Πέρασε με… θόρυβο από την Περιστερώνα η ΑΕΛ και μπήκε με το δεξί (BINTEO)

Σάββατο, 24/8/2024 - 20:58
ΑΕΛ

Της… έκοβε τη φόρα και εν τέλει έφυγε με το πρώτο τρίποντο!

Η ΑΕΛ επικράτησε 4-2 της Ομόνοιας 29Μ στο παιχνίδι της πρεμιέρας που διεξήχθη στην Περιστερώνα και έτσι μπήκε με το δεξί στον φετινό μαραθώνιο.

Από την άλλη, οι «πράσινοι» είδαν στα μάτια την πρώτη τους αντίπαλο στα σαλόνια της πρώτης κατηγορίας, κατάφεραν να μειώσουν δύο φορές στο γκολ, ωστόσο δεν είχαν την απαραίτητη διάρκεια για να κυνηγήσουν το βαθμολογικό όφελος. Τα δύο ιστορικά γκολ στην πρώτη κατηγορία για πρώτη φορά, πέτυχαν οι Τρούγιτς και Πική.

Απ’ εκεί και πέρα, το ντεμπούτο του Κόλμαν είχε θετικό πρόσημο, η ΑΕΛ είχε καλές στιγμές, δεν αγχώθηκε όταν… πλησίαζαν οι γηπεδούχοι, όμως σαφώς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το «τριφύλλι» που έδειξε καλά στοιχεία και πως δεν θα… φοβηθεί μεγαλύτερους αντιπάλους.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η ομάδα της Λεμεσού θα φιλοξενήσει την Ομόνοια Αρ. (31/8) και η Ομόνοια 29Μ θα αναμετρηθεί με τον Άρη εκτός έδρας (30/8).

Το ματς

Ανοίξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό η ΑΕΛ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τρισκόφσκι κέρδισε πέναλτι καθώς ανατράπηκε από τον Αντρέου. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Διπλασιάζει τα γκολ της η ΑΕΛ στο 18ο λεπτό. Στην δεύτερη καλή στιγμή της στο παιχνίδι, μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Τρισκόφσκι έπιασε το πλασέ στην κίνηση, ο Στρέζος απέκρουσε ασταθώς και στη συνέχεια ο Μακρής και οι αμυντικοί των γηπεδούχων έσπρωξαν τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η Ομόνοια 29Μ κατέγραψε στο 29ο λεπτό την πρώτη της κλασσική ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του ανενόχλητου Ρ.Φερνάντες σταμάτησε στο δοκάρι.

Απείλησε ξανά η ΑΕΛ με τον Τρισκόφσκι στο 31', με συρτό πλασέ του που βρήκε σε ετοιμότητα τον Στρέζο.

Μειώνει σε 2-1 η Ομόνοια 29Μ, με τον Τρούγιτς να πετυχαίνει ιστορικό γκολ καθώς είναι το πρώτο της νεοφώτιστης ομάδας του. Ο επιθετικός των γηπεδούχων ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ενώ προηγήθηκε σκληρό φάουλ εντός περιοχής του Νεοφύτου στον Ψάλτη.

Στο 45'+3 ο Λεσοβόι διαμορφώνει το 3-1 για την ΑΕΛ. Μετά από όμορφη ενέργεια, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, και με εύστοχο δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 59ο λεπτό η Ομόνοια 29Μ μειώνει ξανά! Ο Τρούγιτς έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και ο Πικής προ κενής εστίας σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του (3-2).

Στο 80ο λεπτό ο Σινγκ φτάνει κοντά στο τέταρτο γκολ για την ΑΕΛ, ωστόσο το σουτ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Στρέζο.

Φαίνεται πως... τελειώνει το παιχνίδι η ομάδα της Λεμεσού καθώς στο 82' ο Ουεντραόγκο με κεφαλιά ευστόχησε.

Σημάδεψε το δοκάρι ο Ρομπέρτα στο 84ο λεπτό και έχασε σπουδαία ευκαιρία.

Οι ενδεκάδες

Ομόνοια 29Μ (Γιώργος Πετράκης): Στρέζος, Ψάλτης (46' Ποντικός), Ντεσλάντες, Φιάκας (76' Φαμπίνιο), Γκαρσία, Ανδρέου (76' Γουίλερ), Καρπ, Ρ. Φερνάντες, Πική (76' Αλαμπρίτης), Α. Φερνάντες, Τρούγιτς.

ΑΕΛ (Κρις Κόλμαν): Σίλβα, Φιλιώτης, Ουεντραόγκο, Στόλνικ, Νεοφύτου, Μάμας (65' Παπαφώτης / 70' Ρομπέρτα), Τοκού, Λεσοβόι (76' Σινγκ), Μελιάδο, Μακρής, Τρισκόφσκι (65' Άμπραχαμ).

Τα στιγμιότυπα

Το τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γιώργος Πετράκης (Ομόνοια 29Μ): «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για πρεμιέρα. Θεωρώ ότι η εμφάνιση μας ήταν αρκετά καλή για πρεμιέρα. Από την άλλη δεν μπορώ να μην σταθώ στα εύκολα γκολ που δεχτήκαμε. Είναι κρίμα να πετάμε μια καλή εμφάνιση με τέτοια εύκολα γκολ. Θα δουλέψουμε για να βελτιωθούμε».

Κρις Κόλμαν (ΑΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα. Μείναμε ενωμένοι, πετύχαμε τέσσερα γκολ και υπάρχουν πολλές και περισσότερες προσδοκίες από τις προηγούμενες σεζόν.

Το πιο σημαντικό ήταν να πάρουμε τους βαθμούς της νίκης, τα καταφέραμε και είμαστε πολύ χαρούμενοι. Είχαμε έναν δυνατό αντίπαλο όμως στο τέλος καταφέραμε και πήραμε τη νίκη. Μέσα από αυτά τα παιχνίδια θα πρέπει να υποφέρουμε, για ν' ανταπεξέλθουμε όπως κάναμε και σήμερα. Θα χρειαστούμε χρόνο, ώστε ν' ανέβουμε περισσότερο, δεν είμαι ευχαριστημένος από αυτό το επίπεδο στην φάση αυτή. Σχετικά με τον Παπαφώτη, ήταν άτυχος, δεν γνωρίζουμε την σοβαρότητα του τραυματισμού του. Είναι πιθανή μεταγραφή, θα προχωρήσουμε σε άλλη μια».

Μακρής (ΑΕΛ): «Είναι σημαντικό να κερδίζεις στην πρεμιέρα και μάλιστα εκτός έδρας. Δεν ήμασταν καλοί να πω την αλήθεια. Θέλουμε λίγο πίστωση χρόνου γιατί έχουμε πολλούς νέους παίκτες. Βλέπουμε τη συνέχεια. Έχουμε ένα παιχνίδι στην έδρα μας και πάμε για τους τρεις βαθμούς. Να πω την αλήθεια, δεν κάναμε πολλές ευκαιρίες αλλά ήμασταν αποτελεσματικοί. Μας βοήθησαν τα γρήγορα γκολ. Έχει καλούς παίκτες η Ομόνοια 29Μ. Είναι σημαντικό που βάλαμε τέσσερα γκολ αλλά δεν ήταν τόσο εύκολο το παιχνίδι όπως φάνηκε στο σκορ. Πρέπει να βελτιωθούμε και έχουμε τον χρόνο να το κάνουμε. Θέλω να πω και περαστικά στον Παπαφώτη».