Νίκη για την Payabl. EKA AEΛ, επί του Απόλλωνα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Παρασκευή, 11/10/2024 - 22:30

Με νίκη για την Payabl. EKA AEΛ, άνοιξε η αυλαία της Basket League της αγωνιστικής περιόδου 2024-2025.
Στην αναμέτρηση που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», έδρα των Γαλαζοκίτρινων, η ΑΕΛ κέρδισε στο ντέρμπι της Λεμεσού, το συμπολίτη της Απόλλωνα με 105-79.
Κορυφαίοι για τη νικήτρια ήταν οι Givange, Flowers, που μάλιστα, σημείωσαν 32 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ κορυφαίος από πλευράς Απόλλωνα, ήταν ο Cisse, ο οποίος σημείωσε 43 πόντους για την ομάδα του!

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα (3-0) για τον Απόλλωνα και αφού η ΑΕΛ, ισοφάρισε σε 6-6, στη συνέχεια και ως την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, η γηπεδούχος ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, με τον Givange, να δίνει αρκετούς πόντους στην ομάδα του, που άνοιξε τη διαφορά και στο +11 (31-20), λίγο πριν το 9` και ενώ ο Απόλλωνας που πήρε πόντους από τον Cisse, είχε θέματα στην άμυνα και έτσι στο 10`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 31-23.

Γρήγορο ήταν το τέμπο κατά το 1ο του κομμάτι και η εικόνα αυτή, συνεχίστηκε και στο 2ο, αλλά ως φάνηκε, αυτό βοηθούσε περισσότερο την ΑΕΛ, που λίγο μετά το 14`, ανέβασε τη διαφορά στο +15, όταν το σκορ πήγε στο 45-30.

Λίγο αργότερα η τιμή, άνοιξε στους 20 (50-30), για την ΑΕΛ, που εύρισκε αρκετές λύσεις στο εκτελεστικό κομμάτι, με τον Απόλλωνα να εξακολουθεί να αντιμετωπίζει προβλήματα στον ανασταλτικό τομέα.

Όμως κάπου εδώ, οι φιλοξενούμενοι, βρίσκοντας τις λύσεις που έψαχναν, στη συνέχεια με ένα επί μέρους σερί 14-2, έριξαν τη διαφορά στο -8 προσδίδοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, της οποίας το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ΑΕΛ με 52-44.
Άξιο αναφοράς το ότι για τον Απόλλωνα, ο Cisse, σημείωσε 26 πόντους στο 1ο ημίχρονο!

Δυναμικό μπάσιμο για την ΑΕΛ στην 3η περίοδο και έτσι, με 11-1 σερί, άνοιξε τη διαφορά στο +18 και με το σκορ να φθάνει στο 63-45.

Ωστόσο και πάλι ο Απόλλωνας βρήκε τρόπο για να αντιδράσει και με σερί 14-1, μείωσε σε 64-59, λίγο μετά το 26`, με το Cisse, να παραμένει μόνιμη απειλή για τη καλάθι της ΑΕΛ, τη στιγμή όμως που ο Givange, πρόσφερε αρκετούς πόντους για τη δική του ομάδα.

Αμείωτο παρέμενε το ενδιαφέρον, με την ΑΕΛ να συνεχίζει να συντηρεί μιαν μικρή υπέρ της διαφορά και αυτό, ως την ολοκλήρωση και της 3ης περιόδου, σημείο στο οποίο η γηπεδούχος προηγήθηκε με 75-66.

Πάλι καλύτερη στην αρχή και της 4ης περιόδου η γηπεδούχος, βρήκε λύσεις στην επίθεση (κυρίως από την περιφέρεια) και καταγράφοντας ένα 17-7 σερί στα πρώτα 5 λεπτά, άνοιξε τη διαφορά στο +19, όταν προηγήθηκε με 92-73.

Πλέον, η κατάσταση δυσκόλευε πολύ για τον Απόλλωνα, καθώς δεν υπήρχε και αρκετός χρόνος και ενώ λίγο μετά, η ΑΕΛ εξασφάλισε ουσιαστικά τη νίκη, όταν η διαφορά ανέβηκε στο +24 (100-76).
Διαδικαστικά τα τελικά χρονικά σημεία, με την ΑΕΛ να εξασφαλίζει τη νίκη με τελικό σκορ, 105-79.

Τα δεκάλεπτα: 31-23, 52-44, 75-66, 105-79.