Ο Ολυμπιακός νικητής στον "τελικό" παραμονής, έπεσε ο Άρης (BINTEO)

Τετάρτη, 21/2/2018 - 19:55

Με «χρυσό» σκόρερ τον Τόρες ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη στην Λεμεσό επί του Άρη στον «τελικό» παραμονής και πλέον είναι σίγουρα στην Β΄ φάση του πρωταθλήματος, ενώ ο Άρης με την σημερινή του ήττα αποχαιρέτησε την δεύτερη κατηγορία.

Οι πιο σημαντικές στιγμές:

Αρκετά δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κάποιες καλές επιθετικές προσπάθειες χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο γκολ. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Άρη στο πρώτο μέρος ήταν ουσιαστικά ακίνδυνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 63΄ να ανοίξει το σκορ με τον Τόρες. Μετά από κάθετη πάσα του Μιγκελίτο ο Τόρες με πλασέ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Άρης πίεσε τον ασφυκτικά τον αντίπαλο του δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Χίντι. Η πίεση όμως δεν έφερε αποτέλεσμα και μοιραία ο Άρης αποχαιρέτησε την κατηγορία μια αγωνιστική πριν το τέλος της Ά φάσης του πρωταθλήματος.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» θα ακολουθήσει τον Εθνικό Άχνας στην Β΄ κατηγορία.

ΑΡΗΣ: Νουρεντινόφκσι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Μαραγκουδάκης, Ντομπάροβ, Εγγλέζου, Πάγκαλος, Μαμμίδης (76' Ιονίτα), Κούσας, Ταπόκο (58' Γιούσεφ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χίντι, Πολυκάρπου, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο, Χριστοφίδης (51' Παχίπης), Σωτηρίου, Ζιαμπάρης, Τριμπό (59' Σαμάρας), Πολίτσι.