«Κέρασε» φαρμάκι την Πάφο η Έλφσμποργκ στο πρώτο ευρωπαϊκό (BINTEO)

Πέμπτη, 11/7/2024 - 21:53

Ένα… βουνό έχει να ανέβει στη ρεβάνς η Πάφος.

Οι «γαλάζιοι» γνώρισαν βαριά ήττα με 0-3 από την Έλφσμποργκ στο πρώτο και ιστορικό ευρωπαϊκό τους παιχνίδι, για τον πρώτο προκριματικό του Europa League. Οι Σουηδοί σκόραραν από ένα γκολ στα αρχικά στάδια των δύο ημιχρόνων, ενώ στο 81’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Οι Σουηδοί δεν αποτελούν ομάδα… μεγαθήριο, ωστόσο παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και φρέσκοι, αφού το εγχώριο πρωτάθλημα είναι σε εξέλιξη και έχουν βρει ήδη τα πατήματα τους. Το σύνολο του Καρσέδο προσπάθησε να απαντήσει στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, ισοζύγισε όμως οι προϋποθέσεις δεν κατέληξαν στην εστία του Πέτερσον.

Πέραν του σκορ, στα αρνητικά για τον Ισπανό τεχνικό, είναι πως δεν υπολογίζει στον Μελούσο ενόψει της ρεβάνς, καθώς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο αποψινό παιχνίδι. Υπενθυμίζουμε πως το δεύτερο παιχνίδι, θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη, 18 Ιουλίου, στις 19:00, στο «Άλφαμεγα Stadium».

11/07/2024
21:53
90'+5 Τέλος του αγώνα.

Βαριά ήττα δέχθηκε η Πάφος από την Έλφσμποργκ. Το σύνολο του Καρσέδο ηττήθηκε 0-3 και η ρεβάνς την ερχόμενη Πέμπτη (18/7, 19:00) μοιάζει... διαδικαστικού χαρακτήρα.

11/07/2024
21:48
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος
11/07/2024
21:44
87' Τεράστια φάση για την Πάφο

Ο Ζάζα από πλάγια θέση μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως το πλασέ του κατέληξε μόλις έξω.

11/07/2024
21:39
82' ΓΚΟΛ για την Έλφσμποργκ και 3-0 για τους Σουηδούς

Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Φρικ με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ίβουσιτς.

11/07/2024
21:31
74' Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων
11/07/2024
21:26
69' Έκλεισαν τους χώρους οι Σουηδοί

Η Έλφσμποργκ έχει παίκτη περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο και το έργο της είναι σαφώς πιο εύκολο. Έκλεισε τους χώρους και η Πάφος δυσκολεύεται να αναπτυχθεί. Οι γηπεδούχοι συντηρούν το υπέρ τους αποτέλεσμα και προσπαθούν να... κλειδώουν τη νίκη.

11/07/2024
21:15
58' ΓΚΟΛ για την Έλφσμποργκ και 2-0 στη Σουηδία.

Ο Ζέλενι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι (!) στην εκτέλεση πέναλτι και ο Χουλτ έπιασε το... ριμπάουντ πετυχαίνοντας το 2-0.

11/07/2024
21:14
57' Πέναλτι για την Έλφσμποργκ

Έδειξε την άσπρη βούλα ο διαιτητής και δεύτερη κίτρινη στον Μελούσο! Με 10 παίκτες συνεχίζει η Πάφος

11/07/2024
21:12
56' Στο VAR ο διαιτητής

Ο Ουκρανός ρέφερι ελέγχει κράτημα του Μελούσο στον αντίπαλο, μετά από σέντρα στην περιοχή.

11/07/2024
21:02
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Μια αλλαγή για την Πάφο, εκτός ο Ναμ, μέσα ο Βαλακάρι.

11/07/2024
20:47
45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Με την Έλφσμποργκ να προηγείται με 1-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν ένα τεράστιο λάθος του Κβίντα και σκόραραν, όμως η Πάφος κατάφερε να ισοζυγίσει και να δημιουργήσει κινδύνους στην αντίπαλη εστία.

11/07/2024
20:45
44' Απειλεί ξανά η ομάδα του Καρσέδο

Σέντρα-σουτ του Ζάιρο, μόλις πάνω από την εστία του Πέτερσον η μπάλα.

11/07/2024
20:37
37' Νέα φάση για την Πάφο

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, απέκρουσε πολύ δύσκολα στη κλειστή του γωνία ο Πέτερσον.

11/07/2024
20:32
32' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Μελούσο ήρθε από πίσω εντελώς μόνος, ωστόσο η κεφαλιά κατέληξε ψηλά έξω.

11/07/2024
20:30
31' Ισοζύγισε η Πάφος

Φαίνεται πως... συνήλθαν οι γαλάζιοι μετά το γκολ που δέχθηκαν και τα τελευταία λεπτά έκλεισε τους διαδρόμους για τους αντιπάλους.

Δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση από κάποια ομάδα στα τελευταία λεπτά.

11/07/2024
20:23
23' Το γκολ των γηπεδούχων στο 9ο λεπτό
11/07/2024
20:19
20' Τεράστια φάση για την Πάφο

Τετ-α-τετ ο Ζάιρο με τον Πέτερσον, πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια ο κίπερ των γηπεδούχων. Πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης η παφιακή ομάδα.

11/07/2024
20:14
13' Χαμηλό το τέμπο της αναμέτρησης

Έχει την ψυχολογία με το μέρος της η γηπεδούχος ομάδα, προσπαθεί να κερδίσει μέτρα στο έδαφος το σύνολο του Καρσέδο.

11/07/2024
20:08
9' ΓΚΟΛ για την Έλφσμποργκ και 1-0 για τους γηπεδούχους

Ο Μ.Ζέλενι έκανε το γύρισμα, ο Κβίντα δεν έδιωξε και έδωσε ξανά στον παίκτη των γηπεδούχων, ο οποίος ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τραγικό λάθος από τον αμυντικό της Πάφου.

11/07/2024
20:07
7' Πρώτη απειλή από την Έλφσμποργκ

Ο Χουλτ έδωσε στον ανενόχλητο Κασέν, το πλασέ του οποίου δεν ανησύχησε τον Ίβουσιτς που απέκρουσε σταθερά.

11/07/2024
20:04
4' Έχει τον έλεγχο η ομάδα της Σουηδίας στα πρώτα λεπτά

Περιορίζεται στα αμυντικά της καθήκοντα η Πάφος, καθώς οι γηπεδούχοι έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Προσπάθησαν για 1-2 προϋποθέσεις όμως η άμυνα απομάκρυνε. Σημαντική επέμβαση του Κορέια σε γύρισμα στο ύψος του πέναλτι.

11/07/2024
20:00
1' Έναρξη του αγώνα!