Ήθελαν μα δε μπόρεσαν Ομόνοια και ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 29/10/2023 - 19:58

Χωρίς γκολ (0-0) και κατά συνέπεια χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και της ΑΕΚ για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Με την ισοπαλία αυτή η Ομόνοια πήγε στους 17 βαθμούς και έχασε... έδαφος στην προσπάθεια για αναρρίχηση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Με τη σειρά της, η ομάδα της Λάρνακας είδε τη ψαλίδα να ανοίγει ακόμη περισσότερο από τις ομάδες που προπορεύονται.

Την ερχόμενη, δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ τον Απόλλωνα (04/11 - 19:00). Από την άλλη, η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στην «Αρένα» τον ΑΠΟΕΛ (05/11 - 18:00). Μεσοβδόμαδα (01/11 - 17:00), οι Λαρνακείς φιλοξενούν στην «Αρένα» τον ΠΟ Αχυρώνα Ονήσιλο για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

29/10/2023
20:00
Το τρίτο ημίχρονο στο ΓΣΠ

Ο απόηχος και όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

19:53
90+1' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Ράφα Λόπες και Μιλίτσεβιτς στο παιχνίδι στις θέσεις των Φραν Σολ και Γκουστάβο Λέδες.

29/10/2023
19:53
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης

Παραμένει το 0-0.

29/10/2023
19:44
82' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Τόνγκια έξω για να μπει ο Σάντος.

29/10/2023
19:42
79' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Μπεζούς δίνει τη θέση του στον Αλιούμ και ο Μπασιρού στον Χαραλάμπους.

Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές ο Σωφρόνης Αυγουστή.

29/10/2023
19:41
78' Νέα τρομερή ευκαιρία για την Ομόνοια

Παράλληλο γύρισμα του Λοΐζου μέσα από την περιοχή, με τον Κακουλλή να πιάνει την προβολή και τη μπάλα να κοντράρει, πιάνοντας ψιλοκρεμαστή πορεία. Παρ' όλα αυτά, ο Πίριτς αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.

29/10/2023
19:40
78' Δοκάρι για την Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπέζους, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ.

0

29/10/2023
19:31
70' Πολύ προσεχτικές οι δύο ομάδες

Χαμηλός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν να προσέχουν πρώτα το μηδέν στην άμυνα και μετέπειτα θα δουν την επίθεση.

χ

29/10/2023
19:30
67' Αλλαγή για τους γηπεδούχους

Ο Ανσαριφάρντ παίρνει τη θέση του Κακουλλή.

29/10/2023
19:27
65' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Φαράζ έξω για να μπει ο Γκιούρτσο και Πονς στη θέση του Καπτούμ.

29/10/2023
19:20
57' Φάση για την Ομόνοια

Σουτ του Λοΐζου, έβαλε την κόντρα ο Ρόμπερζ, με τη μπάλα να περνά σε κόρνερ. Κόρνερ που δεν έφερε κάτι το αξιόλογο.

29/10/2023
19:08
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

Σύμφωνα με την ενημέρωση της Primetel, ο προπονητής τερματοφυλάκων της Ομόνοιας, Ανδρέας Λουγκρίδης, έχει αποβληθεί από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

29/10/2023
18:50
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ με την Ομόνοια και την ΑΕΚ να είναι στο… άγονο, 0-0. Αμφότερες οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να έχουν δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες μπροστά στις αντίπαλες εστίες. Λειτουργούν πολύ σωστά και οι δύο άμυνες.

Στο δεύτερο μέρος, αμφότερες αναμένεται να ανέβουν πιο ψηλά για να διεκδικήσουν το γκολ της νίκης, έχοντας όμως κατά νου και τη σωστή αμυντική τους λειτουργία.

Η

29/10/2023
18:50
Kίτρινη στον Σωφρόνη Αυγουστή

Ο προπονητής της Ομόνοιας διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για την ολοκλήρωση του ημιχρόνου καθώς θεώρησε πως η ομάδα του είχε προϋποθέσεις επίθεσης. Έτσι, είδε την κίτρινη κάρτα.

α

29/10/2023
18:47
45+1' Σκοράρει η Ομόνοια, δε μετρά το γκολ

Εκτεθειμένος ο Ανδρόνικος Κακουλλής που βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα, σωστά ακυρώνεται το γκολ.

29/10/2023
18:46
45' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 0-0 στην αναμέτρηση.

29/10/2023
18:40
40' Πρόβλημα με Σίμιτς για τους «πράσινους»

Ο Λοΐζου ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Σέρβος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον αριστερό μηρό.

