Ντεμπούτο για Καρώ, νίκη για Γκόγκιτς

Δευτέρα, 8/2/2021 - 10:56

Κι όμως, σε κάποιες χώρες της Ευρώπης δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταγραφική περίοδος. Επομένως, υπάρχει ακόμη χρονικό περιθώριο για πάρε-δώσε.

Ένας από αυτούς που αναμένεται να αλλάξει ομάδα είναι ο Ιωάννης Κωστή, που έχει ήδη συμφωνήσει με το Λεβαδειακό.

Προσφάτως είχαμε και τη μετακίνηση του Αγγελή Αγγελή, που υπέγραψε στη Μάριεχαμν. Η εν λόγω ομάδα εδρεύει στα Νησιά Ώλαντ, στα οποία ομιλούνται αποκλειστικά τα σουηδικά, παρότι διοικητικά ανήκουν στη Φινλανδία.

Φυσικά, μην ξεχνάμε και τη μεταγραφή του Πιέρου Σωτηρίου στη Λουντογκόρετς, με τον Κύπριο επιθετικό να μετρά αντίστροφα για την επιστροφή του στη δράση.

Από εκεί και πέρα, είχαμε και το ντεμπούτο του Ανδρέα Καρώ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Μαρίτιμο, ενώ ξεχωρίζει και η απόδοση του Άλεξ Γκόγκιτς με τη Χιμπέρνιαν κόντρα στην Αμπερντίν.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν οι συμπατριώτες μας που παίζουν μπάλα στο εξωτερικό.

Αγγλία

Τζέισον Δημητρίου, Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Το ματς της Σάουθεντ με τη Γουόλσολ για το πρωτάθλημα της Λιγκ 2 αναβλήθηκε.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Λόγω τραυματισμού, δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς κόντρα στην Κόλτσεστερ (0-0).

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν τιμωρημένος κι έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στην Κόλτσεστερ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Χάρογκεϊτ.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Ρέξαμ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Στο τελευταίο ματς της Μπάρνετ στην έδρα της Όλντερσοτ (ήττα με 2-1) ο Κύπριος άσος έμεινε εκτός αποστολής.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ήττα της Φροζινόνε με 2-1 από τη Βενέτσια.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Γιούβε Στάμπια.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Ο Κύπριος αμυντικός έκανε το ντεμπούτο του με τη Μαρίτιμο στην ήττα με 2-0 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ, περνώντας ως αλλαγή στο 56ο λεπτό.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε ως αλλαγή στο 82ο λεπτό στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 0-0 στην έδρα της Μπενφίκα.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 5-1 απέναντι στη δεύτερη ομάδα της Αϊντχόφεν.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Λέουβεν του Μούσα Αλ Τάμαρι. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 38ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της ΑΕΚ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός): Ο Κύπριος μέσος αναμένεται να παραχωρηθεί δανεικός στο Λεβαδειακό, επομένως εκεί θα έχει ευκαιρίες για να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Δε χρησιμοποιήθηκε στο εντός έδρας 0-0 απέναντι στο Διαγόρα Ρόδου.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Αμπερντίν εντός έδρας. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 53ο λεπτό.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Το πρωτάθλημα της Σλοβακίας έχει επαναρχίσει και το επόμενο παιχνίδι της Ζέμπλιν είναι το ερχόμενο Σάββατο (13/2) στην έδρα της Ποχρόνιε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Το ντεμπούτο του Κύπριου επιθετικού με τη φανέλα της Λουντογκόρετς ενδέχεται να γίνει στις 15 Φεβρουαρίου, κόντρα στην Έταρ.

Παναγιώτης Λουκά, Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Το πρωτάθλημα της Βουλγαρίας επαναρχίζει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, με την Τσάρσκο Σέλο να παίζει στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Σόφιας στις 14 του μήνα.

Φινλανδία

Αγγελής Αγγελή (Μάριεχαμν): Πέρασε ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Χάκα.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Νότιας Κορέας αναμένεται να αρχίσει στις 27 Φεβρουαρίου.