Νικηφόρο φινάλε για την Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων

Τρίτη, 15/10/2024 - 19:16

Με νίκη ολοκλήρωσε σήμερα τις υποχρεώσεις της η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21.

Στο Σεράγεβο επικράτησε με ανατροπή 3-1 της αντίστοιχης ομάδας της Βοσνίας / Ερζεγοβίνης στο φινάλε του 8ου ομίλου. Για την Εθνική μας η σημερινή ήταν η πρώτη νίκη μέσα από τη διαδρομή των οκτώ αγώνων και εξασφάλισε πέντε βαθμούς, τερματίζοντας έτσι στην 4η θέση του ομίλου.

Οι διεθνείς μας από την αρχή έδειξαν την αποφασιστικότητα τους για τη νίκη και δικαιωματικά επιβραβεύτηκαν. Κυριάρχησαν σε μεγάλα χρονικά διαστήματα και δίκαια πανηγύρισαν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 44ο λεπτό με γωνιακό σουτ του Buljubasic και στο επόμενο λεπτό η Εθνική μας είχε δοκάρι με τον Νικόλα Κούτσακο.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούτσακος ισοφάρισε σε 1-1, αποτέλεσμα για το πρώτο ημίχρονο στη διάρκεια του οποίου οι διεθνείς μας είχαν καλή παρουσία. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47ο λεπτό μετά από προσπάθεια του Κούτσακου ο Γιάννης Σατσιάς έδωσε προβάδισμα στην Κύπρο, 2-1.

Στο 67' λεπτό μετά από πάσα του Φώτη, ο Σατσιάς βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση και πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για να πετύχει το 3-1. Από το 79ο λεπτό οι γηπεδούχοι συνέχισαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής.

Κύπρος: Κυριάκου, Ζήνωνος (61' Σιήκκης), Νεοφύτου, Κέρκεζ, Αντωνίου (84' Π. Ανδρέου), Χριστοδούλου, Καττιρτζής (69' Αγγελόπουλος), Βρόντης, Σατσιάς (84' Ε. Ανδρέου), Κούτσακος, Θεμιστοκλέους (46' Φώτη).