Νικηφόρο πέρασμα της Άρσενάλ, κόλλησε στο μηδέν η Τσέλσι

Κυριακή, 23/9/2018 - 21:33

Διαφορετικά συναισθήματα άφησε στους οπαδούς της Τσέλσι από αυτούς της Άρσεναλ αυτό το Σαββατοκυρίακο. Η ομάδα του Έμερι επικράτησε με 2-0 της Έβερτον σε ένα μέτριο παιχνίδι ενώ από την άλλη η Τσέλσι έμεινε στο μηδέν στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου με την Γουέστ Χαμ.

Άρσεναλ

Η Άρσεναλ δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της, ωστόσο πήρε τους τρεις βαθμούς επικρατώντας της Έβερτον με 2-0. Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν αρκετές καλές στιγμές, αλλά ένα «ξέσπασμα» τριών λεπτών ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη οι «κανονιέρηδες». Ο Άαρον Ράμζεϊ σέρβιρε και τα δύο γκολ, πρώτα στο 56ο λεπτό στον Αλεξάντρ Λακαζέτ και εν συνεχεία στον Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Άτυχος στάθηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 39ο λεπτό, με τον Ρομπ Χόλντινγκ να τον αντικαθιστά.

Τσέλσι

Σκούρα τα βρήκε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, Τσέλσι, κόντρα στην πολύ σκληρή για να πεθάνει Γουέστ Χαμ στο Olympic Stadium. Οι δύο ομάδες σπατάλησαν κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ και εν τέλει το 90λεπτο συμπληρώθηκε χωρίς σκορ.

Οι Μπλε του Λονδίνου που είχαν ένα εντυπωσιακό νικηφόρο σερί επτά αγώνων, στραβοπάτησαν κι άφησαν δύο βαθμούς στην έδρα των Σφυριών (0-0) μόνη στην κορυφή της Premier League η Λίβερπουλ! Η «μηχανή» του Μαουρίσιο Σάρι μπορεί να φάνταζε προγραμματισμένη να ξεπερνά κάθε «πρόβλημα» όμως τελικά η Γουέστ Χαμ του Πελγκρίνι βρήκε τον τρόπο να της δημιουργήσει… επιπλοκές.