«Καθάρισε» την Καρμιώτισσα και έκανε ιδανικό ξεκίνημα ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 24/8/2024 - 22:01

Ιδανικό ξεκίνημα!

Ο Άρης έφυγε με το... διπλό από το «Αμμόχωστος», επικρατώντας με 3-1 της Καρμιώτισσας, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Α' Κατηγορίας και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο της σεζόν

Η «ελαφριά ταξιαρχία» μπορεί να μην έθελξε με την απόδοση της, όμως μπόρεσε με αρκετή άνεση να πάρει το ζητούμενο αποτέλεσμα. Το σκορ άνοιξε ο Στρούσκι στο 17ο λεπτό και το διπλασίασε ο Κακόριν στο 60ο λεπτό. Ο Σαβό έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα στο 79ο λεπτό.

Το σύνολο του Σωφρόνη Αυγουστή προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον αντίπαλο του, όμως το μόνο που κατάφερε είναι να πετύχει το γκολ της παρηγοριάς στο 90ο λεπτό, με τον Σμίλιανιτς και εντέλει να γνωρίζει την ήττα.

Έτσι η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε στην κορυφή με τρεις βαθμούς, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι παρέμειναν στους μηδέν βαθμούς και στην τελευταία θέση

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική, ο Άρης υποδέχεται το Σάββατο (31/08, 20:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την Ομόνοια 29Μ και η Καρμιώτισσα φιλοξενείται την ίδια μέρα (31/08, 20:00), στο «Τάσος Μάρκου» από την Ένωση.

Το ματς

Πρώτη τελική για τον Άρη στο ένατο λεπτό, με τον Κακόριν να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, με πολύ ωραίο πλασέ του Στρούσκι από την... καρδιά της περιοχής. Στην αρχή το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως μετά από έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά.

Η Καρμιώτισσα απείλησε στο 37ο λεπτό, με τον Ντούμπια να κάνει την σέντρα και τον Σέκουλιτς να παίρνει την κεφαλιά, όμως ήταν άστοχη.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 45ο λεπτό, με τον Κοβάσεβιτς να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να κάνει το διαγώνιο σουτ. Έδιωξε ο Βανά.

Το σύνολο του Σπιλέφσκι έκανε το 2-0 στο 60ο λεπτό με τον Κακόριν να νικάει τον  Εβντίμοβ με δυνατό σουτ.

Ο Άρης τριπλασίασε το σκορ στο 79ο λεπτό, με τον Σαβό να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ.

Το γκολ της... τιμής για τους τυπικά γηπεδούχους έβαλε ο Σμίλιανιτς στο 90ο λεπτό.

Οι ενδεκάδες

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Εβτίμοφ, Σέκουλιτς (81΄ Γκραντινάρου), Νεοφύτου (88΄ Παντελή), Μαλόνε, Γιούσης (66΄ Κβίρκβια), Κοβάτσεβιτς, Τσουκαλάς (66΄ Στογιάνοβιτς), Σμίλιανιτς, Σίμιτς, Κατσαντώνης, Ντουμπία.

ΑΕΛ (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Μουσουντά, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Σανέ, Νίκολιτς (60΄ Σαρφό), Στρούτσκι, Κοκόριν (70΄ Γκομίς), Κβιλιτάια (60΄ Κβιλιτάια), Μπένγκτσον (60΄ Μαγιαμπέλα), Μοντόρ.

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Θέλω να ευχηθώ σε όλες τις ομάδες καλή επιστροφή στο πρωτάθλημα. Για εμάς η περίοδος προετοιμασίας ήταν πολύ μεγάλη. Σήμερα ήμασταν αρκετά καλοί. Είχαμε ενέργεια στο παιχνίδι μας. Σίγουρα, είχαμε και λίγο άγχος, αλλά καταφέραμε να το διαχειριστούμε και να πάρουμε τη νίκη. Είμαι λίγο θυμωμένος, που δεν πετύχαμε περισσότερα γκολ και που δεχτήκαμε γκολ, αλλά το σημαντικό είναι που καταφέραμε να κερδίσουμε».

Για το ποιοτικό ρόστερ: «Είναι πάντοτε καλό. Κατά την άποψη μου, αυτή η ομάδα που έχουμε, είναι η καλύτερη που είχε ποτέ ο Άρης. Όχι μόνο γιατί κάναμε τρεις ποιοτικές μεταγραφές, αλλά και λόγω της ανάπτυξης που είχαμε μέσα από την ομάδα».

Για το αν θα γίνουν άλλες μεταγραφές: «Δεν θα κάνουμε άλλες μεταγραφές. Βέβαια, έχουμε 2-3 ποδοσφαιριστές που έχουν επιδείξει κάποιες ομάδες για να τους αποκτήσουν, αλλά έχουν εκφράσει την επιθυμία να παραμείνουν μαζί μας».

Για το ποιους παίκτες του Άρη θέλουν άλλες ομάδες: «Δεν θέλω να αναφερθώ σε ονόματα, αλλά είναι κάποιοι νεαροί που έκαναν καλή προετοιμασία».

Για τους τραυματίες: «Ο Γκόλσον δεν έχει κάτι το σοβαρό. Ο Μπράουν επέστρεψε, αλλά έκρινα ότι δεν ήταν ακόμα έτοιμος.  Ο Καζού από εβδομάδας θα μπορεί να επιστρέψει σε φουλ ρυθμούς. Ο Μάτισιτς είχε ίωση».