«Πλήρωσε» τη δυστοκία της και γκέλαρε με την Ομόνοια Αραδίππου η Ανόρθωση

Παρασκευή, 23/8/2024 - 22:00

Γκέλα με το… καλημέρα για την Ανόρθωση!

Η «Κυρία» δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Α’ κατηγορίας μένοντας στο… μηδέν (0-0) με την Ομόνοια Αραδίππου στην πρεμιέρα.

Το σύνολο του Οκκά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και σημείωσε πολύ σημαντικές ευκαιρίες, για να ανοίξει το σκορ. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσε να τις μεταφράσει σε γκολ, δείχνοντας αδυναμία στο τελείωμα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της δυστοκίας των φιλοξενούμενων, ήταν η τριπλή χαμένη ευκαιρία στο 59ο λεπτό, όπου αρχικά ο Κονσεϊσάο σημάδεψε το δοκάρι και στην συνέχεια ο Λόπες με δύο προσπάθειες, από ευνοϊκή θέση, δεν βρήκε στόχο, έχοντας απέναντι του τον Λόρια και τα σώματα της άμυνας.

Η Ομόνοια Αραδίππου ήταν επικεντρωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα και πέραν του γυριστού σουτ του Γκόμες στο 84ο λεπτό, δεν απείλησε την εστία του Ζίβκοβιτς. Όμως στο τέλος συμβιβάστηκε με την ισοπαλία, που εξαιτίας της ποιότητας και του μεγέθους του αντιπάλου, αποτελεί ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Η Ανόρθωση ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Παρούτη στο 91ο λεπτό. Ο 23χρονος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Έτσι αμφότερες οι ομάδες πήραν από έναν βαθμό, με την «Κυρία» να τοποθετείται στην κορυφή και τους τυπικά γηπεδούχους στη δεύτερη θέση.

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική, η Ομόνοια Αραδίππου φιλοξενείται το Σάββατο (31/08, 20:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από την ΑΕΛ και το σύνολο του Οκκά υποδέχεται την ίδια μέρα (31/08, 20:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον Απόλλωνα.

Πρώτη τελική για την Ανόρθωση στο τρίτο λεπτό, με τον Αρτυματά να επιχειρεί το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως ήταν άστοχο.

Τεράστια ευκαιρία για την «Κυρία» στο έκτο λεπτό, με τον Κονσεϊσάο να κάνει παράλληλη πάσα στην μικρή περιοχή με αποδέκτη τον Χρυσοστόμου, ο οποίος στην προσπάθεια του να κάνει το πλασέ την έστειλε ψηλά και άουτ.

2

Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους στο 15ο λεπτό, με τον Κονσεϊσάο να εκτελεί το κόρνερ και τον Μουκαμπί να παίρνει την κεφαλιά, έξω η μπάλα.

Το σύνολο του Οκκά «άγγιξε» το γκολ στο 30ο λεπτό, με τον Κίκο να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά με στόχο τον Μλάντοβιτς στην... καρδιά της περιοχής, που προσπάθησε να κάνει την προβολή, αλλά δεν πρόλαβε.

1

Η Ανόρθωση σημείωσε νέα σημαντική στιγμή στο 42ο λεπτό, με τον Ρόγκουλτις να κάνει το σουτ από το σημείο του πέναλτι και τον Λόρια να του λέει «όχι».

Τριπλή χαμένη ευκαιρία στο 59ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά ο Κονσεϊσάο σημάδεψε το δοκάρι με σουτ, στην επαναφορά ο προτιέρο της Ομόνοιας Αραδίππου μπλόκαρε το πλασέ του Λόπες. Η μπάλα έφτασε ξανά στα πόδια του Ισπανού επιθετικού που δοκίμασε άλλη μια φορά το πόδι του, όμως βρήκε πάνω στα σώματα της αντίπαλης άμυνας.

1

Η «Κυρία» απείλησε ξανά στο 73ο λεπτό, με τον Κονσεϊσάο να εκτελεί φάουλ και τον Μλάντοβιτς να παίρνει την κεφαλιά. στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Ομόνοια Αραδίππου έγινε επικίνδυνη για πρώτη φορά στο 84ο λεπτό, με τον Γκόμες να κάνει το γυριστό σουτ. μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε με δέκα παίκτες στο 91ο λεπτό, με τον Παρούτη να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

1

Ομόνοια Αραδίππου (Ούγκο Μαρτίνς): Λόρια, Σιήκκης, Τζερόμ, Θεοχάρους, Γκόμες, Δημητρίου (83′ Ταβάρες), Βρόντης (69′ Χριστοδούλου), Μπάντζι, Αναστασίου (90′ Αβραάμ), Μπόργκες (83′ Τεσέιρα), Κούτσακος (69′ Ποντικός).

