Με ολική ανατροπή ήρθε η πρώτη νίκη της εθνικής μας στο Nations League

Κυριακή, 9/9/2018 - 23:37

Δείχνοντας χαρακτήρα η εθνική αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε εν τέλει να πάρει τη νίκη με 2-1 και να πανηγυρίσει τους πρώτους της τρείς βαθμούς στη διοργάνωση. Η ομάδα του Μπεν Σιμόν κατάφερε να δώσει τις δικές της απαντήσεις σε όσους έσπευσαν να την κατακρίνουν μετά την ήττα από τη Νορβηγία.

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης.

Α’ Ημίχρονο

Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο στο δεύτερο λεπτό με τον Γρηγόρη Κάστανο να μην μπορεί να τελειώσει ιδανικά την φάση.

Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο δέκατο λεπτό όμως το σουτ που επιχείρησαν πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Κωνσταντίνου Παναγή.

Στη συνέχεια η ομάδας έχασε διπλή ευκαιρία όταν αρχικά ο Κάστανος έκανε το σουτ χωρίς να προβληματίσει ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στη συνέχεια της φάσης ο Παπουλής ευνοήθηκε από τις κόντρες και έκανε του σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα Σλοβένικα δοκάρια.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τους Σλοβένους να κλείνουν τους χώρους και να δυσκολεύουν πολύ την κυκλοφορία της μπάλας από τους διεθνής μας.

Μέχρι το 35ο λεπτό η Εθνική Κύπρου ανέβασε στροφές και για 2-3 λεπτά πολιόρκησε την αντίπαλη περιοχή με συνεχής πάσες όμως η τελική ευκαιρία δεν ήρθε ποτέ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Β’ Ημίχρονο

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Σλοβένοι κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι. Ήταν η σέντρα από τα αριστερά με τον Τζόκιτς και τον Μπέριτς να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους κάνοντας την κεφαλιά, νίκησε τον Παναγή για το 1-0 της Σλοβενίας.

Μετά το γκολ της Σλοβενίας οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και έψαξαν το δεύτερο γκολ που ουσιαστικά θα τους εξασφάλιζε το τρίποντο της νίκης.

Στο 69ο λεπτό η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι συνεργασία των ποδοσφαιριστών μέσα στην αντίπαλη περιοχή είχε ως τελικό αποδέχτη τον Πιέρο ο οποίος τέλειωσε εντυπωσιακά τη φάση.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης η Εθνική μας ομάδα ανέβασε στροφές και προσπάθησε για την ολική ανατροπή στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας η εθνική μας κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να κλειδώσει ουσιαστικά τη νίκη. Ο Εφραίμ  εκτέλεσε το φάουλ και οι Σλοβένοι στην προσπάθεια να διώξουν τη μπάλα την έστειλαν στα δίκτυα της ομάδας τους.

Εντεκάδες

Κύπρος: Παναγή, Ιωάννου (Μαργκάσα 67’), Κούσουλος, Λαΐφης, Δημητρίου, Αρτυματάς, Κυριάκου, Κάστανος (Ρουσιάς), Εφραίμ (Μερκής 90'), Παπουλής και Σωτηρίου.

Σλοβενία: Μπέλεκ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μεβίγια, Τζόκιτς, Τσρινγκόι, Ντερβίσεβιτς, Κούρτις (Στούλακ 76’), Ζαχ, Μπέριτς (Σποράρ 83’), Βέρμπιτς (Μπέζακ 46’).