Έμειναν στο... μηδέν Άρης και Απόλλωνας στο «Άλφαμεγα Stadium» (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 21/9/2024 - 21:00

Η μπίλια έκατσε στην μέση!

Άρης και Απόλλωνας έμειναν στη «λευκή ισοπαλία» (0-0) στο «Άλφαμεγα Stadium», για την τέταρτη αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan και μοιράστηκαν από έναν βαθμό

Σε ένα ματς με αρκετά καλό ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, όμως... πλήρωσαν τη δυστοκία τους και συμβιβάστηκαν. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Βανά και Λέουβενμπεργκ, που όποτε χρειάστηκε υπερασπίστηκαν την εστία τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, ωστόσο μετά την ανάπαυλα οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι την περισσότερη ώρα, ενώ η «ελαφριά ταξιαρχία» κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της στα τελευταία λεπτά. Μελανό σημείο του αγώνα, ο τραυματισμός του Μάρκες, που έγινε αναγκαστική αλλαγή, μόλις στο πέμπτο λεπτό.

Έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν τους δέκα βαθμούς και ανέβηκαν στην κορυφή και το σύνολο του Γκούλα αναρριχήθηκε στην έκτη θέση με 4 βαθμούς, έχοντας ματς λιγότερο.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται την Κυριακή (29/09, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και ο Απόλλωνας υποδέχεται την ίδια μέρα (29/09, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την Ένωση.

Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα στο πρώτο λεπτό, με τον Σαγκάλ να σεντράρει από τα αριστερά, τον Βανά να διώχνει άτσαλα και τον Μπουαγκάρντ να κάνει το πλασέ σε δεύτερο χρόνο, αλλά ο Μποακί έδιωξε.

Νέα φάση για τους τυπικά φιλοξενούμενους στο όγδοο λεπτό, με τον Βέσμπεκ να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Μετά από δύο λεπτά, οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά, με τον Σαγκάλ να παίρνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως ήταν άστοχη.

Διπλή καλή στιγμή για τον Άρη στο 19ο λεπτό, με τον Μοντόρ να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Λέουβενμπεργκ να ελέγχει. Στη συνέχεια η «ελαφριά ταξιαρχία» πίεσε και έκλεψε την μπάλα, με τον Κβιλιτάια να επιχειρεί το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Το σύνολο του Γκούλα έγινε επικίνδυνο στο 32ο λεπτό, με τον Μαγιαμπέλα να πασάρει στον Κβιλιτάια, ο οποίος δοκίμασε ξανά το πόδι του εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

Τεράστια φάση για τον Άρη στο 41ο λεπτό, με τον Στρούσκι να εκτελεί το κόρνερ και τον Κβιλιάταια να παίρνει την κεφαλιά, έσωσε πάνω στην γραμμή ο Λέουβενμπεργκ.

Τελική για τον Απόλλωνα στο 45ο λεπτό, με τον Σαγκάλ να επιχειρεί το σουτ και τον Βανά να μπλοκάρει.

Μεγάλη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» στο 45+2', με τον Σάντος να βρίσκεται απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να κάνει το πλασέ, όμως ο δεύτερος του είπε «όχι».

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 52ο λεπτό, με τον Μπουαγκάρντ να κάνει το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Καλή στιγμή για το σύνολο του Γκούλα τρία λεπτά αργότερα, με τον Βέσμπεκ να εκτελεί απευθείας φάουλ και τον Βανά να αποκρούει εντυπωσιακά.

Νέα φάση για τον Απόλλωνα στο 56ο λεπτό, με τον Ντ' Αλμέιδα να κάνει το πλάγιο σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Άρης έγινε επικίνδυνος στο 73ο λεπτό, με τον Σεμέδο να πλασάρει από πλάγια θέση, πέρασε λίγο έξω η μπάλα.

Τελική για την «ελαφριά ταξιαρχία» στο 78ο λεπτό, με τον Γκομίς να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής και τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποάκι, Γιαγκό, Γκόλντσον, Καζού, Στρούσκι (67′ Νίκολιτς), Σαρφό (80′ Μπράουν), Μαγιαμπέλα (67′ Σεμέδο), Μοντνόρ (59′ Μπένγκτσον), Σάβο, Κβιλιτάια (59′ Γκομίς)

Απόλλωνας (Αντριάν Γκούλα):  Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Σελεστίν, Βούρος, Μαλεκκίδης, Σέσι (76′ Σπόλιαριτς), Κολ, Βεϊσμπέκ, Μπουαγκάρντ (88′ Λαμ), Σαγκάλ (76′ Μπολί), Μάρκες (5′ Ντρόζντεκ)

1

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Είμαστε απογοητευμένοι γιατί δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Αντιμετωπίσαμε μια καλή ομάδα, αλλαγμένη σε σχέση με πέρσι.  Δεν τους επιτρέψαμε να κάνουν ευκαιρίες , οι ευκαιρίες που είχαν ήταν από δικά μας σοβαρά λάθη. Δεν ήταν εύκολο είχαμε να αντιμετωπίσουμε ένα δυνατό αντίπαλο, τον καλύτερο που αντιμετωπίσαμε μέχρι τώρα. Εκφράζω τις ευχές μου στον Μάρκες, να μη είναι κάτι σοβαρό ο τραυματισμός. Καλύτερα να μην πω κάτι για κάτι αλλά πράγματα. Καλύτερα να βλέπουμε την δουλειά μας και να βελτιώσουμε την εμφάνιση μας».

Αντριάν Γκούλα (Απόλλωνας): «Πιστεύω ήταν πολύ καλό και ανοικτό παιχνίδι. Αμυνθήκαμε πολύ καλά και είχαμε προϋποθέσεις να ανοίξουμε το σκορ. Γενικά δεχόμαστε τον ένα βαθμό και συνεχίζουμε. Χάσαμε τον καλύτερο μας επιθετικό μόλις στο 2ο λεπτό».

Για τον Μάρκες: «Δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση, φαίνεται πως έχει τραυματισμό στον ώμο και θα το δούμε τις επόμενες ημέρες».

Για τις πολλές απουσίες που είχε να διαχειριστεί και τα επόμενα παιχνίδια: «Θα έρθουν και τα αποτελέσματα με την καλή απόδοση. Ο Μπουαγκάρντ έπαιξε σαν εξτρέμ, ενώ είναι συνηθισμένος στο κέντρο. Όλοι ομάδα έπαιξε πολύ καλά, ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι και θα έρθουν τα αποτελέσματα. Χάσαμε και τον Χάμπο για αρκετό διάστημα. Πρέπει να βρίσκουμε τις λύσεις στις απουσίες. Δεν περιμέναμε να χάσουμε τον Μάρκες από το 2ο λεπτό. Χρειαζόμαστε όλους τους ποδοσφαιριστές γιατί είναι ένας μαραθώνιος. Έχουμε πλεονέκτημα ότι αρκετοί ποδοσφαιριστές μπορούν να αγωνιστούν σε περισσότερες θέσεις».