29/10/2023
18:31
30' Μισάωρο χωρίς γκολ

Ορεξάτες οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν έχουν δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Λειτουργούν σωστά προς το παρόν οι άμυνες, παρά την όρεξη για...δημιουργία που υπάρχει.

α

29/10/2023
18:25
Κινητοποίηση στην κερκίδα της ΑΕΚ

Υπάρχει αναβρασμός στο νότιο πέταλο που φιλοξενεί τους φίλους των «κιτρινοπράσινων». Έχει κινητοποιηθεί ο γιατρός του γηπέδου, όπως και το φορείο του ΓΣΠ.

Η πρώτη πληροφόρηση «λέει» πως οπαδός της ΑΕΚ έχει πέσει στην καταπακτή.

29/10/2023
18:24
23' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Σουτ του Κακουλλή εντός περιοχής, με τον Πίριτς να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

29/10/2023
18:20
19' Απειλεί η Ομόνοια

Εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, με τον Κακουλλή να κάνει την προβολή, με τον Πίριτς να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

ι

29/10/2023
18:06
6' Συνεχίζεται η αναμέτρηση

Λύθηκε το πρόβλημα του βοηθού.

29/10/2023
18:05
5' Προσωρινή διακοπή

Ο βοηθός αντιμετωπίζει πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία. Γίνεται προσπάθεια να επιλυθεί το ζήτημα.

0

29/10/2023
18:02
2' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Σέντρα από δεξιά, με τον Σολ να πιάνει την κεφαλιά και τον Φαμπιάνο να μαζεύει τη μπάλα.

29/10/2023
18:00
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ομόνοια.

29/10/2023
17:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις κιτρινοπράσινες οι φιλοξενούμενοι.

Πρόβλημα με Λέτσιακς στην Ομόνοια

Αν και στη χθεσινοβραδινή ενημέρωση της Ομόνοιας το όνομα του Γιαν Λέτσιακς βρισκόταν κανονικά στην αποστολή, τελικά ο Τσέχος δεν είναι διαθέσιμος.

Όπως προκύπτει από το «πράσινο» ρεπορτάζ, ο αριστερός μπακ ταλαιπωρείται από ίωση και δεν είναι σε θέση να βοηθήσει. Το ίδιο ισχύει και με τον Κασάμα.

ΓΙΑΝ ΛΕΤΣΙΑΚΣ
29/10/2023
16:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΚ

Με μια αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Καρμιώτισσα παρατάσσει την ομάδα του στο ΓΣΠ ο Χοσέ Λουίς Όλτρα. Τη θέση του Άνχελ Γκαρσία πήρε ο Φακούντο Σάντσες στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Ισπανό τεχνικό.

Ο Πίριτς θα είναι στο τέρμα, με τους Τόμοβιτς και Ρομπέρζ να αποτελούν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ θα είναι ο Τιουνγκού, με τον Σάντσες αριστερά. Στη μεσαία γραμμή θα βρεθούν οι Λέδες και Καπτούμ, με τον Ντίμερς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Φαράζ, με τον Τόνγκια να κινείται στο αριστερό «φτερό». Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης για την ΑΕΚ, ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος -έως τώρα-, Φραν Σολ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Γκαγιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Μπρούνο Γκάμα, Πονς, Σάντος, Γκιούρτσο, Μάμας

29/10/2023
16:45
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με μια αλλαγή σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι στην Πάφο παρατάσσει την ομάδα του ο Σωφρόνης Αυγουστή. Ο Σιπριάνο πήρε τη θέση του Λέτσιακς στο αριστερό άκρο της άμυνας. Σχηματισμός, 4-2-3-1 από τον Κύπριο τεχνικό των «πρασίνων».

Ο Φαμπιάνο θα είναι στο τέρμα, με τους Παναγιώτου και Κουλιμπαλί μπροστά του να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Σιπριάνο αριστερό μπακ, με τον Μάθιους δεξιά. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν ο Κούσουλος με τον Μπασιρού, ενώ ο Μπεζούς θα είναι ελαφρώς πιο μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο αριστερό άκρο της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Σεμέδο, με τον Σίμιτς να έχει την ευθύνη για το δεξί «φτερό» της επίθεσης. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης ο Ανδρόνικος Κακουλλής.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Λοΐζου, Αλιούμ, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου

29/10/2023
16:40

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Κούσουλος, Μπασιρού, Μπέζους, Σίμιτς, Σεμέδο, Κακουλλής

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ντιουνγκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Λέδες, Καπτούμ, Ντίμερς, Φαράζ, Τόνγκια, Σολ

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι από το ΓΣΠ

Στις 18:00 η Ομόνοια υποδέχεται την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.