Νίκησε τον Απόλλωνα και επέστρεψε στις νίκες η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 4/11/2023 - 21:04
ΟΜΟΝΟΙΑ

Επιστροφή στις νίκες!

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης, τα γκολ για τους γηπεδούχους οι Λοΐζου (1') και Σεμέδο (64'), ενώ να σημειώσουμε πως το «τριφύλλι» έχασε πέναλτι με τον Μπεζούς (22').

Με τη νίκη αυτή το «τριφύλλι» πανηγύρισε το πέμπτο τρίποντο της σεζόν στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 20 βαθμούς. Με τη σειρά της η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα και έχασε πολύτιμο έδαφος, υποχωρώντας στο βαθμολογικό πίνακα, έχοντας 18 βαθμούς.

Την ερχόμενη, 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια θα πάει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να αντιμετωπίσει την Ανόρθωση (10/11 - 19:00). Από την άλλη, ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΚ (12/11 - 19:00).

04/11/2023
21:10
Το τρίτο ημίχρονο

Ο απόηχος και όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στο ΓΣΠ.

04/11/2023
21:04
Τέλος στο ΓΣΠ

Νίκη με 2-0 για την ομάδα της Λευκωσίας.

κ

04/11/2023
21:00
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά με 2-0 η Ομόνοια.

04/11/2023
20:59
90' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ζαχαρίου και Χάμπος μέσα στις θέσεις των Μπασιρού και Σεμέδο.

04/11/2023
20:57
89' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Δυνατό παράλληλο γύρισμα του Μαλεκκίδη, έβαλε το κεφάλι ο Κρμέντσικ όμως δεν κατάφερε να δώσει πορεία στη μπάλα προς τα δίκτυα.

04/11/2023
20:53
84' Αλλαγή για την Ομόνοια

Αποχωρεί ο Λοΐζου για να μπει ο Αλιούμ.

Καταχειροκροτείται ο νεαρός άσος των «πρασίνων».

04/11/2023
20:51
83' Παίζει τα τελευταία της... χαρτιά η ομάδα της Λεμεσού

Βγήκε μπροστά ο Απόλλωνας και ψάχνει το γκολ για να μπει ξανά στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Η Ομόνοια -για την ώρα- αμύνεται σωστά και δεν έχει κινδυνέψει ιδιαίτερα.

φ

04/11/2023
20:50
82' Κλείνει με τις αλλαγές ο Απόλλωνας

Μαλεκκίδης και Χουσαϊν στο παιχνίδι για να πάρουν τις θέσεις των Γιούρτσεβιτς και Σπόλιαριτς.

04/11/2023
20:45
76' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Μπέζους και Κακουλλής εκτός για να μπουν οι Φράνσον και Ανσαριφάρντ.

0

04/11/2023
20:42
73' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Πάτημα του Κρμέντσικ για τον Γιούρτσεβιτς, με τον τελευταίο από πολύ καλή θέση εντός περιοχής να μη βρίσκει στόχο.

04/11/2023
20:40
72' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Αμπντουραχίμι έξω για να μπει ο Πέρετζ, ενώ ο Κρμέντσικ παίρνει τη θέση του Κοστάκε.

04/11/2023
20:35
66' Δοκάρι για την Ομόνοια

Στην περιοχή ο Σεμέδο, έκανε το πλασέ με τη μπάλα να κοντράρει στον Εκπολό και να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

04/11/2023
20:32
64' Γκολ για την Ομόνοια

Τραγική εκτίμηση της φάσης από τον Λέουβενμπεργκ, έχασε τη μπάλα, με τον Σεμέδο από πλάγια να σκοράρει προ κενού τέρματος.

04/11/2023
20:31
62' Ζητά πέναλτι ξανά η Ομόνοια

Καμία επαφή του Λοΐζου με τον Λέουβενμπεργκ, σωστός ο διαιτητής και το VAR. Συνεχίζεται η αναμέτρηση.

04/11/2023
20:28
60' Υποτονικός ο ρυθμός

Οι δύο ομάδες δε μπορούν να δημιουργήσουν στο επιθετικό κομμάτι τους. Απουσιάζουν οι ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, με αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή και κακό τέμπο.

04/11/2023
20:14
46' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Σουτ του Μάρκες, μπλοκάρει σταθερά ο Φαμπιάνο.

04/11/2023
20:14
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Φιλιώτης μπαίνει στη θέση του Πεϊμπερνς για τον Απόλλωνα, ενώ η Ομόνοια συνεχίζει με τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησε την αναμέτρηση.

04/11/2023
19:55
Ημίχρονο στο ΓΣΠ

To σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ με την Ομόνοια να έχει προβάδισμα από τα… αποδυτήρια καθώς προηγήθηκε με τον Λοΐζου από τα 33 δευτερόλεπτα. Ο Απόλλωνας εμφανώς επηρεασμένος από το γρήγορο γκολ προσπάθησε να βρει τα πατήματα του, όμως δυσκολεύτηκε αρκετά.

