«Όπλισε» και το πήρε πάνω του ο Ελ Αραμπί, νίκη του ΑΠΟΕΛ επί της Καρμιώτισσας

Σάββατο, 14/9/2024 - 21:04
ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ

Είχε Ελ Αραμπί, έχει και τρίποντο!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε 3-0 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, με σκόρερ τον Μαροκινό επιθετικό.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατέγραψαν τη πρώτη νίκη της σεζόν, ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών δεν κατάφερε να... κολλήσει δεύτερη επιτυχία μετά την επικράτηση επί της ΕΝΠ. Στα του αγώνα, η Καρμιώτισσα μπήκε καλύτερη στο παιχνίδι, στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ισοζύγισε και στο δεύτερο μέρος κατάφερε σε πέντε λεπτά να εξασφαλίσει τη νίκη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, η ομάδα της πρωτεύουσας διαφύλαξε το υπέρ της σκορ, ενώ ο Μπέλετς στο φινάλε κράτησε το μηδέν σε δύο κλασσικές ευκαιρίες των γηπεδούχων. Στο τελευταίο λεπτό ο Σαρφό σκόραρε προ κενής εστίας.

Όσον αφορά στη συνέχεια (4η αγωνιστική), η Καρμιώτισσα θα αναμετρηθεί με την Ομόνοια 29Μ (20/9), ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει τη Νέα Σαλαμίνα (22/9). Βέβαια, μεσοβδόμαδα η ομάδα της πρωτεύουσας θα δώσει το εξ αναβολής ματς της πρώτης αγωνιστικής, κόντρα στην ΕΝΠ (18/9).

Τα στιγμιότυπα

Το ματς

Δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση στο πρώτο 10λεπτο, ενώ το παιχνίδι είναι ισοζυγισμένο. Κάποιες σέντρες εντός περιοχής δεν ανησύχησαν τους δύο τερματοφύλακες.

Πρώτη καλή στιγμή στο 21ο λεπτό, καταγράφεται από τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από σέντρα του Δώνη, ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και χάθηκε η ευκαιρία.

Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 28ο λεπτό με το σουτ στην κίνηση του Αμπάνια το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο.

Νέο πλασέ στην κίνηση (31') απο τον Σούσιτς από καλή θέση εντός περιοχής, δίπλα από την εστία του Επασί η μπάλα.

Στο 43ο λεπτό δόθηκε πέναλτι (ανατροπή του Ελ Αραμπί από τον Μαλόνε) στον ΑΠΟΕΛ όμως μετά από έλεγχο στο VAR η παράβαση δόθηκε εκτός περιοχής. Φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους που δεν έβαλε... δύσκολα στον Επασί.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εντονγκαλά απείλησε με πλασέ όμως τον πρόλαβε ο Αντωνίου και έδιωξε.

Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο 45'+5! Προβολή από τον Ελ Αραμπί ο οποίος ήταν σε απόσταση... αναπνοής, στο δοκάρι η μπάλα! Με το 0-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Άνοιξε στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ στο 62ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Αμπάνια, ο Κιντιγιά έκανε τη σέντρα και ο Μαροκινός επιθετικός σκόραρε με δυνατό πλασέ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ βάζει γερές βάσεις για τη νίκη καθώς ο Ελ Αραμπί σκόραρε το δεύτερο γκολ για λογαριασμό της ομάδας του. Απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Επασί.

Απειλεί ο Πίζι με μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Πίζι, δίπλα από την εστία της Καρμιώτισσας η μπάλα.

Στο 90+5 ο Σαρφό διαμορφώνει το 3-0 μετά από κλέψιμο στο κέντρο και σκοράρει προ κενής εστίας.

Οι ενδεκάδες

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Επασί, Αντωνίου (77′ Νασιμέντο), Μαλόνε, Σίμιτς (77′ Γκραντινάρου), Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς (63′ Πόζο) , Νεοφύτο, Χότσκο, Ντούμπια (71′ Μπάμπα), Γιούσης, Τσμίλιανιτς.

ΑΠΟΕΛ (Ζοζέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ, Σούσιτς (62' Κιντιγιά), Πέτροβιτς , Λαίφης, Τεχέρα, Μαρκίνιος, Δώνης (69' Κόρμπου), Αμπάνια (79' Σαρφό), Εντονγκαλά (46' Πίζι), Ελ Αραμπί (69' Ντράζιτς).

Το τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Δεν είχαμε πολύ χρόνο να δουλέψουμε, αλλά η ομάδα ήταν καλύτερη σε φυσική κατάσταση, είδαμε ήδη κάποιες από τις δυναμικές στις οποίες δουλέψαμε, όλοι ήταν συγκεντρωμένοι, θα κάνουμε ότι μπορούμε με τις προπονήσεις για τη συνέχεια καθώς θα χρειαστούν και αποθεραπεία. Χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη για την αυτοπεποίθηση μας και για να το πιστέψουν οι παίκτες για τη συνέχεια. Και αυτοί που ξεκίνησαν και αυτοί που μπήκαν βοήθησαν».

Αυγουστή (Καρμιώτισσα): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ποιοτική ομάδα. Όταν δεν προηγηθείς με αυτές τις ομάδες, θα έρθει και η κούραση. Ο αντίπαλος θα κάνει κάτι μπροστά κι αν δεχτείς γκολ δύσκολα το ανατρέπεις. Αυτό πρέπει να αλλάξουμε, να κάνουμε γκολ τις ευκαιρίες».

Ελ Αραμπί (ΑΠΟΕΛ): «Δεν έχω στόχο αριθμό γκολ. Εγώ είμαι χαρούμενος όταν σκοράρω και όταν καταφέρνει η ομάδα να παίρνει τη νίκη. Όταν είσαι ο πρωταθλητής είναι λογικό να έχεις δύσκολη αποστολή και θα τα βρεις σκούρα αλλά καταφέραμε να βρούμε τον δρόμο προς τη νίκη. Έχουμε μεγάλους στόχους, πρέπει να ξεκουραστούμε και να συνεχίσουμε έτσι».