Μια ανατροπή, δυο αυτογκόλ και χαμένοι βαθμοί για την Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/12/2018 - 20:50

Η Ανόρθωση παρότι ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μετά από αυτογκολ του Σίντελνφλεντ εν τούτης δεν κατάφερε να επικρατήσει της αξιόμαχης Πάφου. Το αυτογκολ του Κροάτη αμυντικού ισοφάρισε ο Κατσαράβα στο 23΄, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Κυρία πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ του Ντόβμπνια. Όμως η Πάφος δεν είπε την τελευταία της λέξη αφού κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Νέμετς.

Α΄ ημίχρονο:

Η Πάφος ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία στον αγώνα στο 13΄ κατάφερε να προηγηθεί με αυτογκόλ του Σίλντενφελντ, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει στην μπαλιά του Σιρόκ έστειλε την μπάλα στην εστία του Δημητρίου.

Η Ανόρθωση όπως ήταν αναμενόμενο προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα. Στο 18΄ μετά από ωραία μπαλιά του κοφί ο Κατσιαράβα με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια,.

Στο 23΄ όμως η Γεωργιανός επιθετικός θα καταφέρει να φέρει το σκορ στα ίσα. Ο Ράγιος εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Μολ απέκρουσε ασταθώς και από κοντά ο Κατσαράβα έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Ανέβηκε αρκετά η Ανόρθωση μετά την ισοφάριση από την Κατσαράβα ψάχνοντας το γκολ που θα της δώσει το προβάδισμα.

Β΄ ημίχρονο:

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52΄ η Ανόρθωση κατόρθωσε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα, με αυτογκόλ του Ντόβμπνια. Ο Κόφι εκτέλεσε το κόρνερ με τον ποδοσφαιριστή της Πάφου με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Μετά το γκολ της «Κυρίας» έπεσε ο ρυθμός. Επόμενη αξιόλογη φάση θα είναι για την Πάφου στο 65΄ η κεφαλιά όμως του Ντόβμπνια θα βρει σε ετοιμότητα τον Δημητρίου.

Δυο λεπτά αργότερα όμως η Πάφος θα καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Μετά από σέντρα του Ανγκούλο ο Δημητρίου έκανε κακή έξοδο κάτι που με εκμεταλλεύτηκε ο Νέμετς ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Στο 71΄ ο Βίκτορ με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Μολ να κάνει εκπληκτική επέμβαση.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος η Ανόρθωση αύξανε την πίεση της μπροστά από την εστία του Μολ. Στο 85΄ ο Κατσαράβα θα φτάσει κοντά στον γκολ. Μετά από ατομική προσπάθεια από τα αριστέρα ο Γεωργιανός έκανε το δυνατό σουτ, όμως έστειλε την μπάλα στο δοκάρι χάνοντας έτσι μοναδική ευκαιρία για την ομάδα του.

Στο 88΄ νέο σουτ του Κατσαράβα από κοντά δείχνει σε κόρνερ ο Μολ.

Στο 90΄ ο Ανγκούλο θα χάσει μοναδική ευκαιρία για την Πάφο. Ο Φιλιώτης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά με τον Ανγκούλο στο δεύτερο δοκάρι να μην μπορεί από κοντά να βρει στόχο.

Ανόρθωση: Δημητρίου, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Κοφί, Μπεσάτ (75' Μπέκα), Βίκτορ, Ράγιος, Πράνιτς, Ντούρις, Κατσιαράβα

Πάφος: Μολ, Καρώ, Χολτ, Σιρόκ, Ράσιτς (87' Φιλιώτης), Ζάντερ, Κουλς, Φόλμπρεχτ (94' Λουλίνια), Ανγκούλο (92' Ντέμεκ), Νέμετς, Ντόβμπνια