«Μαγικός» Ολυμπιακός, σκόρπισε τη Μίλαν και κατέκτησε το Youth League (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 22/4/2024 - 20:52

Έδωσαν ιδανικό τέλος στην παραμυθένια φετινή ευρωπαϊκή τους πορεία οι Νέοι του Ολυμπιακού!

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση στον μεγάλο τελικό του φετινού Youth League κόντρα στην πολύ ισχυρή Μίλαν, οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την ιστορική νίκη με 3-0 και έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που ανεβαίνει στην κορυφή ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος της σπουδαίας αναμέτρησης και αλάνθαστος αμυντικά ο Ολυμπιακός, μπορεί να μην μετουσίωσε την ξεκάθαρη ανωτερότητά του σε προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να πάρει την ιστορική νίκη πετυχαίνοντας τα τρία του γκολ μέσα σε διάστημα επτά λεπτών, από το 59' έως το 66'.

Ο Μουζακίτης... άνοιξε τον δρόμο προς τον θρίαμβο, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Σταλμάχ στα 59', λιγότερο από δύο λεπτά αργότερα, ο Παπακανέλλος σκόραρε από πολύ πλάγια θέση μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια, ενώ ο Μπακούλας διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 66', ο οποίος χρίστηκε σκόρερ με πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι.