Ο Σούμπασιτς έστειλε την Κροατία στα προημιτελικά

Δευτέρα, 2/7/2018 - 00:01

H Κροατία επικράτησε της Δανίας στα πέναλτι με 3-2, ενώ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση οι δυο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1.

Ο αγώνες εξελίχθηκε σε μια «μονομαχία» ανάμεσα στους δύο τερματοφύλακες. Οι δύο γκολκίπερ έπιασαν από τρία πέναλτι (το ένα του Σμάιχελ στην παράταση) και τελικά η Κροατία κέρδισε με 3-2 και πέρασε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία.

Α΄ ημίχρονο:

Η Δανία έκανε ονειρικό ξεκίνημα και άνοιξε από πολύ νωρίς το σκορ. Μετά από κόρνερ, η μπάλα έπεσε στην περιοχή της Κροατίας, ο Ντιλέινι έδωσε στον Γιόργκενσεν κι εκείνος με πλασέ μέσα από σώματα έκανε το 0-1, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό.

Ωστόσο η απάντηση της Κροατίας ήταν άμεση και στο 4ο λεπτό, ο Βερσάλικο από δεξιά έκανε το γύρισμα, οι κόντρες ευνόησαν τον Μάντζουκιτς κι εκείνος από κοντά γύρισε και με σουτ έκανε το 1-1.

Στο 27’  ο Έρικσεν έδωσε όμορφα στον Μπραϊθγουάιτ, εκείνος από δεξιά έκανε το πλασέ αλλά ο Σούμπασιτς έσωσε ενώ στο 29’ ο Σμάιχελ είπε όχι σε σουτ του Πέρισιτς, ο Ράκιτιτς από αριστερά έκανε νέο σουτ και ο Δανός κίπερ έσωσε ξανά ενώ ο Πέρισιτς από ιδανική σημείο αστόχησε στη συνέχεια. Στο 39’ ο Μόντριτς εκτέλεσε από αριστερά ένα φάουλ, ο Λόβρεν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, στο 45’ ο Ράκιτιτς έκανε το σουτ με τη μία αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε.

Β΄ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή ευκαιρία θα καταγραφεί στο 56ο λεπτό μετά από κόψιμο του Βίντα ο Μπραϊθγουάιτ έκανε το σουτ από κοντά αλλά έστειλε πολύ έξω την μπάλα και στο 72’ ο Γιόργκενσεν γύρισε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Σούμπασιτς μπλόκαρε.

Στο 78’ ο Ρέμπιτς έκανε το μακρινό σουτ και ο Σμάιχελ είπε όχι και στο 84’ ο Πίβαριτς σέντραρε από αριστερά, ο Πέρισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 87’ ο Πίβαριτς έκανε το σουτ αλλά ο Γιόργκενσεν έβαλε σωτήρια την προβολή κι έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 90+2’ το σουτ του Ράκιτιτς πέρασε λίγο έξω.

Γενικά στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν αργό και κακό.

Παράταση:

Στην παράταση η πρώτη σημαντική φάση θα καταγραφεί στο 99΄όπου ο Σένε έκανε όμορφη προσπάθεια  και σουτ εκτός περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 104’ ο Κράμαριτς έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα  πήρε περίεργη τροχιά και ο Σμάιχελ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 114΄ θα καταγραφεί η σημαντικότερη φάση του αγώνα. Μετά από έξυπνη μπαλιά του Μοντριτς ο Ρέμπιτς έφυγε  στην πλάτη της άμυνας των Δανών, απέφυγε και  τον Σμάιχελ και ο Γιόργκενσεν τον μάζεψε από πίσω, με τον Πιτάνα να δίνει σωστά το πέναλτι. Ωστόσο ο Σμάιχελ μάντεψε σωστά τη γωνία και μπλόκαρε την εκτέλεση του Μόντριτς.

Το ματς πήγε στα πέναλτι με τον Σούμπασιτς να πιάνει το πρώτο του Έρικσεν αλλά και ο Σμάιχελ έπιασε την εκτέλεση του Μπαντέλι. Ο Κίερ έκανε το 1-0 για τη Δανία με φοβερό πέναλτι και ο Κράμαριτς ισοφάρισε ενώ ο Κρον Ντέλι έκανε το 2-1. Ο Μόντριτς αυτή τη φορά νίκησε τον Σμάιχελ για το 2-2 ενώ ο Σούμπασιτς είπε όχι στο πέναλτι του Σένε. Το ίδιο όμως έκανε και ο Σμάιχελ στην εκτέλεση του Πίβαριτς και ο Σούμπασιτς είπε όχι σε πέναλτι του Ν.Γιόργκενσεν. Ο Ράκιτιτς εκτέλεσε σωστά, έκανε το 3-2 κι έστειλε την Κροατία στους «8.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βίντα, Βρσάλικο, Λόβρεν, Στρίνιτς (81’ Πίβαριτς), Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς (97’ Κράμαριτς), Μπρόζοβιτς (71’ Κόβασιτς), Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς (108’ Μπαντέλι)

ΔΑΝΙΑ (Χαρέιντε): Σμάιχελ, Κνούντσεν, Κίερ, Κρίστενσεν (46’ Σένε), Ντιλέινι (98’ Κρον Ντέλι), Ντάλσγκααρντ, Γιόργκενσεν, Έρικσεν, Πόουλσεν, Μπραϊθγουάιτ (106’ Σίστο), Κορνέλιους (66’ Ν.Γιόργκενσεν)