Ουρουγουάη - Πορτογαλία 2-1

Σάββατο, 30/6/2018 - 22:53

Η Ουρουγουάη είναι η ομάδα που θα αντιμετωπίσει την Γαλλία στους προημιτελικούς του Μουντιάλ την ερχόμενη Παρασκευή (06/07) στις 17:00 καθώς επικράτησε της Πορτογαλίας με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Έντισον Καβάνι στο 7ο και 60ο λεπτό αντίστοιχα.

Α’ Ημίχρονο
Η Ουρουγουάη ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Σουάρεζ έκανε την σέντρα με αποδέχτη τον Έντισον Καβάνι ο οποίος δεν λάθεψε από κοντά με το κεφάλι δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Η Πορτογαλία προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι Ουρουγουανοί πίεζαν ψηλά δημιουργώντας προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας του Φερνάντο Σάντος. Στο 22ο λεπτό η Ουρουγουάη κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο με τον Λουίς Σουάρεζ να το εκτελεί και να αναγκάζει τον Ρούι Πατρίσιο σε πολύ δύσκολη επέμβαση. Με την συμπλήρωση του ημιώρου στο παιχνίδι η Πορτογαλία κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν βρήκε ουσιαστικές ευκαιρείς μπροστά από την εστία του Μουσλέρα. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με την «Σελέστε» μπροστά στο σκορ 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Η Πορτογαλία μπήκε πιο σοβαρή στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54ο λεπτό βρήκε την «απάντηση» με τον Πέπε ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αναμέτρησης ο Καβάνι και πάλι με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ αυτή τη φορά έβαλε ξανά μπροστά την Ουρουγουάη. Η Πορτογαλία με την είσοδο στο παιχνίδι του Κουαρέσμα ανέλαβε τα ινία του παιχνιδιού κλείνοντας ουσιαστικά την Ουρουγουάη στο δικό της μισό. Η Πορτογαλία στο 70ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπερναρντό  Σίλβα ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Μουσλέρα και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.  Η Πορτογαλία το τελευταίο δεκάλεπτό της αναμέτρησης ανέβασε κι άλλο την απόδοση της αναγκάζοντας τους Ουρουγουανούς απλά σε παθητικό παιχνίδι.

Εντεκάδες

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Κάσερες, Χιμένεθ, Γοδίν, Λάξαλτ, Νάντεζ (Σάντσεζ 80'), Τορέιρα, Βεσίνο, Μπεντακούρ (Ροντρίκεζ 64'), Σουάρεζ, Καβάνι (Στουάνι 74').

Πορτογαλία: Πατρίσιο, Γκερέιρο, Φόντε, Πεπε, Περέιρα, Μάριο (Φερνάντες 85'), Σίλβα (Κουαρέσμα 65'), Καρβάλιο, Σίλβα Μ., Γκουέδες (Αντρέ Σίλβα 74'), Ρονάλντο.