«Μεγάλη Κυρία» στο Μιλάνο η Γιουβέντους με λυτρωτή Λοκατέλι

Κυριακή, 22/10/2023 - 23:52

Όρθωσε ανάστημα στο Μιλάνο η Γιουβέντους! Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Serie A, καθώς με το γκολ του πρώην «ροσονέρο», Μάνουελ Λοκατέλι επικράτησε 1-0 και μείωσε στον πόντο τη διαφορά της από την ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Με δέκα ποδοσφαιριστές αγωνίστηκε από το 40' η Μίλαν, αφού ο Τιαό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από αντικανονική ανατροπή στον Κεν.

Μάλιστα το γκολ του Λοκατέλι είναι... σημαδιακό, καθώς στις 22 Οκτωβρίου του 2016 είχε σκοράρει ως παίκτης της Μίλαν απέναντι στη Γιουβέντους, για την 9η αγωνιστική της Serie A εκείνης της σεζόν.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Μίλαν να έχει την κατοχή και να απειλεί πρώτη στο 6’. Ανάπτυξη από τα αριστερά, με τον Ράιντερς να γίνεται κάτοχος της μπάλας και να σουτάρει εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση και στο 14’ έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθούν. Υπέροχη προσωπική ενέργεια του Λεάο από τα αριστερά, γύρισε παράλληλα στον Ζιρού, αυτός σούταρε, αλλά ο Σέζνι έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Τα λεπτά κυλούσαν και η Γιουβέντους αντέδρασε, στο 23’. Από την εκτέλεση φάουλ η μπάλα κατέληξε στο τείχος στη συνέχεια έφτασε στον Κόστιτς που σούταρε δυνατά, άουτ.

Στο 37’ οι «ροσονέρι» πάτησαν ξανά στην περιοχή, με τον Ράιντερς να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Όμως τρία λεπτά αργότερα, ήρθε η φάση που άλλαξε το ματς. Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Μίλαν, με τον Κεν να φεύγει ταχύτατα και τον Τιαό να τον ανατρέπει, με τον διαιτητή σωστά να δείχνει την κόκκινη κάρτα. Μάλιστα, ο Πιόλι προχώρησε εσπευσμένα σε αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Πούλισικ με τον Καλούλου, θέλοντας να καλύψει το κενό.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, η Γιουβέντου έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Η σέντρα από τα δεξιά από τον Μίλικ στην καρδιά της άμυνας της Μίλαν, ο Κεν έκανε την προβολή αλλά αστόχησε με τον διαιτητή να σφυρίζει τη λήξη δευτερόλεπτα αργότερα.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ο ίδιος με τη Γιουβέντους να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να «παγώνει» τον ρυθμό προκειμένου να ανεβάσει τη Μίλαν. Έτσι στο 63' κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Λοκατέλι πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Κρούνιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1!

Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι «μπιανκονέρι» έλεγξαν απόλυτα το ματς και στο 83' έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Βλάχοβιτς να σουτάρει εκτός περιοχής με τον Μιράντε να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ως το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και η Γιουβέντους «απέδρασε» από την έδρα της Μίλαν με ένα μεγάλο «διπλό».