Εκεί που οι φιλοξενούμενοι πήγαν να ανέβουν, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Μπεζούς δεν το αξιοποίησε. Παρ’ όλα αυτά, ο Απόλλωνας αν και επιδίωξε να πιέσει ακόμη περισσότερο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν κατάφερε να φτιάξει μεγάλες ευκαιρίες, πλην ελαχίστων περιπτώσεων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λεμεσιανοί αναμένεται πως θα ανέβουν ακόμη περισσότερο για να ισοφαρίσουν, ενώ οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να βρουν το δεύτερο γκολ για να… τελειώσουν το τρίποντο.

Γ

04/11/2023
19:46
45' Αρκετά τα λεπτά των καθυστερήσεων

Εφτά επιπλέον λεπτά από τον διαιτητή για το πρώτο μέρος. Δικαιολογημένες οι καθυστερήσεις από τον διαιτητή καθώς είχαμε διακοπές. Παραμένει το 1-0 για την Ομόνοια από το πρώτο λεπτό.

04/11/2023
19:30
29' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι, ο Βαλμπουενά επιχείρησε το ψιλοκρεμαστό πλασέ, όμως ο Φαμπιάνο ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

04/11/2023
19:23
22' Πέναλτι για τους γηπεδούχους, αστοχεί όμως ο Μπεζούς

Κακή εκτέλεση από τον Ουκρανό, τον «ψάρεψε» ο Λέουβενμπεργκ, πέφτοντας σωστά στην αριστερή του γωνία.

04/11/2023
19:21
20' Ζητά πέναλτι η Ομόνοια

Ανατροπή του Σεμέδο στην περιοχή από τον Εκπολό. Εξετάζεται η φάση από το VAR.

0

04/11/2023
19:14
13' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Φαλτσαριστό σουτ του Βαλμπουενά από πλάγια στο ύψος της περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο με τα ακροδάχτυλα.

04/11/2023
19:01
1' Γκολ για την Ομόνοια

Τετ α τετ ο Λοΐζου, δε λαθεύει και βάζει μπροστά την ομάδα της Λευκωσίας.

Στα 33ο δευτερόλεπτα ο νεαρός φορ άνοιξε το σκορ μετά την ασίστ του Μάθιους.

04/11/2023
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ομόνοια.

04/11/2023
18:57
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τα πράσινα οι γηπεδούχοι, με λευκά οι φιλοξενούμενοι.

04/11/2023
18:20
To pre-game της αναμέτρησης από την Primetel
04/11/2023
17:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Ο Λέουβενμπεργκ θα είναι στο τέρμα, με τους Άδωνη και Πεϊμπέρνς ως κεντρικοί αμυντικοί μπροστά του. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Εκπολό, με τον Γιούρτσεβιτς στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Τέκιε και Ντανίλο Σπόλιαριτς. Την τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μάκρες στη γραμμή κρούσης θα συνθέσουν οι Βαλμπουενά, Κοστάκε και Αμπντουραχίμι.

Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Πάφο, η ομάδα της Λεμεσού έχει τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα της. Οι Άδωνη, Σπόλιαριτς και Βαλμπουενά πήραν τις θέσεις των τιμωρημένων Ταρίκγουα, Χάμπου, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Πέρετζ.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Παναγιώτου, Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους

04/11/2023
17:50
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Ο Φαμπιάνο θα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Παναγιώτου και Κουλιμπαλί να συνθέτουν το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Ο Σιπριάνο παραμένει στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Μάθιους δεξιά. Στη μεσαία γραμμή οι Κούσουλος και Μπασιρού, με τον Μπεζούς ελαφρώς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης θα είναι ο Λοΐζου, με τον Σεμέδο αριστερά. Μοναδικός προωθημένος στη γραμμή κρούσης για την ομάδα της Λευκωσίας ο Ανδρόνικος Κακουλλής. Σχηματισμός 4-2-3-1 από τον Κύπριο τεχνικό ο οποίος προχώρησε σε μια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, με τον Λοΐζου να παίρνει τη θέση του τραυματία Σίμιτς.

Στον πάγκο: Oυζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου

04/11/2023
17:45

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Κούσουλος, Μπασιρού, Μπέζους, Σεμέδο, Λοΐζου, Κακουλλής

Απόλλωνας (Νεμπόισα Μιλόσεβιτς): Λέβουενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Γιούρτσεβιτς, Ντανίλο, Τέκιε, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Αμπντουραχίμι, Μάρκες

04/11/2023
17:40
Χωρίς τον Μιλόγεβιτς στον πάγκο ο Απόλλωνας

Ο Σέρβος τεχνικός είναι τιμωρημένος καθώς αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Πάφο. Έτσι, την ευθύνη στην άκρη του πάγκο θα την έχει ο βοηθός του, Νεμπόισα Μιλόσεβιτς.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι στο ΓΣΠ

Στις 19:00 η Ομόνοια υποδέχεται τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.