Ματσάρα στο «Μπομπονέρα», μικρό προβάδισμα για την Ρίβερ Πλέιτ

Κυριακή, 11/11/2018 - 23:06

Η Ρίβερ Πλέιτ πήρε ισοπαλία στο Σουπερκλάσικο με την Μπόκα μέσα στο «Μπομπονέρα» και απέκτησε μικρό προβάδισμα για τον τίτλο

Ματσάρα στο «Μπομπονέρα» με της Μπόκα και Ρίβερ να μένουν στο 2-2 στον πρώτο τελικό του Libertadores και τους «μιγιονάριος» να αποκτούν ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης.

Στο 6ο λεπτό ο Ρόσι έδιωξε εντυπωσιακά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνες και από το κόρνερ ο Μαϊντάνα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 16’ ο Ρόσι απομάκρυνε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπορέ, ενώ στο 27’ η Μπόκα έχασε το μεγάλο της αστέρι, Κριστιάν Παβόν που τραυματίστηκε. Ωστόσο στο 34ο λεπτό ήρθε το γκολ για την Μπόκα. Ο Άμπιλα έκανε το δυνατό σουτ από αριστερά, ο Αρμάνι έδιωξε ασταθώς και με δεύτερο σουτ ο Άμπιλα έκανε το 1-0. Ωστόσο με τη σέντρα, ο Λούκας Πράτο πάτησε περιοχή από δεξιά και με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1. Στο 40’ ο Ρόσι έσωσε με τα πόδια μετά από μονοκόμματο σουτ του Μαρτίνες, ενώ στο 40’ ο Μπορέ βγήκε από δεξιά μόνος με τον Ρόσι και προσπάθησε να τον νίκησε με το εξωτερικό φάλτσο αλλά αστόχησε. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 45+1’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπενεντέτο με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Μπαλάρα και στην επανάληψη με τη Ρίβερ να βρίσκει δίχτυα και να ισοφαρίζει σο 61’. Ο Πέρες εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα και κατά λάθος ο Ιθκιέρδος με κεφαλιά πέτυχε αυτογκόλ για το 2-2. Στο 78’ το σουτ του Τέβες κόντραρε και πέρασε έξω, ενώ στο 90’ ο Μπεντνέτο βγήκε μόνος με τον Αρμάνι κι έκανε το πλασέ αλλά ο κίπερ της Ρίβερ έσωσε με τα πόδια.

ΜΠΟΚΑ: Ρόσι, Χάρα (83’ Μπουφαρίνι), Ιθκιερδός, Μαγκαγιάν, Ολάσα, Νάντες, Μπάριος, Πάμπλο Πέρες, Βίγια (73’ Τέβες), Άμπιλα, Παβόν (27’ Μπενεντέτο).

ΡΙΒΕΡ: Αρμάνι, Μοντιέλ, Μαϊντάνα, Γκ.Μαρτίνες (77’ Κιντέρο), Πινόλα, Κάσκο, Ένσο Πέρες (75’ Ζουκουλίνι), Παλάσιος, Μαρτίνες (58’ Φερνάντεθ), Πράτο, Μπορέ.