Ο Ναδάλ χρειάστηκε πέντε ώρες για να κάμψει το εμπόδιο του Τιμ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 5/9/2018 - 11:38

Τι παιχνίδι ήταν αυτό; Ο Ράφα Ναδάλ λύγισε μετά από σχεδόν πεντάωρη μάχη τον εκπληκτικό Ντόμινικ Τιμ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του US Open!

Σε μια αναμέτρηση που έληξε στις 2.03 τα ξημερώματα ώρα Νέας Υόρκης και πραγματοποιήθηκε κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες, ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο πήρε τη νίκη με 0-6, 6-4, 7-5, 6-7(4), 7-6(5) και συνεχίζει την πορεία προς υπεράσπιση του τίτλου του. Αν φτάσει ως το τέλος, θα μιλάμε για το 18ο Grand Slam του!

Στα ημιτελικά θα συναντήσει τον νικητή του 2009 Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο, που απέκλεισε νωρίτερα τον Τζον Ίσνερ. Ο Αργεντινός, μάλιστα, είχε νικήσει τον Ναδάλ στην τετράδα πριν εννέα χρόνια και ολοκλήρωσε στη συνέχεια τον θρίαμβο, επικρατώντας στον τελικό του Ρότζερ Φέντερερ!

Το ματς με τον Τιμ ήταν από εκείνα που δεν θέλεις να τελειώσουν, που δεν θέλεις να φύγει κανείς ηττημένος! Και είναι πραγματικά κρίμα που ο 24χρονος Αυστριακός φεύγει μετά από αυτή την υπερπροσπάθεια με άδεια χέρια από τη Νέα Υόρκη...

Έτσι, όμως, είναι ο αθλητισμός και έτσι είναι ο, βέβαια, ο θρυλικός Ράφα, που κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ από το... κουλούρι του πρώτου σετ, κατά τη διάρκεια του οποίου ο Τιμ έκανε το παιχνίδι της ζωής του (σημείωσε 13 winners)!

Και έφερε τα πάνω κάτω ο 32χρονος Ισπανός, παρότι είδε τον αντίπαλό του να παίρνει τις μπάλες στο 4-5 του τρίτου σετ προκειμένου να σερβίρει για το 1-2!

Ο Ράφα, λοιπόν, σημείωσε στο σημείο αυτό δύο διαδοχικά μπρέικ, πήρε το σετ και λογικά πολλοί θα πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε πλέον τελειώσει...

Ο Τιμ, όμως, παρότι έχασε για άλλη μια το προβάδισμα που είχε πάρει αρχικά στο τέταρτο, κατάφερε να «καθαρίσει» το σετ στο τάι μπρέικ (2-2) και να παρατείνει την αγωνία όσων είχαν παραμείνει στο Arthur Ashe Stadium μέχρι τα ξημερώματα.

Από ατσάλι ο Νο.9 τενίστας στον κόσμο, μπόρεσε να σώσει συνολικά έξι μπρέικ πόιντ του Ράφα στη συνέχεια (επέστρεψε από το 0-40 στο 5-5!) και το ματς κρίθηκε τελικά στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τιμ απάντησε δύο φορές σε μίνι μπρέικ του Ράφα, όμως το άστοχο smash του στο ματς πόιντ (6-5) έδωσε τελικά τη νίκη στον αριστερόχειρα τενίστα, που κυνηγάει τον τέταρτο τίτλο του στη Νέα Υόρκη. Το ματς κράτησε 4 ώρες και 48 λεπτά και ήταν σίγουρα ένα από τα κορυφαία (αν όχι το κορυφαίο) παιχνίδι της σεζόν!

Ήταν η όγδοη νίκη του σε 11 ματς με τον Τιμ, με τον οποίο μέχρι σήμερα είχε μονομαχήσει μόνο στο χώμα!

Στο head to head με τον Ντελ Πότρο ο Ναδάλ προηγείται με 11-5, έχοντας νικήσει τον Πύργο πέρυσι στην ίδια φάση του US Open. Θα είναι συνολικά ο έβδομος ημιτελικός του στη Νέα Υόρκη (4-2) και ο 29ος συνολικά σε major, που τν ανέβασε στην τέταρτη θέση της σχετικής λίστας, πίσω από Φέντερερ (43), Τζόκοβιτς (32) και Κόνορς (31).

Θυμίζουμε ότι ο άλλος αγώνας της τετράδας θα προκύψει από τα ματς Τζόκοβιτς-Μίλμαν και Τσίλιτς Νισικόρι.