Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ (Β' Ημίχρονο)

Παρασκευή, 27/9/2024 - 20:09

«Μάχη» στη Λάρνακα!

Στις 19:00 η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενεί στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την ΑΕΚ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Cyprus League by Stoiximan

Η ομάδα της Αμμοχώστου μετά την ήττα στη Λευκωσία από τον ΑΠΟΕΛ την περασμένη αγωνιστική θέλει να επανέλθει άμεσα στα θετικά αποτελέσματα. Το ίδιο ισχύει και για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ η οποία έχασε βαθμούς την περασμένη αγωνιστική από τον Εθνικό

Την ερχόμενη, έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Νέα Σαλαμίνα έχει το Βαρωσιώτικο ντέρμπι με την Ανόρθωση (05/10 - 19:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Από την άλλη, η ΑΕΚ θα συνεχίσει εκτός έδρας, καθώς θα μεταβεί στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ (06/10 - 20:00).

*διαθέσιμα μετά το πέρας του παιχνιδιού...

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ στο δεύτερο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει τη σέντρα και τον Καμπρέρα να παίρνει την κεφαλιά. Μάζεψε με διπλή προσπάθεια ο Μελίσσας.

Οι Λαρνακείς απείλησαν ξανά στο 6ο λεπτό, με τον Αϊτόρ να γεμίζει την περιοχή και τον Αργεντίνο επιθετικό να χρησιμοποιεί πάλι το κεφάλι του, όμως ο αντίπαλος πορτιέρο είχε τοποθετηθεί σωστά και μπλόκαρε.

Δύο λεπτά αργότερα οι «κιτρινοπράσινοι» άγγιξαν το γκολ στο όγδοο λεπτό, με τον Αϊτόρ να κάνει το γέμισμα και τον Λέζιακς παραλίγο να βάζει αυτογκόλ στην προσπάθεια του να διώξει.

Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα στο 12ο λεπτό, με τον Σεργίου να δίνει στον Βέλλιο, που έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν επικίνδυνοι στο 25ο λεπτό, με τον Βέλλιο να επιχειρεί το σουτ και τον Αθανασιάδη να ελέγχει.

Το σύνολο του Μπέργκ άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με τον Πονς να πατάει περιοχή, να κάνει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Μπεχαράνο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Τεράστια φάση για τους φιλοξενούμενους στο 36ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει το σουτ, την μπάλα να κοντράρει και να φτάνει στον Καμπρέρα που πλάσαρε. Έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Μελίσσας.

Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 45+3', με τον Καμπρέρα να ελευθερώνεται και να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο λεπτά αργότερα, με τον Ναρσίνγκ να δίνει στον Βέλλιο, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση και ο Αθανσιάδης απέκρουσε. Σε δεύτερο χρόνο ο Μπεχαράνο σέντραρε και ο Έλληνας φορ έκανε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Λέζιακς, Ασεβέδο, Τόμοβιτς, Σεργίου, Μπεχαράνο, Κατσιάρης, Νάρσινγκ, Φερνάντες, Ντουρμισάι, Βέλλιος

ΑΕΚ (Χένινγκ Μπεργκ): Αθανασιάδης, Εκπολό, Ενρίκες, Μιλίτσεβιτς, Μιραμόν, Λέδες, Πονς, Γκάμα, Φαράζ, Αϊτόρ, Καμπρέρα