάκα, Σακίρι (Λάνγκ 81’), Τζεμαΐλι, Εμπόλο, Γαβράνοβιτς (Ντρίμιτς 69’)

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Οβιέδο, Γουότσον, Γκονζάλεζ, Ακόστα, Γκαμπόα (Σμίθ 90'), Ρουίζ, Κουσμάν (Αζοφέιφα 90') , Μπόρχες, Κολίντρες (Γουάλας 81’), Κάμπελ