Έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού και ξεκίνησε με το... δεξί η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/8/2024 - 21:57

Πρώτη εγχώρια νίκη!

Η Ομόνοια, αν και δύσκολα, επικράτησε με 3-0 του Εθνικού στο ΓΣΠ και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Α’ Κατηγορίας. Το σύνολο του Νταμπράουσκας δεν έθελξε με την απόδοση του και κινδύνεψε αρκετές φορές από τον αντίπαλο, όμως εντέλει πήρε το ζητούμενο και συνέχισε στον δρόμο των επιτυχιών, έχοντας ως… οδηγό την ευρωπαϊκή του πορεία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με αμφότερες τις ομάδες να κάνουν την μία φάση μετά την άλλη. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να απειλήσουν μέσω του οργανωμένου παιχνιδιού, ενώ η ομάδα της Άχνας στην κόντρα επίθεση. Τελικά το «τριφύλλι» ήταν εκείνο που άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό, μετά από προσωπική ενέργεια του Χαραλάμπους.

Η ομάδα της Άχνας επέστρεψε από τα αποδυτήρια «αγριεμένη», κράτησε περισσότερο μπάλα και πίεσε για την ισοφάριση, ενώ είχε και δοκάρι στο 59ο λεπτό. Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο 77ο λεπτό, με τον Αλιούμ, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην κορυφή με τρεις βαθμούς (ισοβαθμούν με ΑΕΛ και Άρη), ενώ το σύνολο του Μπαντία παρέμεινε στους μηδέν βαθμούς και στην τελευταία θέση.

Στην επόμενη (2η) αγωνιστική, η Ομόνοια φιλοξενείται την Κυριακή (01/09, 20:30) στο «Αμμόχωστος» από τη Νέα Σαλαμίνα και ο Εθνικός υποδέχεται πηγαίνει την ίδια μέρα (01/09, 20:00) στο ΓΣΠ, για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Το ματς

Πρώτη τελική για την Ομόνοια στο τέταρτο λεπτό, με τον Στεπίνσκι να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα, όμως ήταν άστοχος.

Ο Εθνικός απάντησε στο όγδοο λεπτό, με τον Ντε Ιριόντο να κάνει το συρτό σουτ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Άχνας στο ενδέκατο λεπτό, με τον Μπρενό να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το πλασέ, έλεγξε ο Φαμπιάνο,

Καλή στιγμή για τους «πράσινους» ένα λεπτό αργότερα, με τον Μασούρα να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Σίμιτς, που έκανε το σουτ, όμως ο Ολιβέιρα απέκρουσε.

Νέα φάση για το σύνολο του Νταμπράουσκας στο 18ο λεπτό, με τον Ατζίλι να εκτελεί φάουλ με πάσα προς τον Παναγιώτου, που δοκίμασε το πόδι του, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 22ο λεπτό, με τον Μπονέτο να βγάινει στην κόντρα και να κάνει το σουτ, έξω η μπάλα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό στο 27ο λεπτό, με τον Στυλιανού να σεντράρει από τα δεξιά και τον Γκονζάλεζ να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του αντίπαλου πορτιέρο.

Οι ποδοσφαιριστές του Μπαντία σημείωσαν νέα καλή στιγμή στο 29ο λεπτό, με τον Μπρέν να πλασάρει από την «καρδιά» της περιοχής, αλλά δεν ήταν καλό.

Η Ομόνοια έκανε το 1-0 στο 32ο λεπτό, με τον Χαραλάμπους να κλέβει την μπάλα, να παίρνει μέτρα και να σουτάρει έξω από την περιοχή.

Ευκαιρία για τον Εθνικό στο 53ο λεπτό, με τον Μπρένο να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

Η ομάδα της Άχνας «άγγιξε» την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα, με τον Μπονέτο να κάνει το σουτ και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια πάνω στην γραμμή, πριν διώξει η αντίπαλη άμυνα.

Νέα φάση για το σύνολο του Μπαντία στο 76ο λεπτό, με τον Μπρένο να επιχειρεί το γυριστό σουτ και τον Φαμπιάνο να παίρνει την μπάλα στην αγκαλιά του.

Οι «πράσινοι» διπλασίασαν το σκορ ένα λεπτό αργότερα, με τον Σίμιτς να κάνει την κάθετη με στόχο τον Κακουλλή, ο οποίος γύρισε στον Αλιούμ, που με πλασέ νίκησε τον Ολιβέιρα.

Ο Καμερουνέζος επιθετικός διαμόρφωσε το τελικό σκορ εννέα λεπτά αργότερα, με πολύ ωραία ενέργεια.

Οι ενδεκάδες

Ομόνοια (Βάλντας Νταμπράουσκας): Φαμπιάνο, Κουλιμπαλί (88′ Λανγκ), Ελάντερ, Παναγιώτου (46′ Χαμάς), Μασούρας, Κούσουλος, Χάμπος (50′ Εράκοβιτς), Μάριτς, Ατζίλι (72′ Αλιούμ), Σίμιτς, Στεπίνσκι (72′ Κακουλλής).

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Ολιβέιρα, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπονέτο (79′ Αντερέγκεν), Παναγιώτου, Γκονζάλες (66′ Πεχλιβάνης), Ιωάννου, Στυλιανού, Μπαχανάκ, Οφόρι, Μπρένο (90+6′ Μιλιντσεάνου).

Βάλντας Νταμπράουσκας (Ομόνοια): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη στο πρώτο του πρωταθλήματος ήταν μία δύσκολη νίκη. Συγχαρητήρια και στον Εθνικό. Είμαστε χαρούμενοι, κάναμε την δουλειά μας. Αν δεις το σκορ, το 3-0 νομίζεις πως έπαιξες πολύ καλά, αλλά το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Μπορούσε ο Εθνικός να προηγηθεί ή και να ισοφαρίζει, αλλά ευτυχώς στο 1-0 η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή. Ξοδέψαμε πολύ ενέργεια πριν από δύο ημέρες στην Ευρώπη. Θέλουμε να παίζουμε γρήγορα και να μην είμαστε εγωιστές. Δώσαμε χρόνο σε παίκτες που είχαν ανάγκη για να ανεβάσουν και την φυσική τους κατάσταση. Το πιο σημαντικό είναι πως πήραμε τους τρεις βαθμούς και πάμε στο Αζερμπαϊτζάν για να τελειώσουμε την δουλειά».

Νταβίντ Μπαντία (Εθνικός): «Παίξαμε ένα δυνατό παιχνίδι με μια πολύ καλή ομάδα. Όπως ξέρετε προέρχονται από καλά αποτελέσματα και καλό μομέντουμ. Την ίδια ώρα εμείς κάναμε καλή δουλειά αλλά στο τέλος κάποιες λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά».

Για το αν περίμενε αυτή την εμφάνιση από την ομάδα του: «Αναλύσαμε καλά τον αντίπαλο, προσπαθήσαμε να σταματήσουμε κάποια δυνατά σημεία. Είχαμε καλή παρουσία στο α’ ημίχρονο. Η Ομόνοια έδωσε το 6ο της παιχνίδι, για εμάς ήταν το πρώτο και ήταν πιο έτοιμη. Ξέρω την ομάδα μου, τους παίκτες μου και πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι ξεχωριστό φέτος».

Για το ότι έκανε λίγες αλλαγές: «Είχαμε παίκτες με μικροπροβλήματα, αυτό έπαιξε ρόλο. Από την άλλη όταν χάνεις 2 ή 3-0 σε αυτό το στάδιο και νομίζεις ότι μπορείς να επανέλθεις με κάποιες αλλαγές τότε είναι πολύ φιλόδοξο».