Με χατ-τρικ του Μάγκλιτσα έμεινε στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/4/2018 - 21:14

Ο Απόλλωνας χρειάστηκε ένα ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστικός. Με τρία γκολ του Μάγκλιτσα στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» την δουλειά και πλέον θα πάει στο ντέρμπι τίτλου με τον ΑΠΟΕΛ στο +2 από τον αντίπαλο του. Η Ανόρθωση κατάφερε να μειώσει σε 3-1.

Α΄ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε στον αγώνα θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του, όμως η Ανόρθωση η οποία πίεζε ψηλά πράγμα που δυσκόλευε την ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Η πρώτη φάση στον αγώνα θα έρθει για τον Απόλλωνα στο 13΄ το σουτ του Γιάκολις όμως θα πάει πάνω από τα δοκάρια.

Η Ανόρθωση θα απαντήσει στο 21΄ με το σουτ του Γκάντσεφ να περνάει δίπλα από τα δοκάρια. Στο ίδιο λεπτό ο Απόλλωνας θα χάσει ευκαιρία με τον Σκέμπρι ο οποίος σούταρε όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 36΄ κόρνερ του Πέδρο η μπάλα κτύπησε στον Ντουγκλάο και πήρε πορεία στην εστία, αλλά ο Χάρους ήταν σε ετοιμότητα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκέμπρι έκανε το σουτ όμως ο Άρους έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 41΄ ο Πράνιτς θα χάσει μοναδική ευκαιρία όταν  βγήκε μόνος με το Βάλε, αλλά πλάσαρε έξω χάνοντας τεράστια ευκαιρία.

Στο 44΄ ο Παπουλής έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Άρους.

Β΄ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στο 49΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μάγκλιτσα. Ο Πέδρο έκανε την σέντρα, ο Μάρκοβιτς πήρε την κεφαλιά και ο Μάγκλιτσα με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 59΄ οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν να διπλασιάσουν τα γκολ παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης. Ο Γιάκολις γύρισε στην περιοχή, ο Ντουγκλάο δεν απομάκρυνε κι ο Μάγκλιτσα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 64΄ λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ για τον Απόλλωνα και τον Γιάκολις ως οφσάιτ.

Τρία λεπτά όμως αργότερα ο Απόλλωνας θα πετύχει και τρίτο γκολ. Ο Παπουλής έστρωσε με το στήθος στον Μάγκλιτσα ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα συμπληρώνοντας χατ-τρικ και φτάνοντας στα 15 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 74΄.  Ο Ράγιος έκανε το κόρνερ και ο Ιγκιεμπόρ πρόλαβε τον Βάλε μειώνοντας το σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (69'Άλεξ), Γιάκολις (77'Σαρδινέρο), Σκέμπρι, Μάγκλιτσα (77'Ζελάγια).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Στρούνα, Πράνιτς, Σίντενφελντ (45'Ιγκιεμπόρ), Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Σισέ (59'Κοφί), Καρλίτος (77'Παλάνκα), Ντούρις.