Με κορυφαίο τον Βάλε έκανε το πρώτο φετινό διπλό στο πρωτάθλημα (BINTEO)

Σάββατο, 18/11/2017 - 18:51

Στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια o Aπόλλωνας, μόλις στο 7’ έφτασε και στο γκολ όταν ο Ζάντερ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Πάρντο έπεσε στα πόδια του αλλά ο Βραζιλιάνος αριστερός μπακ πρόλαβε και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το γκόλ έδωσε ώθηση στον Απόλλωνα, που στο 12’ έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ όταν ο Μάγκλιτσα από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε αλλά ο Πάρντο έδιωξε με τα πόδια. Απ’ το 15λεπτο και έπειτα η Αλκή ανέβηκε και προειδοποίησε την άμυνα των Λεμεσιάνων, που δεν πήρε τα μηνύματα.

Στο 37’ ο Λοϊζίδης έκανε το σουτ το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Βάλε. Στην συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Φαμπρίτσιο, ο οποίος με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 στο 39! Στην εκπνοή του ημιχρόνου η ομάδα της Λάρνακας έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, καθώς είχε δοκάρι με τον Μπιλάλ. Το σουτ του κόντραρε στον Σακέτι και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Εξαιρετικό ματς έγινε στην επανάληψη. Στο 61' η Αλκή… άγγιξε το δεύτερο με τον ''τεράστιο'' Βάλε να νικά στο τετ α τετ τον Φαμπρίτσιο και στην αμέσως επόμενη φάση οι γαλάζιοι έκαναν το 1-2. Ο Ζάντερ έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Σκέμπρι που πέντε λεπτά νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή πέτυχε τέρμα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιάκολις γύρισε στον Μάγκλιτσα που σε κενή εστία πλάσαρε για το 3-1. Οι παίκτες και ο πάγκος της Αλκής διαμαρτυρήθηκαν έντονα, καθώς θεώρησαν ότι ο Σαρδινέρο από τον οποίο ξεκίνησε η φάση έπαιξε χωρίς να σφυρίξει ο Μασιάς.

Στο 73’ ο Απόλλωνας… κλείδωσε την νίκη φτάνοντας και σε τέταρτο γκολ με τους ίδιους ακριβώς πρωταγωνιστές. Ο Γιάκολις δημιουργός ο Μάγκλιτσα εκτελεστής και 4-1. Η πρώτη φετινή εκτός έδρας επικράτηση ήταν γεγονός. Στο 79’ μετά από κόρνερ του Τιγκρουτζιά, ο Βασίλιεφ  με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι του Μπρούνο Βάλε. Δεύτερο δοκάρι για την Αλκή στο παιχνίδι.