«Μπλόκα» σε Μίλαν και Λάτσιο από Πάρμα και Ουντινέζε

Σάββατο, 24/8/2024 - 21:51

Την… πάτησαν Μίλαν και Λάτσιο!

Από τη μία οι Μιλανέζοι ηττήθηκαν 2-1 στην έδρα της Πάρμα και την ίδια ώρα οι Ρωμαίοι γνώρισαν την ήττα με το ίδιο σκορ εκτός έδρας από την Ουντινέζε.

Η Πάρμα μπήκε πολύ… φουριόζα στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μαν. Στη συνέχεια, οι «ροσονέρι» ισορρόπησαν και ισοφάρισαν στο 66’ με τον Πούλισικ.

Ωστόσο, οι «Παρμέντσι» δεν πτοήθηκαν και έντεκα λεπτά αργότερα σκόραραν εκ νέου με τον Καντσελιέρι, πανηγυρίζοντας το πρώτο «τρίποντο» μετά την επιστροφή τους στη Serie A.

Στο άλλο ματς, η Ουντινέζε πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν. Οι «Φριουλάνι» μπήκαν εξαιρετικά στο ματς, καθώς προηγήθηκαν στο 5’ με τον Λούκα, με ασίστ του Τοβέν. Στο 49’ ο Γάλλος από δημιουργός έγινε εκτελεστής, για το 2-0 της ομάδας του.

Στο 68’ οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Καμαρά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την Ουντινέζε. Όμως, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 2-1 με γκολ του Ίσακσεν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.