Μοιρασιά σε ένα φανταστικό αγώνα στην Αρένα

Σάββατο, 3/3/2018 - 21:13

Στο 4' ο Γιάννου βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Χαρούς, πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε αουτ. Στο 11΄ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σίλντενφελντ, ο Πάμπλο απέκρουσε. Στο 19΄νέο τετ α τετ του Γιάννου με τον Αρούς μετά από πάσα του Ακοράν, ο Ελλαδίτης έκανε το σουτ, ωστόσο ο Ισραηλινός τερματοφύλακας της Ανόρθωσης τον νίκησε και πάλι.

Στο 20΄σέντρα του Ράγιος, η μπάλα βρήκε καθαρά στο απλωμένο χέριο του Καταλά μέσα στην περιοχή. Λανθασμένα δεν έδωσε το πέναλτι ο Βασίλης Δημητρίου. Στο 28΄τρίτο τετ α τετ ο Γιάννου με τον Αρούς, αποκρούει ξανά ο Ισραηλινός, στην συνέχεια της φάσης σουτ του Ακοράν, αλλά ο Αρούς ήταν ξανά εκεί. Στο 30΄ σουτ από τον Τρισκόφσκι, πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο Αρούς, που ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης της Ανόρθωσης κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

Στο 32' κόντρα στην ροή του αγώνα η ''Κυρία'' έκανε το 0-1.Από την σέντρα του Στρούνα, ο Αράζ Αμπντουλάγεφ με κεφαλιά σκόραρε και έβαλε τους μπλε μπροστά στο σκορ.

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, το πέτυχε σε ένα δίλεπτο στην επανάληψη. Στο 58ο λεπτό ο Λαρένα ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, το όποιο κέρδισε ο Γιάννου από μαρκάρισμα του Βίκτορ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ελληνοαυστραλός έκανε την ολική ανατροπή, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Νέλσον. Η απάντηση απλό πλευράς «Κυρίας» ήρθε από τον Ντούρις, με τον Σλοβάκο να ισοφαρίζει με σουτ εντός περιοχής στο 78ολεπτό.

To εκπληκτικό ματς δεν είχε νικητή και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς. Η Ευρωπαική έξοδος αναμένεται να εξελιχθεί σε μεγάλη μάχη.