«Κόλλησε» με τον Εθνικό και... πέταξε δύο βαθμούς η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/9/2024 - 21:00

Ούτε τώρα η ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» έμειναν για δεύτερη αγωνιστική σερί χωρίς νίκη, «κολλώντας» με τον Εθνικό με 2-2, στο πλαίσιο της τέταρτης «στροφής» της Cyprus League by Stoiximan.

Η ομάδα της Άχνας μπήκε καλύτερο στο ξεκίνημα και μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με το εντυπωσιακό «ψαλιδάκι» του Γκονζάλες (22'), αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους της, που ακόμα δεν είχαν βρει ρυθμό.

Στη συνέχεια, οι Λαρνακείς ανέβασαν την απόδοση τους και σημείωσαν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, χωρίς να τα καταφέρνουν, αφού βρήκαν απέναντι τους τον Φλόρες.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Μπεργκ διατήρησε το ίδιο τέμπο και μέσα σε εννέα λεπτά έφερε... τούμπα το ματς, με τους Γκάμα (54') και Οφόρι (63' ΑΥΤΟΓΚ.).

Παρά την ψυχρολουσία, οι φιλοξενούμενοι δεν τα έβαλαν κάτω και λίγο αργότερα ισοφάρισαν με τον Λίπσκι (72'), παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα.

Έτσι, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην έκτη θέση με 4 βαθμούς και η ομάδα του Μπαντία στην όγδοη θέση με ισάριθμους βαθμούς.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Παρασκευή (27/09, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και ο Εθνικός υποδέχεται το Σάββατο (28/09, 19:00), στο Δασάκι την Ανόρθωση.

Πρώτη τελική για τον Εθνικό στο όγδοο λεπτό, με τον Μπέντο να κάνει το σουτ, μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 14ο λεπτό, με τον Μιραμόν να σεντράρει από τα δεξιά και την μπάλα να φτάνει στον Καμπρέρα, ο οποίος αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Η ομάδα της Άχνας άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, με τον Μπονέτο να κάνει τη σέντρα και τον Γκονζάλεζ με... ψαλιδάκι να νικάει τον Αθανασιάδη.

Διπλή χαμένη φάση για τους Λαρνακείς στο 32ο λεπτό λεπτό, με τον Αϊτόρ αρχικά να κάνει το σουτ, μέσα από την περιοχή και τον Φλόερςε να αποκρούει. Σε δεύτερο χρόνο, η μπάλα έφτασε πάλι στον πρώτο, ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Φαράζ έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως πάλι ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων δήλωσε παρών.

Το σύνολο του Μπεργκ έγινε ξανά επικίνδυνο ένα λεπτό αργότερα, με τον Φαράζ να κάνει τη σέντρα και τον Μιλίτσεβιτς να κάνει την κεφαλιά, πάνω στον Φλόρες η μπάλα.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-1 στο 54ο λεπτό, με τον Μπρούνο Γκάμα να μπαίνει στην περιοχή και με πλασέ από πλάγια θέση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 63ο λεπτό, με τον Λέδες να εκτελεί φάουλ και τον Οφόρι στην προσπάθεια του να διώξει, να βάζει αυτκογκόλ.

Ο Εθνικός ισοφάρισε στο 72ο λεπτό, με τον Μπονέτο να σεντράρει και τον Λίπσκι να νικάει τον Αθανασιάδη με το κεφάλι.

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Μιραμόν (46′ Γκάμα), Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Λέδες, Πονς, Φαράζ, Αϊτόρ, Καμπρέρα (70′ Αντζιέλσκι), Σολ (46′ Ναλί).

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Φλόρες, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο, Παναγιώτου, Γκονζάλες (52′ Μπρένο), Ιωάννου (69′ Σόμπιεχ), Στυλιανού (52′ Λομοτέι), Μπάχανακ, Αντερέγκεν, Οφόρι (85′ Πεχλιβάνης).

Χένινγκ Μπεργκ (ΑΕΚ): «Είμαστε απογοητευμένοι. Είχαμε πολλές ευκαιρίες. Σκοράραμε δύο γκολ, μπορούσαμε να σκοράρουμε περισσότερα. Δεχθήκαμε δυο εύκολα γκολ. Δεν πρέπει να δέχεσαι τέτοια γκολ όταν θέλεις να κερδίσεις. Με τις ευκαιρίες που φτιάξαμε έπρεπε να κερδίσουμε. Και τα δύο γκολ τα δεχθήκαμε γιατί δεν αμυνθήκαμε σωστά στην περιοχή μας. Δεν μας δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Ήταν δύο γκολ μετά από δυο ευκαιρίες. Πρέπει να το διορθώσουμε αυτό».

Νταβίντ Μπαντία (Εθνικός): «Χαρούμενος και περήφανος για τους παίκτες μου και την παρουσία τους. Είναι ένα πολύ δύσκολο στάδιο και η ΑΕΚ είναι μία πολύ καλή ομάδα. Οι παίκτες μου έβγαλαν αυτό που δουλέψαμε σε όλη τη διάρκεια που και στο τέλος πήραμε ένα βαθμό που για εμάς είναι σαν μία νίκη».