«Χάθηκε» στο Δάσος ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 12/1/2024 - 21:04

Νίκη... χρυσάφι για τον Εθνικό!

Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι με 2-1 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την προσφυγική ομάδα τα γκολ ήρθαν από τον Καμπρέρα (50', 56'), ενώ για τους «γαλαζοκίτρινους» σκόραρε ο Τομανέ (60'), διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Με τη νίκη αυτή ο Εθνικός έφτασε τους 17 βαθμούς και έκανε σημαντικό... βήμα στη «μάχη» της παραμονής. Με τη σειρά του ο ΑΠΟΕΛ έμεινε... καθηλωμένος στους 42 βαθμούς γνωρίζοντας την τρίτη ήττα της σεζόν, παραμένοντας όμως στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ερχόμενη, 20η αγωνιστική, ο Εθνικός Άχνας θα μεταβεί στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ (20/01 - 19:00) στο «Άλφαμεγα Stadium». Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί στο ΓΣΠ τον Οθέλλο (21/01 - 16:00).

Μεσοβδόμαδα, ο ΑΠΟΕΛ θα μεταβεί στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για το παιχνίδι της φάσης των «16» του Κυπέλλου Coca - Cola κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (16/01 - 19:00). Για τον Εθνικό υπάρχει στο πρόγραμμα το παιχνίδι με τον Άρη (17/01 - 19:00) στο Δασάκι, εξίσου για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Coca - Cola.

Το παιχνίδι

Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 12ο λεπτό, όταν ο Ντβάλι έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μπογκαντίνοφ να αποκρούει με δυσκολία, διατηρώντας το 0-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντβάλι έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ στο 40ο λεπτό.

Στην πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο και πρώτη δική του, ο Εθνικός άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Καμπρέρα έπιασε τη διαγώνια κεφαλιά, βάζοντας μπροστά στο σκορ την προσφυγική ομάδα. Στο 56ο λεπτό, η προσφυγική ομάδα διπλασίασε τα γκολ της και πάλι με τον Καμπρέρα ο οποίος βγήκε... φάτσα με τον Μπέλετς, τσιμπώντας» τη μπάλα για το 2-0. Στο 60ο λεπτό μετά από σέντρα ακριβείας του Κοσταντίνοφ, ο Τομανέ έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, μειώνοντας σε 2-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

Ο Εθνικός ζήτησε πέναλτι στο 65ο λεπτό μετά από ανατροπή του Καμπρέρα στην περιοχή, με τον Θεουλή να δείχνει «παίζεται». Η φάση εξετάστηκε -και- από το VAR χωρίς να προκύπτει παράβαση από τον Σούσιτς. Στη συνέχεια ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να ζητήσει πέναλτι (70') όταν ο Εφραίμ βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Λομοτέι, με το VAR εξίσου να μη «βλέπει» παράβαση.

Στο 78ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ είχε δοκάρι. Ο Σατσιάς μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, με τον Λομοτέι να βάζει την προβολή και να στέλνει άθελα του τη μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του. Στο 79ο λεπτό ο Εθνικός βγήκε στην κόντρα, με τον Σπιρόφσκι να βγαίνει μόνος με την εστία, μη μπορώντας να βρει στόχο.

Εθνικός Άχνας (Μαρίνος Σατσιάς): Mπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, (Αρτυματάς 67') Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (Ντε Ιριόντο 67'), Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου (Αγγελόπουλος 83'), Καμπρέρα (Μπέκερ 90'), Ντράζιτς (Χριστοφή 67')

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Γέφτε, Πέτροβιτς (Σούσιτς 61'), Ντβάλι, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες (Σατσιάς 77'), Σαρφό (Εφραίμ 46'), Δώνης (Γουίλσον 61'), Εντονγκαλά, Τομανέ

Μαρίνος Σατσιάς (Εθνικός Άχνας): «Περιορίσαμε κατά πολύ τον αντίπαλο, ξέραμε τον τρόπο που παίζουν. Τα παιδιά ήταν συγκινητικά, καταφέραμε και σκοράραμε και επιζητούμε πολύ σε αυτό το διάστημα τη νίκη, ήρθε κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Έπρεπε να βγούμε στην κόντρα και τα καταφέραμε, πήγε άψογα το πλάνο, συγχαρητήρια σε όλους, βλέπουμε με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια».

Όσα είπε στη δημοσιογραφική διάσκεψη: «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας. Το πλάνο βγήκε άψογα και περιορίσαμε τον αντίπαλο. Αξίζαμε τη νίκη και τη δικαιούμασταν και με την Καρμιώτισσα. Βλέπω βδομάδα με βδομάδα βελτίωση κυρίως στην αμυντική λειτουργεία. Κρατάμε τη νίκη γιατί θα μας βοηθήσει πάρα πολύ. Ευχαριστούμε τον κόσμο. Εμείς συνεχίζουμε, έχουμε το Κύπελλο και μετά την ΑΕΛ. Το πλάνο πήγε όπως το θέλαμε και το δείξαμε στον αγωνιστικό χώρο. Καλή συνέχεια στον ΑΠΟΕΛ. Για εμάς είναι τεράστιας σημασίας η νίκη γιατί είμαστε στα χαμηλά και πλέον μπορούμε να έχουμε περισσότερη αισιοδοξία για τη συνέχεια. Θέλαμε να τους περιορίσουμε στο πλάνο που έχουν με τον επιθετικό. Βάλαμε τους παίκτες μας πιο κοντά και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι του».

Ζοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Στο πρώτο μέρος, σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, προσπαθήσαμε να αντιμετωπίσουμε την άμυνα των πέντε του Εθνικού. Είχαμε λίγες ευκαιρίες, όμως ήταν ένα δυνατό παιχνίδι που εμείς ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Στο δεύτερο μέρος δε μπήκαμε καλά και κάναμε λάθη που δε συνηθίζουμε. Είχαμε μια κακή μέρα, ως ομάδα κερδίζουμε και ως ομάδα χάνουμε. Ευτυχώς έχουμε το παιχνίδι του Κυπέλλου και θέλουμε να διορθώσουμε τις εντυπώσεις. Έδειξαν χαρακτήρα οι παίκτες με τη μείωση του σκορ και την προσπάθεια ισοφάρισης. Πρέπει να βρούμε τρόπο να διορθώσουμε άμεσα τα λάθη μας. Τα λάθη ήρθαν από την κακή μας προσαρμογή στο γήπεδο. Κάναμε λάθη που δε συνηθίζουμε, είχαμε δοκάρια αλλά δε σκοράραμε πρώτοι και το πληρώσαμε. Κάποιες μέρες τα πράγματα δε βγαίνουν όπως τα σχεδιάζεις. Ο Κβιλιτάια είχε πρόβλημα στη μέση, έπρεπε να παρθεί γρήγορα μια απόφαση και ήταν μια κοινή απόφαση μαζί με το ιατρικό επιτελείο».