«Τούμπαρε» τον Ολυμπιακό και επέστρεψε στις νίκες η Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 29/10/2022 - 20:57

Η Ένωση επικράτησε με 2-1 κόντρα στον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στις νίκες.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Παραλιμνίου μπήκε πολύ δυνατά και έψαξε το γρήγορο γκολ, έχοντας και δοκάρι στο στο 5ο λεπτό με τον Μέιρα. Όμως οι «μαυροπράσινοι» ήταν αυτοί, που άνοιξαν το σκορ δύο λεπτά αργότερα και στην πρώτη τους φάση, με πολύ ωραίο σουτ του Χέντρικς.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ακόμα και αν είχαν την κατοχή δεν κατάφεραν, να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες. Εντέλει την λύση έδωσε ο Βουτσένοβιτς, ο οποίος έφερε στα ίσα την αναμέτρηση, με κεφαλιά στο 45ο λεπτό.

Στην ανάπαυλα, η Ένωση είχε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας το γκολ, όμως αντιμετώπιζε πρόβλημα στην δημιουργία και δεν μπόρεσε να απειλήσει. Ο «Τακτακαλάς» έμεινε στο δικό του μισό του γηπέδου και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα. Στο 76ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» τον αγώνα, με γκολ του Λαμί.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Παραλιμνίου αναρριχήθηκε στην 10η θέση με ισάριθμους βαθμούς, ενώ ο ο Ολυμπιακός παρέμεινε προτελευταίος με 5 βαθμούς.

Στην επόμενη (10η) αγωνιστική, η Ένωση φιλοξενείται την Παρασκεύη (04/11, 19:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και οι «μαυροπράσινοι» υποδέχονται την Κυριακή (06/11, 17:00) στο ίδιο γήπεδο την Δόξα.

Οι ενδεκάδες:

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς):  Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά (67′ Λαμί), Μέιρα (87′ Γιοέλ), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (67′ Ρουσιάς), Κοτσώνης (87′ Κατσιάρης), Μαυρουδής (73′ Βούκτσεβιτς).

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Μπάρτι (86′ Κυριάκου), Μουκτάρης, Σάλι (61′ Κορομά), Μάρκοβιτς, Γκεριέ, Ψύχας (80′ Ντεσιρέ), Πεχλιβάνης (61′ Ευτυχίδης), Σλόγκαρ (80′ Κα), Χέντρικς.