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Ζίβκοβιτς, Αρτυματάς, Κίκο, Ρόγκουλιτς (70′ Θεοδώρου), Γούλερι (86′ Ε.Χαραλάμπους), Μουκαμπί (70′ Παρούτης), Χρυσόπουλος, Λόπες, Μλάντοβιτς, Κονσεϊσάο, Χρυσοστόμου (82′ Σπόλιαριτς).

1

Ούγκο Μαρτίνς (Ομόνοια Αραδίππου): «Είμαι πολύ περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου. Όσο αφορά το παιχνίδι ξέραμε ότι η Ανόρθωση θα προσπαθούσε να πιέσει ψηλά με έξι ποδοσφαιριστές. Στη συνέχεια είχαμε ισορροπία έχοντας τρεις ποδοσφαιριστές στην άμυνα και δύο στο κέντρο την αναχαιτίσαμε. Μετά ακολουθήσαμε τη δική μας στρατηγική και προσπαθήσαμε να κοντρολάρουμε το παιχνίδι . Δημιουργήσαμε τις δικές μας ευκαιρίες για να πετύχουμε κάποιο γκολ».

Για το αν αυτό το αποτέλεσμα θα δώσει ψυχολογία στην ομάδα: «Υπάρχουν τρία αποτελέσματα στο ποδόσφαιρο. Από την στιγμή που δεν πήραμε τους τρεις βαθμούς και ένας βαθμός είναι ικανοποιητικός. Πάντα είναι θετικό να παίρνεις όταν έχεις κέρδος απέναντι σε μεγάλες ομάδες γιατί σε βοηθά να δουλέψεις καλύτερα. Νομίζω ότι οι ποδοσφαιριστές μετά από αυτό το παιχνίδι θα αρχίσουν να πιστεύουν περισσότερο στους εαυτούς τους. Τελειώσαμε το παιχνίδι και χρησιμοποιήσαμε οκτώ κύπριους παίχτες και τρεις νεαρούς κάτω των 21ετών. Δεν είναι επειδή έχουμε το μικρότερο μπάτζετ αλλά επειδή πιστεύουμε στον κύπριο ποδοσφαιριστή. Θα παλέψουμε και πιστεύουμε στους ποδοσφαιριστές μας. Οι εμπειρίες θα βοηθήσουν πολύ στο να βελτιωθούν.»

Γιάννης Οκκάς (Ανόρθωση): «Περιμέναμε δύσκολη την πρεμιέρα και αυτό φάνηκε στο παιχνίδι. Μπήκαμε δυνατά για να ελέγξουμε τον ρυθμό, φτιάξαμε κάποιες προϋποθέσεις αλλά δεν πετύχαμε το γκολ ου θα έκανε πιο εύκολό το έργο μας. Στο β’ ημίχρονο προσπαθήσαμε να κάνουμε το ίδιο αλλά όσο περνούσε ο χρόνος και η Ομόνοια Αραδίππου προσπάθησε να μας κάνει την ζημιά. Συνεχίζουμε, ο δρόμος είναι μακρύς. Από σήμερα αρχίζει η προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα»

Για το ανα άργησαν να γίνουν οι αλλαγές και για το αν όταν άλλξε την τριάδα στην άμυνα έγινε πιο επιθετική η ομάδα: «Η τριάδα είναι πιο αμυντικό σχήμα από την τετράδα; Θεωρώ ότι δεν έγιναν αργά οι αλλαγές. Είναι συγκεκριμένες οι αλλαγές που γίνονται χωρίς να υποτιμώ τα παιδιά που έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο στην προετοιμασία. Κάποια πράγματα που έπρεπε να κάνουμε για να γίνει πιο εύκολο το έργο μας δεν τα κάναμε».

Για το αν θα υπάρξει ενίσχυση τις επόμενες μέρες; «Προσπαθούμε ναι».